שתף קטע נבחר

אלו הרשתות והיבואנים שחויבו למכור לנו בשר טחון בזול

יבואנים ורשתות התחייבו למכור בשר טחון טרי מיובא ב-46-39 שקל לק"ג - עבור קבלת מכסה של מאות או אלפי טונות בשר טרי. מדובר בעליית מחירים לעומת המכרז ב-2018, למרות שאז הם הצליחו לחמוק ממכירת בשר טחון. הפעם משרד הכלכלה מחייב למכור בשר טחון בזול עד תום ניצול המכסה

רמי לוי, שופרסל, נטו ויינות ביתן - אלה היבואנים שהתחייבו למכור לנו בשר טחון טרי מיובא ב-46-30 שקל לק"ג. מדובר בעליית מחירים לעומת מכרז 2018, אז התחייבו למכור בשר טחון בהחל מ-35 שקל לק"ג.

 

>> לסיפורים הכי חמים במדור כלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

ייבוא בשר טחון טרי בזול: הרשתות והייבואנים הגדולים זכו במכרז. המחירים: 49-35 ש' לק"ג

מכסה פטורה ממכס לייבואנים שיתחייבו למחיר נמוך לצרכן על בשר טחון טרי

לאן נעלמה החבילה שלכם: מדריך לאיתור ולמניעת אובדן חבילות בדואר

 

משרד הכלכלה חייב את הרשתות למכור בשר טחון בזול (אם כי לעיתים אפשר למצוא ברשתות בשר טחון טרי גם ב-20 שקלים לק"ג), כחלק מקבלת מכסת בשר טרי הפטור ממכס שמוטל בדרך כלל על יבוא בשר טרי (כ-12% + 13 שקלים). המדינה חילקה כ-9,000 טונות בשר טרי לאחרונה והוסיפה לכך כעת 4,200 טונות נוספים.

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

היבואנים לא מחויבים למכור את כל המכסה כבשר טחון ויכולים למשל למכור את רובה כנתחי בשר טרי יקר, אך להבדיל משנים קודמות, הזוכים במכסה מתחייבים לראשונה להציב על המדף בשר טרי טחון במחיר מקסימלי לצרכן שלא יעלה גם בתקופות ביקוש גבוהות. הקמעונאים יוכלו אמנם לצאת במבצעי מכירות להפחתת המחיר לצרכן, גם מתחת למחיר הזוכה, אולם לא תתאפשר העלאת המחיר מעבר למחיר לו התחייבו.

 

"מי שיזכה במכסה חייב לשים כל השנה בשר טחון על המדף במחיר שהתחייב, כולל חובת שילוט", אמר ל-ynet מנהל מינהל היבוא, דני טל. "רק אם קיבל אישור שניצל את כל המכסה – אז יהיה מותר לו להפסיק למכור בשר טחון במחיר לו התחייב".

 

איך תדע שלא ניצלו את המכסה מהר מדי?

"נגביר מאוד את הפיקוח".

 

אפשר למצוא בשר טרי במחירים האלה גם כיום.

"יש בשר טרי ב-20 שקל לק"ג ויש ב-45 שקל לק"ג אבל גם ב-60 שקל לק"ג. אני לא אוהב שבתקופות של ביקוש הרשתות מקפיצות המחיר ובתקופות שאין ביקוש - הן מוכרות בהפסד. אנחנו מקווים שאנשים יידעו מראש כמה עולות הקציצות שלהם".

  ()
 

הקמעונאים הערימו על הרגולטור - ומכרו בשר ביוקר

בשנה שעברה, זו הייתה השיטה: משרד הכלכלה חייב את היבואנים למכור 27% מהכמות כבשר טחון במחיר המקסימלי בו זכו. כמה מהיבואנים/רשתות התחכמו - מכרו בשר טחון ביוקר, וטענו שכבר סיימו למכור 27% מהמכסה ו"נאלצו" לטחון בשר יקר יותר. היקפי המכירות של בשר טחון טרי הם למעלה מ-50% מהבשר הנמכר ברשתות.

 

במשרד הכלכלה גילו שהמחיר של הבשר הטרי הטחון הוא לפעמים המחיר שהיבואנים/רשתות התחייבו לו - ולפעמים נמכר במחיר מאוד גבוה. כשנשאלו היבואנים, הם הסבירו שבתקופות ביקוש הם מוכרים במחיר הגבוה; ובתקופות של ביקוש נמוך - במחיר המקסימלי במסגרת המכרז.

 

"היו מקרים שרשת מסוימת שמה בשר טחון פרימיום ב-70 שקל לק"ג ואמרה שזה משום שהטחון המוזל נגמר", אמרו ל-ynet גורמים במשרד. גם תביעה ייצוגית הוגשה בנושא הפקעת המחירים לכאורה - נגד חי.י מעדני גורמה ושתי רשתות שיווק - יוחנננוף ומחסני השוק.  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים