שתף קטע נבחר

זוכי מחיר למשתכן: "לא ייתכן שקבלנים יעשו מה שבא להם"

זכאי תוכנית הדיור המוזל זועמים על ההחלטה של המשנה ליועמ"ש שלא לאפשר להם להתנגד לפרויקטים. באולפן ynet טוענים: "זה לא מחיר למשתכן - זה מחיר למיליונר". עם זאת, מומחה מקרקעין מבהיר: "ההחלטה מבורכת - הדיירים מתנהגים כאילו הם סמי יזמים"

 

 

זוכי מחיר למשתכן כועסים על ההחלטה של המשנה ליועץ המשפטי שהתקבלה אתמול (ב'), לפיה לא יהיו זכאים להגיש התנגדויות לבקשות הקלה של היזם. אייל נמר, שזכה בדירה בפרויקט "שבירו" בקריית אונו, אמר בריאיון באולפן ynet: "ההחלטה הזאת שהגיעה ערב הבחירות, היא לא פחות משוחד. לא הגיוני שנותנים לקבלנים לעשות מה שבא להם, מתי שבא להם ואיפה שבא להם על חשבון התושבים, על חשבוננו בעצם".

 

מחיר למשתכן: כשליש מהזוכים רכשו דירה ליד הבית

עלייה של 7.5% ברכישת דירות בנובמבר; מספר העסקאות הגבוה ביותר מינואר 2017

מחיר למשתכן: 19 אלף זכאים מתחרים על 3,155 דירות

 

נמר, שהתשתתף בהגרלות במשך שלוש שנים עד שזכה, מספר כי "הבוקר אני רואה שבשבוע הבא הוועדה הולכת לדון בתוכנית שבה אני זכיתי בדירה, ואני רואה ש-80% מהדירות הן בעלות חמישה חדרים, ושלא מדובר על מחיר למשתכן - מדובר על מחיר למיליונר. ממש ככה. מעל שני מיליון שקלים כל דירה. אין לי מאיפה להביא שני מיליון שקלים, אם הייתי יודע הייתי קונה במקום אחר. עכשיו אין לי את האופציה בכלל להגיד את זה".

 

אז בעצם אתה צריך לקבל דירה כשמישהו אחר מחליט בשבילך.

"ממש. עכשיו, מה זה מישהו אחר החליט בשביל, מי מחליט? הטובה של מי כאן? הטובה של הקבלנים. אותו קבלן הלך, התמודד במכרז, ידע בדיוק מה יש לו ביד, ועכשיו הוא יכול לעשות כל מה שהוא רוצה. כל מה שאנחנו מכירים שקורה בוועדות תכנון ובנייה, שאפשר לשנות את גודל המגרשים, להוסיף מסחר, להוסיף קניונים, להוסיף קומות - הכל על חשבוננו".

מחיר למשתכן בזכרון יעקב ()
מחיר למשתכן בזכרון יעקב
 

מומחה מקרקעין: ההקלות הן דווקא לטובת מי שלא יכול לקנות במחיר גבוה

עו"ד שמואל שוב, מומחה למקרקעין, התראיין גם הוא לאולפן ynet ואמר בתגובה לדבריו של נמר כי "אני חושב שההחלטה מבורכת. אל"ף, הקבלנים, כשהם זוכים, הם זוכים בקרקע שקובעת את זכויות הבנייה. ברגע שהיא קבעה את זכויות הבנייה, הקבלן בונה לפי התכנית", מסביר שוב. "ההקלות הן דווקא לטובת כאלו שלא יכולים לקנות במחירים הגבוהים, כי ההקלות מוסיפות יחידות דיור, מקטינות חלק מהדירות, יוצרות תכנון יותר נכון".

 

שוב מפנה אצבע מאשימה דווקא להתנהלות הדיירים, ואומר כי "בעוד שכל אדם שבא לקנות דירה, שהוא בוחר, מסתכל על הדירה ורואה אם הדירה מתאימה לו או לא - פה נעשה דבר של סמי יזמים, שפתאום אותם דיירים מנסים לתכנן את הבניין. אמירות כמו 'רוצים להפוך מסחרי, קניונים', זה בכלל לא בהקלות. כל חוות הדעת עוסקת בהקלות".

 

"כאשר משרד השיכון מוציא את המכרזים", מסביר שוב, "הוא מחייב בחלק מהמכרזים לבוא ולבקש הקלות ולהוסיף יחידות דיור. דוגמא שהייתה בבית המשפט, בפרויקט בגליל ים קבע משרד השיכון כי חייבים לבקש עוד כ-20%-25% במספר יחידות הדיור. מה זה עשה? זה נתן לעוד זכאים לבוא ולקנות, זה נתן דירות יותר קטנות, זה נתן לעוד אנשים לבוא ולהנות מיחידות הדיור. לעיתים זה מחייב, לעיתים זה בשיקול דעת. צריך לזכור שהקלות היא לא תכנית חדשה, זה דברים שהסטייה בהם היא יחסית קטנה. עם כל הכבוד לרוכשים וכבודם במקומו מונח".

גליל ים מחיר למשתכן (הדמיה: viewpoint)
מחיר למשתכן בגליל ים(הדמיה: viewpoint)
 

אייל, יכול להיות שאתם לא מבינים את המשמעויות של מה שאומרים לכם פה?

"מה שיכול להיות זה דבר מאוד פשוט. זכיתי במחיר למשתכן ו-80% מהדירות עולות מעל לשני מיליון שקלים. זה מחיר למיליונר. מישהו כאן נוסע על חשבוננו, על חשבון אזרחי ישראל", טוען נמר. "אין לי את שני מיליון השקלים הנדרשים, אז זה המצב היום ודעתי לא רלוונטית. אז זכיתי בכלום בעצם".

 

המשנה ליועמ"ש: לזוכי מחיר למשתכן אין זכות להתנגד

ההחלטה התקבלה אתמול על ידי המשנה ליועמ"ש, עו״ד ארז קמיניץ. בהודעה שפרסם נכתב, כי "לאחר ניתוח הזכות שהקנה המחוקק בסעיף 149 לחוק התכנון והבנייה, שעניינה הזכות להתנגד להקלה, הגענו לכלל מסקנה כי זוכי מחיר למשתכן אינם בעלי זכות".

 

עוד נכתב, כי "בחינת התקיימותו של מבחן הפגיעה, ושקילת מכלול השיקולים מובילים למסקנה כי לזוכי מחיר למשתכן, אשר זכו בהגרלה שנערכה לפני הוצאת היתר בנייה, אין זכות במקרקעין או לגביהם אשר נפגעה באופן המקנה זכות להתנגד, והם לא רכשו בשל הזכייה אינטרס הסתמכות מספק ליצירת זכות עמידה לשם הגשת התנגדות לבקשה להקלה", לשון ההחלטה.

 

לאורך כל שנותיו של הפרויקט, זוכים רבים הגישו התנגדויות לוועדות התכנון. הסיבה העיקרית: במסגרת הליכי הוצאת ההיתר נוהגים קבלנים לדרוש מוועדות התכנון הקלות המאפשרות להם להגדיל בעשרות אחוזים את מספר הדירות ואת שטחי הבנייה - הקלות המכונות שבס-כחלון. תוספת הזכויות מגדילה את מספר הדירות ואת שטח הפרויקט, ושינוי זה נתפס בעיני הזוכים כפגיעה ברמת החיים בבניין.

 

 

בעקבות ההתנגדויות נמשכו הליכי הוצאת היתרי הבנייה לכדי שנה ויותר בשלל פרויקטים בתוכנית הממשלתית. על כן, במטה הדיור פנו לקידום שלילת זכות זו באמצעות חוות הדעת של קמיניץ - שקבע כי הזוכים אינם בעלי מעמד להגשת התנגדות. החלטה זו מהווה מכה עבור הזוכים, משום שהיו מקרים בהם ההתנגדויות הובילו לשיפורים בתכנון הפרויקטים. כעת יאלצו הזכוים לקבל את תכנון הפרויקטים כעובדה מוגמרת ולבחור האם לרכוש את הדירות בתכנון הקיים או לוותר על ההנחה והזכייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות דוברות עיריית מגדל העמק
מחיר למשתכן במגדל העמק
באדיבות דוברות עיריית מגדל העמק
מומלצים