שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חמישה לוחמים מנצח יהודה נאשמים שהכו פלסטינים עצורים וכפותים
  הלוחמים מהגדוד החרדי נאשמים שהכו שני סייענים למחבלים שירו למוות בחבריהם, "בסטירות, באגרופים ובחפצים קהים" - בעודם אזוקים ומכוסי עיניים. בשלב מסוים, נטען, הם הסירו את הכיסוי מאחד העצורים כדי שיראה איך מכים את חברו. הסנגוריה הצבאית: "כפו עליהם סיטואציה בלתי אפשרית"

   

  אחד החיילים החשודים בהכאת פלסטינים בבית הדין הצבאי ביפו (צילום: שאול גולן)
  שניים מהנאשמים בבית הדין הצבאי ביפו(צילום: שאול גולן)

  חמישה לוחמים מגדוד "נצח יהודה" נאשמים שהכו פלסטינים - סייענים למחבלים שירו למוות בחבריהם בפיגוע בגבעת אסף - כשהם עצורים וכפותים.

   

  מצה"ל נמסר כי נגד הלוחמים מהגדוד החרדי הוגש היום (ה') כתב אישום שמייחס להם עבירות של התעללות בנסיבות מחמירות וחבלה חמורה בנסיבות מחמירות. מכתב האישום עולה שהם הכו את הפלסטינים בסטירות, במכות אגרוף ובאמצעות חפצים קהים, בעודם אזוקים ומכוסי עיניים - וגרמו להם לחבלות קשות. תוך כדי, נטען, הם גם קיללו אותם.

   

  התביעה הצבאית ביקשה להאריך את מעצרם של הלוחמים עד תום ההליכים בעניינם. נגד מפקדם של הלוחמים, קצין בדרגת סגן, יש החלטה להגיש כתב אישום - בכפוף לשימוע - על כך שלא מנע את המעשים. הוא מצוי במעצר פתוח ומצה"ל נמסר כי החלטה בעניינו תתקבל בנפרד.

    

   

  בכתב האישום תואר עוד כי במהלך האירוע האלים, הלוחמים היכו את אחד העצורים בראשו, בפניו, בזרועו הימנית, בגבו, בצלעותיו הימניות וברגליו. בעוד שאת חברו הם היכו בראשו, בפניו, בחזהו, בבטנו, ברגליו, באשכיו ואחד הלוחמים משך בשיערותיו.

   

  "בשלב מסוים, הנאשמים הסירו את כיסוי העיניים שהיה על עיניו של העצור כדי שיראה כיצד הם מכים את חברו בעוד שיתר הלוחמים קראו קריאות במהלך האלימות". בעבר נחשף ב-ynet כי אחד מהם אף צילם בטלפון הנייד שלו בווידאו את האלימות תוך שלוחמים אחרים באירוע השמיעו קריאות שמחה והתפארות - כך גם צוין בכתב האישום. "כתוצאה מכך, שני העצורים נזקקו לקבלת טיפול רפואי במרפאת הבסיס בבית אל ובהמשך אושפזו בבית החולים שערי צדק בירושלים".

   

  עוד פורסם ב-ynet כי במהלך החקירה פנתה אמו של אחד הלוחמים לשופטים בבקשה לגלות הבנה והתחשבות במצבו הנפשי של בנה וחבריו.

   

   

  אחד החיילים החשודים בהכאת פלסטינים בבית הדין הצבאי ביפו (צילום: שאול גולן)
  אחד החיילים החשודים(צילום: שאול גולן)

  אחד החיילים החשודים בהכאת פלסטינים בבית הדין הצבאי ביפו (צילום: שאול גולן)
  (צילום: שאול גולן)

  השניים סבלו מחבלות שונות כולל שברים בצלעות ושברים חריפים באפם. שניים מהלוחמים מואשמים בנוסף כי ניסו לתאם גרסאות באשר להתרחשות באירוע בזמן חקירת מצ"ח, תוך שהנחו את אחד הנאשמים שיטען בחקירה כי הוא מתקשה לדבר בעברית. אחד הנאשמים גם מחק את ההודעות הקוליות מהוואטסאפ שלו, המתייחסות לשיבוש החקירה.

   

  האירוע המדובר אירע מוקדם יותר החודש, במהלך מבצע מקדים לתפיסת המחבל עאסם ברגותי, שהיה חלק מחוליית המחבלים שביצעה את הפיגועים בצומת עפרה ובצומת גבעת אסף - שבאחרון נהרגו שני לוחמים מגדוד נצח יהודה - סמל-ראשון יובל מור יוסף (21) ז"ל מאשקלון וסמל יוסף כהן (19) ז"ל מירושלים. שני הפלסטינים נעצרו בחשד שעזרו לשני המחבלים ממשפחת ברגותי, שביצעו את הפיגועים הקטלניים.

   

  הבעיטות והאגרופים כלפי שני העצורים הכפותים התרחשו במהלך הנסיעה ברכב ממוגן גדול מסוג "זאב". תשעה לוחמים ישבו בחלק האחורי בצמוד לשני העצורים, ומפקד המחלקה שנחשד בעמידה מנגד, ישב במושב הקדמי לצד קשרו והנהג. כאשר הרכב עבר ליד צומת גבעת אסף בה נהרגו שניים מחבריהם, החלה האלימות מצד הלוחמים.

  פעילות לוחמי צה
  פעילות לוחמים בגדוד נצח יהודה בראמללה

  כפי שמתואר בכתב האישום, ב-ynet נחשף כי אחד הלוחמים אף צילם חלק מהמעשים. תחקיר האירוע העלה כי מעשי הלוחמים נחשפו כאשר כוח אחר שאליו נמסרו שני העצורים סירב להמשיך בליווי למתקן החקירות של השב"כ, לאחר שהבחין בסימני האלימות על גופם של השניים.

   

  בסביבת הלוחמים העלו טענות כלפי התנהלות הסגל בגדוד והנסיבות הרגישות סביב האירוע. לפי גרסתם של הלוחמים, קצינים בכירים ביחידה שגו כאשר שלחו אותם למשימה הנפיצה. "הפתיעו אותם לחלוטין עם המשימה הזו, הם לא ידעו שהם הולכים לבוא במגע עם שני מחבלים שמעורבים בפיגוע שבו נהרגו שניים מחבריהם לפלוגה, שאותם הכירו 24/7 לאורך כל השירות הצבאי ועוד קודם לכן בישיבה", אמרו בסביבת הלוחמים. "זו הייתה הפתעה עבורם וגם שגיאה לשלוח אותם למשימה הזו. גם בגדוד היה מי מהמפקדים שהודה בטעות אומללה זו".

   

  מהסנגוריה הצבאית, המייצגת את החיילים, נמסר: "מדובר בכתב אישום שמוטב היה שלא היה מוגש מלכתחילה. אנו סמוכים ובטוחים שבסופו של המשפט יתבררו העובדות והנסיבות ופני הדברים ייראו אחרת. מדובר בלוחמים מצטיינים, מלח הארץ, שחבריהם ליחידה נרצחו רק לפני חודש בידי מחבל ואשר נכפתה עליהם סיטואציה בלתי אפשרית - להוביל למעצר את המחבלים שהיו מעורבים ברצח חבריהם.

   

  "למרבה הצער, כתב האישום שהוגש משקף חוסר הבנה מצד המערכת למצב הבלתי אפשרי שבו היו נתונים החיילים. במהלך המשפט יהיה צורך לבחון גם את הפער במענה שהיו אמורים לקבל החיילים לאחר האירוע, הן מבחינת המפקדים והן בהיבטי מערך בריאות הנפש".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים