שתף קטע נבחר

המקרה המוזר של המכרז הענק ברחוב בוגרשוב בתל אביב

חברת נדל"ן זכתה במכרז עירוני בהיקף 50 מיליון שקל לבניית מבני ציבור במרכז העיר, אך העירייה שינתה את החלטתה - ובחרה בחברה אחרת. הזוכה הראשונה לא נשארה חייבת ופנתה לביהמ"ש, שנענה לבקשתה והוציא צו מניעה זמני נגד ההחלטה. בינתיים הפרויקט תקוע - ומיליוני שקלים בהקפאה

50 מיליון שקל מוקפאים: בית המשפט המחוזי בתל אביב הוציא באחרונה צו ארעי נגד החלטה של החברה העירונית "אחוזות החוף", בבעלות עיריית תל אביב, לבחור בחברת "פדלון בנייה ויזמות" כזוכה במכרז רחב היקף לבניית מתחם של מבני ציבור במרכז העיר. זאת, לאחר שהחברה העירונית חזרה בה מהחלטה קודמת שלה לפסול את הצעת החברה.

 

פרויקט חדש ברחובות: בניין עם 30 דירות ליד הקניון

מחיר למשתכן: כשליש מהזוכים רכשו דירה ליד הבית

עלייה של 7.5% ברכישת דירות בנובמבר; מספר העסקאות הגבוה ביותר מינואר 2017

 

מדובר במכרז בהיקף של למעלה מ-50 מיליון שקל, שפרסמה אחוזות החוף לבניית פרויקט הכולל הקמת גני ילדים, מעונות יום, תחנה לבריאות המשפחה וחניון תת קרקעי ברחוב בוגרשוב הסואן, לא רחוק מקניון דיזנגוף סנטר.

 

בסוף חודש אוקטובר הוכרזה חברת הבנייה "המתועשת" כזוכה במכרז על ידי ועדת המכרזים של העירייה, בעוד שהצעתה של חברת פדלון שניגשה למכרז גם היא, נפסלה בנימוק של אי עמידה בתנאי הסף. בהחלטה על דחיית ההצעה צוין כי החברה "אינה עומדת בתנאי הסף בדבר הניסיון הנדרש מהקבלן... וזאת מאחר שלמעט פרויקט אחד, הפרויקטים שהוצגו להוכחת ניסיון הקבלן אינם עומדים בתנאים שנקבעו במכרז".

  (צילום: אוראל כהן)
חניון אחוזת חוף ברחוב בוגרשוב בתל אביב(צילום: אוראל כהן)

בחברת פדלון לא השלימו עם ההחלטה. לאחר קבלת תוצאות המכרז, וכאשר גילו כי הצעתם הייתה זולה בהרבה מההצעה הזוכה, פנו לעירייה באמצעות עורכי הדין עודד נשר ואריאל פריש ממשרד ד"ר י. וינרוט ושות', וטענו כי החברה כן עומדת בתנאי הסף וכי פסילתה לא הייתה מוצדקת. זאת, תוך הצגת מסמכים משלימים לביסוס טענותיהם. ועדת המכרזים התכנסה שוב בסוף חודש דצמבר, שינתה את החלטתה - ובחרה בהצעה של פדלון כזוכה במכרז במקום חברת המתועשת.

 

ואולם, בחברת המתועשת, שם כבר החלו בפעולות לקידום הפרויקט, לא עברו על הדברים בשתיקה. החברה עתרה נגד ההחלטה לבית המשפט, בבקשה להוציא צו מניעה האוסר על אחוזות החוף ועל פדלון להוציא את הזכיה במכרז לפועל. בשבוע שעבר הוציא, כאמור, בית המשפט צו ארעי עד למתן החלטה אחרת - וביקש מאחוזות החוף ומפדלון להגיב תוך 10 ימים.

 

"ועדת המכרזים סטתה מהליך המכרזים התקין"

פורת קרבי, בעלים שותף בחברת מתועשת, מסר בתגובה: "לדעתנו, ועדת המכרזים סטתה מהליך המכרזים התקין כששינתה את החלטתה בצורה שלא לפי חוק המכרזים. הנושא נמצא בהליך משפטי ובית המשפט יחליט".

 

מחברת פדלון בנייה ויזמות נמסר בתגובה: "לחברה ניסיון מוכח בביצוע פרויקטים מורכבים וגדולים דוגמת הפרויקט הנוכחי, ואנו מברכים על כך שחברת אחוזות החוף קיבלה את הערעור - ואנחנו נבנה את הפרויקט. יש לנו היכרות טובה עם האזור והמורכבות שלו, לאור העובדה שבימים אלה הקבוצה בונה בקרבת מקום את מגדלי לאון בטיילת הרברט סמואל, כאשר גם שם מוקם חניון תת קרקעי גדול ומעליו מבנה בשימושים מסחריים".

 

עו"ד עודד נשר ממשרד ד"ר י. וינרוט ושות', המייצג את חברת פדלון, הוסיף: "הראנו שהחברה עומדת בתנאי הסף, ושיש לבחור בהצעתה כהצעה הזוכה, שכן היא זולה יותר מההצעה שנבחרה. מדובר במקרה תקדימי, בו מזמין מכרז מקבל טענות משתתף במכרז שלא במסגרת הליך משפטי ומשנה את החלטתו, באופן שעושה צדק עם החברה וחוסך לציבור ממון".

 

 

מחברת אחוזות החוף נמסר בתגובה: "לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשה תובענה בעניין המכרז להקמת המבנה והחניון ברחוב בוגרשוב. אחוזות החוף תמסור את תגובתה במסגרת הליך זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוראל כהן
חניון אחוזת חוף ברחוב בוגרשוב תל אביב
צילום: אוראל כהן
מומלצים