שתף קטע נבחר

ההיצע גדל? הנתון המטעה של התחלות הבנייה במשק

פרויקטים של התחדשות עירונית מגדילים את היצע הדירות? לא ממש. בדיקה חדשה מראה כי בין אוקטובר 2017 לספטמבר 2018, אחת מכל ארבע דירות בהתחדשות עירונית לא יצאה למכירה אלא ניתנה לבעליה הקודמים. התוצאה: היצע הדירות גדל הרבה פחות מבבנייה רגילה

אחת הדרכים להגדיל את היצע הדירות היא התחדשות עירונית, ובעיקר הריסת בניין ובנייתו מחדש (תמ"א 38/2). אבל כמה דירות אכן מתווספות לשוק?

 

חוף אכזיב חוזר לידי הציבור: "נוצרה הזדמנות חד פעמית"

למרות ההצהרות: מחסור של אלפי עובדים בענף הבנייה

זוכי מחיר למשתכן: "לא ייתכן שקבלנים יעשו מה שבא להם"

 

>> לסיפורים הכי חמים במדור כלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

מבדיקת חברת מכלול - המספקת מימון לבניית מגורים בדגש על פרויקטי התחדשות עירונית - בין אוקטובר 2017 לספטמבר 2018, אחת מכל ארבע דירות בהתחדשות עירונית לא יצאה למכירה אלא ניתנה לבעליה הקודמים. התוצאה: היצע הדירות גדל הרבה פחות מבבנייה רגילה.

אילוסטרציה תכנון ובנייה (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

הבדיקה נערכה על בסיס נתוני התחלות הבנייה של הלמ"ס בתקופה זו, אז החלה בניית 6,147 דירות בפרויקטים של הריסה ובנייה (מתוך התחלות בנייה כוללות של 44,510). מכלל הדירות הללו יצאו לשוק החופשי 4,748 דירות, בעוד 1,399 דירות "חזרו" לבעליהן הקודמים. כ-23% מהתחלות הבנייה הן של דירות קיימות שיזכו לשדרוג, ו-77% מהתחלות הבנייה בהתחדשות עירונית הן דירות חדשות שנוספו לשוק.

אינפו כלכלה התחלות בנייה ()

לדברי איילת רוסק, מנכ"לית מכלול, "נתוני התחלות הבנייה עשויים להטעות, שכן הם אינם כוללים את התוספת נטו של דירות למשק כתוצאה מהתחדשות עירונית בתמ"א, אלא את התחלות הבנייה כולן".

 

לפי מכלול, ככל שערך הקרקע נמוך יותר באזור מסוים, כך הפרויקטים שיוצאים לדרך הם אלה עם מקדם תוספת דירות גבוה יותר. בת"א היחס הוא תוספת של 2.8 דירות לדירה ישנה שנהרסת, ובדרום היחס הוא 7 ל-1.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים