שתף קטע נבחר

בנט תוקף את גנץ: "שמאל חלש, חיפש תיקו בצוק איתן"

בראיון מקיף ראשון מאז המפץ בימין אומר יו"ר הימין החדש באולפן ynet: "ההחלטה בבחירות היא מי יהיה שר הביטחון - בנט או גנץ. תפיסת התיקו שלו כשלה, הוא לא חתר לנצח". בנט אמר כי מפלגתו תמליץ בוודאות על נתניהו ונתן גיבוי מלא לשקד בפרשת נוה: "ואם היו פורצים לטלפון שלכם עם כל הסודות?". חוסן לישראל: "אחרי תקופת גנץ היו 3.5 שנות שקט"

 

 

 

 תומך בעצירת הכספים לחמאס, סבור שיוכל לשבת לצד נתניהו למרות מתקפותיו נגדו ואומר שמפלגתו תתנגד לכפייה דתית - ולכפייה חילונית. בראיון מקיף ראשון לאחר עזיבת הבית היהודי והקמת הימין החדש אומר שר החינוך נפתלי בנט כי "אנחנו באמת חצי חילונים וחצי דתיים, כמו העם שלנו. אנחנו נגד כפייה דתית, מפלגת הימין החדש תתנגד לחקיקה דתית כופה וגם לחקיקה חילונית כופה, אנחנו חייבים להסתדר במדינה הזאת כולם, אין ברירה". צפו בריאיון עם בנט באולפן ynet.

 

בחמאס כבר מאשימים שההסלמה היא חלק מהקמפיין של מפלגות בימין.

לא, חמאס וגורמים אחרים בעזה אתמול פתחו באש על כוחותינו ולכן אנחנו בהחלט פועלים ולצה"ל יש את מלוא מגוון הפעולות האפשריות כדי לתת מענה. אנחנו בהחלט נגן על תושבי עוטף עזה מפני חמאס והארגונים האחרים.

יו
בנט בראיון(צילום: מוטי קמחי)

בקבינט יש מי שאמר שעצירת הכספים מקטאר היא צעד פוליטי של נתניהו שעלול להוביל להתלקחות. אתה מסכים?

לא, ממש לא, אני חושב שבזמן שחמאס וארגונים אחרים יורים על חיילינו ומנסים לפגוע באזרחינו אין מקום להעביר להם כסף. אני לחלוטין מקבל את המדיניות ומגבה באופן מלא את המדיניות של ראש הממשלה ושל הקבינט כולו.

 

בימים האחרונים שמענו על תוכנית שהייתה לנתניהו לחסל אותך פוליטית. הוא כיוון לבטן הכי רכה שלך, אשתך ואבא שלך. איך הרגשת כשראית את המתקפה הזאת?

זה לא קל, מדובר עם זאת על אירועים מלפני שש שנים, על קמפיין 2013, ואחרי שכבר הגבתי פעמיים לדבר הזה עם תגובה מאוד ברורה וחדה, אני מתכוון להניח את זה מאחורינו. אנחנו צריכים להירתם כדי שתקום ממשלת ימין אמיתית בראשות נתניהו אבל עם ימין חזק, הימין החדש, שדואג שהממשלה באמת תהיה ממשלת ימין.

 

נדהמת כשראית את זה?

אני פוליטיקאי, וככזה פיתחתי עור מאוד מאוד עבה מול כל מתקפה. אבל השאלה בבחירות האלה וזה צריך לומר בצורה מאוד ברורה - השאלה היא לא מי ראש הממשלה הבא כי זה נתניהו, השאלה היא האם תקום ממשלה עם נתניהו וגנץ לפיד לבני או ממשלה עם בנט, עם שקד? מה אופי הממשלה? על זה הבחירות.

יו
בנט. "לא רוצה לתת ציונים לנתניהו"(צילום: מוטי קמחי)
 

נתניהו חצה את הגבול פה?

אני לא רוצה לתת יותר ציונים. את מה שהיה לי לומר לראש הממשלה כבר אמרתי בצורה הכי חדה בעולם. החלטתי להניח את זה מאחוריי. יש לנו קמפיין לא קל לפנינו וחשוב שתקום ממשלה ימנית אמיתית.

 

ידעת בזמן אמת שראש הממשלה מנסה להתנכל לך ולבני משפחתך?

אני לא הכרתי את הדברים עד הפרסומים בתקופה האחרונה וכמו שאמרתי אני מניח את הדברים מאחוריי.

 

כשאתה שומע דברים כאלה - שאבא שלך לכאורה הוא איש אלים, שאשתך עבדה במסעדה לא כשרה - אתה מרגיש צורך להגן עליהם?

אני יכול להגיד לך שזכיתי גם באבא נפלא שהיה איש ימין אמיתי, אבל הוא גם היה איש אצילי שמעולם לא יכול היה לפגוע בזבוב. הוא כל חייו רק רצה לעזור לאנשים ואני מאוד גאה בכל מה שהוא עשה - מהעלייה מסן פרנסיסקו לארץ ישראל, אגב כחילוני גמור, רחוק מהיהדות, וכלה בהפגנות בתקופת אוסלו. אני גם גאה מאוד באשתי. אשתי גילת מקסימה, אני לא יודע מה הייתי עושה בלעדיה, היא המשענת שלי בחיים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

איך היא הגיבה לפרסומים עליה?

גם גילת התחילה לפתח עור קצת עבה. האמת שכל הנושא הפוליטי לא כל כך מעסיק אותה, היא חיה את הילדים, את העבודה שלה, היא מדריכת הורים במקצועה, הייתה שפית בעבר, אבל זה לפני 16 שנה.

 

אחרי כל מה שאתה שומע, אתם מסוגלים לשבת יחד? אתה מאמין לנתניהו?

בסוף יש לנו מדינה לנהל. אנחנו לא מועדון של חברים וכשאני נכנס לקבינט, אנחנו מסירים מאיתנו את הגלימות הפוליטיקאיות ועושים מה שטוב לישראל. וכן, בפן המקצועי אנחנו בהחלט נעבוד ביחד.

 

עזיבת הבית היהודי והקמת הימין החדש היה צעד נכון לגוש הימין מבחינתך?

חד משמעית. הצעד הזה פשוט מציל את גוש הימין. לפני שעשינו את המפץ הימני הגוש עמד על 57 מנדטים, כרגע אנחנו על 62-63. היה ציבור חרד"לי ובימין העמוק שלא היו מוכנים להצביע לי והלכו לאלי ישי ולעוצמה לישראל - אבל לבית היהודי, תקומה וסמוטריץ' הם יכולים ויצביעו. מצד שני החילונים לא באו לבית היהודי ועכשיו כמפלגה של דתיים וחילונים, מפלגת ימין אמיתית, אנחנו בעצם מביאים קהלים מאוד גדולים.

 

יש הרבה מאוד אנשים שיצפו בראיון הזה והשאלה הראשונה שתעניין אותם זה מה שונה הימין החדש מהפלטפורמה הישנה שעזבת.

כל נקודת המוצא שונה. הבית היהודי-תקומה שהייתה ביתי במשך שש שנים ועדיין אני מאוד מאוד אוהב את האנשים שם, בסוף זה מפלגה דתית. זו מפלגה עם אחריות מגזרית. אנחנו מפלגה של כלל מדינת ישראל. ואני יכול להודיע כאן שמיד אחרי הבחירות נקים ועדה ציבורית מיוחדת ברוח אמנת גביזון-מידן כדי לייצר הסכמה רחבה בכל נושאי דת ומדינה.

בנט עם אשתו גילת (צילום: מוטי קמחי)
בני הזוג בנט. "גילת מקסימה"(צילום: מוטי קמחי)
 

מה הופך את המפלגה שלכם גם לחילונית?

אנחנו לא דגל חילוני או דגל דתי, אנחנו יהודים, אנחנו מאמינים במסורת, בשורשיות של עם ישראל. היהדות לא שייכת לדתיים. אשתי חילונית ואספר לכם סיפור - לפני 21 שנה, כשעמדנו להתחתן, באתי לגילת ושאלתי בדיוק מה שאת שואלת. מה בדיוק נעשה פה ומה נעשה פה, והיא אמרה לי משפט יפהפה: אם נאהב אחד את השני ונכבד אחד את השני הכול יסתדר.

 

אבל מדינה זה לא זוג, מה הופך את המפלגה שלכם גם לחילונית?

אתן לך דוגמה, למשל תחום הגיור. בתחום הגיור הבית היהודי מתנגד לתוצאות ועדת ניסים. הוקמה ועדה בראשות השר לשעבר ניסים לכל נושא הגיור והוועדה קבעה שימנו בן אדם מיוחד שימנה הרכבים אורתודוקסיים להרכבי גיור, זה דבר שלא מקובל על בית היהודי, וזה דבר שאנחנו כן מאמצים. המסר זה שאנחנו צריכים לאזן בין מדינת ישראל כמדינת לאום של העם היהודי לבין חירות הפרט. מי שמחפש מרצ זה לא אנחנו, אנחנו מפלגת ימין אמיתית של דתיים וחילונים.

 

יש ימנים עם אג'נדה חילונית.

זה לא יהיה רציני עכשיו להגיד בדבר הזה אנחנו נהיה ככה ובאחר נהיה ככה. אסביר לך למה - כי גם לי וגם לשרה שקד יש נטייה שמה שאנחנו אומרים אנחנו עושים. לכן אני מאוד זהיר בהבטחות כאלה ואחרות. אנחנו בעצם הציונות המתחדשת. רוב עם ישראל מסורתי, מדליקים נרות שבת, עושים קידוש ואז רואים כדורגל.

איילת שקד בכנס לשכת עורכי הדין (צילום: יואב דודקביץ)
"הציונות האמיתית". איילת שקד (צילום: יואב דודקביץ)

אז למה שלא תהיה תחבורה ציבורית בשבת?

אנחנו נשב על כל הדברים האלה, כולל תחבורה, כולל בידור. אנחנו בימים אלה יושבים כל החבורה, יש דעות מכאן ומכאן כי אנחנו באמת חצי חילונים וחצי דתיים, כמו העם שלנו שזה משולב. דוגמה קלאסית זה יום הכיפורים בישראל. כולם שומרים, לא נוסעים, אין חוק ביום הכיפורים. אנחנו נגד כפייה דתית. אני אומר בצורה הכי ברורה - מפלגת הימין החדש תתנגד לחקיקה דתית כופה וגם לחקיקה חילונית כופה, אנחנו חייבים להסתדר במדינה הזאת כולם, אין ברירה.

שולי מועלם-רפאלי אמרה שהשאיפה היא לקחת את המדינה לכיוון של הלכה.

הוציאו לחלוטין את דבריה מהקשרם, עיוותו את זה, זה לא בסדר. מועלם עצמה התחתנה עם משה מועלם ז"ל, אדם חילוני, והיא הדוגמה המובהקת לחיים משותפים בארץ הזאת. 

 

אתה מתחרט על האופן שבו עזבת את הבית היהודי? יש שאומרים שנטשת אותה.  

לא. יש בי מקום חם בלב לבית היהודי. אני איש ציונות דתית, ילדיי הולכים לבני עקיבא ולומדים בחינוך הממלכתי דתי. אני ירשתי בית יהודי עם חוב של 40 מיליון שקלים וקיצצתי את החוב ל-19 מיליון שקלים בהמון עבודה קשה. אני מותיר מפלגה במצב הרבה יותר טוב ממה שקיבלתי. אני מבין את הכאב ואני חושב שיש חשיבות במפלגה דתית אבל זה לא אנחנו, אנחנו מפלגה כלל ישראלית.

 

בחלק מהסקרים הבית היהודי לא עובר את אחוז החסימה.

אני קובע פה בצורה מאוד ברורה שהבית היהודי ותקומה יעברו יפה מאוד את אחוז החסימה אחרי שהם יתאחדו ויקבעו מנהיג. ואני מאחל להם את כל הטוב בעולם. אני יכול גם לבשר - היעד שלנו לבחירות האלה זה 15 מנדטים ואנחנו נרצה להחזיק בתיק הביטחון ובתיק המשפטים אחרי הבחירות האלה.

 

כתנאי להיכנס למממשלה?

אני לא אומר תנאים, זה תלוי במנדטים. כבר היום הבאנו 2.5 מנדטים ממה שאני קורא מפלגות הפייק ימין. אני מדבר על גנץ ולפיד. וגם יש לנו בערך שני מנדטים מהליכוד ועוד בערך 4.5 מנדטים מהציונות הדתית. יש לנו אפשרות להביא עוד מנדטים מאותם פייק ימין.

 

אתה הליכוד המתחדש בעצם?

אנחנו מפלגת עם ישראל. אנחנו המפלגה של העם.

 

למה הליכוד לא מפלגה של העם יותר?

אני לא רוצה לדבר על הליכוד, אני אדבר עלינו. אנחנו נגד למסור שטחים לערבים, אנחנו נגד לשחרר מחבלים. אני מזכיר לך שעד שבאתי שחררו פה אלפי מחבלים, כולל ממשלות ליכוד. אמרתי עד כאן ומאז לא שחררו אף מחבל. אנחנו בעד שמרנות משפטית. היו 40 שנות שלטון של כביכול ימין - אבל הצבעת ימין וקיבלת שמאל, והייתה המהפכה השיפוטית של אהרן ברק. באה איילת שקד אחת ובארבע שנים תיקנה את העיוותים של 40 שנה. זה אנחנו, אנחנו באים לשנות, יש לנו את האומץ לשנות, מה שאין לאף אחד אחר במדינה.

בנימין נתניהו בישיבת סיעה של הליכוד בעקבות חוק פיזור הכנסת והליכה לבחירות (צילום: עמית שאבי)
"אנחנו המפלגה של העם". ישיבת סיעת הליכוד (צילום: עמית שאבי)

בהנחה שאני ימנית, הליכוד כבר לא יכול להיות הבית שלי?

אני לא רוצה לדבר על מפלגות אחרות. אנחנו ימין אמיתי, אצלנו אין התנתקות, אצלנו אין מסירת שטחים, אין מדינה פלסטינית לצד מדינה יהודית. אנחנו ימין ברור, אבל אנחנו גם ימין ממלכתי. אנחנו לא מגדירים את עצמנו על ידי להיכנס ביריבים. אנחנו עם אחד. אין לי שנאה לשמאל, לאף אחד אין לי שנאה. גם אם יש חילוקי דעות אנחנו צריכים להסתדר בארץ הזאת.

 

אתה משתתף בקו שמייחס לגנץ כשלון בצוק איתן?

אני אגיד בצורה הכי ברורה ביחס לבני גנץ - הציבור יצטרך להחליט בין ימין חדש לבין שמאל חלש. אין לי שום דבר נגד גנץ ברמה האישית, אבל הייתי בצוק איתן, הוא מבטא את תפיסת התיקו. לא חותרים לנצח, רק לצאת בשלום מכל מערכה, לצאת ולעבור את זה בשלום.

בני גנץ בטקס חילופי הרמטכ
"לא חתר לנצח". בני גנץ (צילום: רויטרס)

אתה אומר שהוא לוזר?

אני לא רוצה לדבר עליו אישית, אני מדבר על התפיסה שהוא מבטא. זאת תפיסה שכשלה ב-30 השנים האחרונות. מה היה בצוק איתן? אני באתי ואמרתי רבותי, יש 30 מנהרות טרור שחודרות מעזה, הן בשלות לגמרי לאסון, לפיגוע רב ממדיף ובא בני גנץ עם תפיסת התיקו ואמר - לא, לא צריך להיכנס. עדיף לא להיכנס.

 

למה אתה לא מאשים את הדרג המדיני?

בסופו של יום כל מי שהיה בקבינט באמת אחז בעמדה הזאת וזה היה אני נפתלי בנט מול קבינט שלם שרק גרר רגליים. אבל בסופו של דבר כשצה"ל ומפקד צה"ל לא בא עם תוכנית, אז אי אפשר לצפות מהקבינט שיהיה יותר פוּשר ממפקד הצבא.

 

גנץ לא יכול להיות שר ביטחון?

אני חושב שאחת הבחירות שיהיו פה בבחירות הקרובות זה מי יהיה שר הביטחון לצד נתניהו - נפתלי בנט או בני גנץ.

 

אמרת שהממשלה הבאה תהיה בוודאות ממשלה בראשותו של נתניהו. אם היועמ"ש יכנס מסיבת עיתונאים לפני הבחירות ויגיד: אני מחליט על כתב אישום בכפוף לשימוע, עדיין תתמכו בו בכל מחיר?

אגיד פה בצורה הכי ברורה - אנחנו לא נצטרף למקהלת הפופוליזם. אנחנו במפלגת הימין החדש נמתין לאחר החלטת היועץ, לאחר שימוע ורק אז נתכנס בסיעה ונקבל החלטה. החוק היום קובע קובע שראש ממשלה לא חייב להתפטר עד אחרי פסק דין חלוט. הרציונל של המחוקק הוא לא לאפשר לבן אדם אחד, מוכשר ככל שיהיה, במקרה הזה היועמ"ש, להחליף שלטון. אני אומר שאנחנו נשב עם נתניהו, בוודאי בשלב הנוכחי, ואנחנו נתכנס לדון בכלל לראשונה רק אחרי, אם חלילה תהיה החלטה סופית של היועץ המשפטי לממשלה לאחר שימוע, אני מקווה שלא נגיע לזה. אני לא רוצה לראות דבר כזה.

בנימין נתניהו:
"נחכה להחלטה שלו". נתניהו ומנדלבליט (צילום: גיל יוחנן)

יש סיכוי שתמליץ על מועמד אחר שהוא לא נתניהו?

לא. אנחנו ממליצים בצורה חדה על נתניהו, נמליץ לנשיא שנתניהו ירכיב את הממשלה.

 

גם אם היועמ"ש דיבר ואמר שזה ראש ממשלה שמכהן תחת כתב אישום על שוחד?

כן. אני רוצה להזכיר לכם שבעבר היו סיטואציות דומות עם יעקב נאמן שאחר כך זוכה לחלוטין, עם רפול, עם רובי ריבלין.

חברי כנסת במליאה (צילום: רפי קוץ)
"אמליץ עליו בוודאות". בנט ונתניהו (צילום: רפי קוץ)

מדובר כאן על ראש ממשלה, יש לו מדינה לנהל.

בדיוק. קל וחומר. ולכן, מילא שר שנניח מתפטר אז הוא איבד את הקריירה ואחר כך ינסה לחזור. פה מדובר בעצם על החלפת שלטון, זה לא דבר של מה בכך. אני מסתכל ביראת קודש על הכרעת הציבור הישראלי ולכן אנחנו מאוד חדים בעניין הזה.

 

על הקמפיין שמנהל ראש הממשלה נגד היועמ"ש בקולו לגיטימי בעיניך?

לא אשפוט קמפיינים, אני כן יכול להגיד שאני מכיר את היועמ"ש מנדלבליט כבר הרבה שנים. מדובר באיש ישר, איש ערכי, ואני בהחלט סומך עליו שהוא יידע לעמוד בכל הלחצים משמאל ומימין, מאלדד יניבים וגם מימין. אני מאמין שיש בו את העוצמה הפנימית לעשות את הדבר הנכון.

 

-הליכוד איבד את הממלכתיות?

זה הציבור יצטרך לשפוט. אני לא נותן להם ציונים, אני יכול לדבר מה אנחנו.

 

-מה הסיכוי שתחבור לאח ההיסטורי, יאיר לפיד?

לא, אנחנו הולכים על ממשלת ימין. לפיד הוא לא ימין. מי שבעד מדינה פלסטינית, מי שתפיסתו היא לא שמרנות משפטית אלא אקטיביזם, זה בסדר, זה הייתי אומר מרכז שמאל למען האמת, לא בהכרח שמאל. אנחנו בהחלט חברים, אני חבר עם הרבה אנשי שמאל בכנסת, אבל בהחלט זה תפיסה שונה.

 

בוא נעבור לפרשה המשפטית, פרשת "מין תמורת מינויים". מה חשבת על כל החשיפה הזאת?

זה אירוע מאוד לא נעים, קודם כל ברמה האנושית. העובדה שפורצים באופן בלתי חוקי לפלאפון של מישהו ומפיצים את התוכן בכל המדינה זה דבר שלא ייעשה. שכל צופה עכשיו יחשוב מה היה קורה עם ייחשפו הסודות הכי פנימיים שלכל אחד מאיתנו יש. אנחנו מתכתבים עם אשתי ואני לא בורר את מילותיי, זה דבר שלא ייעשה ואני מקווה שרשויות החוק באופן כללי יטפלו בעניין.

 עורך דין אפי נוה פרשת המין והמנויים (צילום: מוטי קמחי )
"אירוע מאוד לא נעים". אפי נוה(צילום: מוטי קמחי )

שקד עשתה טעויות פה? יכול להיות שהוועדה למינוי שופטים התנהלה בצורה לא ראויה?

אני אגיד פה בצורה הכי ברורה - אני מגבה גיבוי מלא את כל מעשיה של איילת שקד בארבע השנים האחרונות. צריך להבין, אילת שקד הגיעה למצב שבמשך 40 שנה מינו שופטים בתוך מועדון סגור, שופט דואג לאשתו ולבת שלו ומינויים צולבים ולכן קיבלנו שטנץ של שופטים. באה איילת שקד ואחרי ארבעים שנה של אקטיביזם שיפוטי היא מינתה 334 שופטים מתוך 800. שמרנים, מגוונים יותר, לראשונה יוצאי אתיופיה, לראשונה שופטים חרדים, זה דבר נפלא.

 

יכול להיות שכדי לקבל את כל זה היא נתנה לאפי נוה קצת מתנות?

היא עשתה בדיוק מה שעושה פוליטיקאי טוב ואיש ציבור טוב שבא לממש אג'נדה. היא לא באה כדי לחמם את הכיסא. זה לא ציפי לבני וכל שרי המשפטים הקודמים שהיו בגדול בכיס של שופטי העליון. היא אכן עשתה ברית עם לשכת עורכי הדין לראשונה כי עד היום הבריתות היו תמיד עם השופטים ובהרבה תחכום פוליטי ונחישות היא הביאה תוצאה מדהימה.

 

אז זו מזימה של השמאל נגד שקד?

חד משמעית, יש הרבה כוחות ולצערי בעיקר נשים בשמאל, לא ברור לי למה, שרוצות להכתים את איילת שקד דווקא בגלל ההצלחה הגדולה שלה. אם היא לא היתה מצליחה לא היו מתעסקים בה אבל היא כנראה שרת המשפטים הטובה בתולדות מדינת ישראל ולכן רוצים לפגוע בה.

 

-יכול להיות שכל הפרשה הזאת נחשפה כדי לפגוע בה?

זה אני לא יודע. אני מניח שהרשויות יחקרו את כל העניין, אני לא אכנס לזה.

 

ממפלגת "חוסן לישראל" בראשות גנץ מסרו בתגובה לדברי בנט בראיון לאולפן ynet: "אחרי תקופת גנץ היו 3.5 שנים הרתעה ושקט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים