שתף קטע נבחר

הפריימריז בליכוד: נתניהו הצביע וקרא לאשר את הצעת השריונים

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו הצביעו בקלפי שהוקמה סמוך למעונו בירושלים. הוא שב וקרא להצביע בעד הצעתו לשלושה שריונים: "לכו להצביע, ותצביעו גם בעד ההצעה שלי לחזק את הליכוד אל מול החיבורים בשמאל"

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצביע הערב (יום ג') בפריימריז של מפלגת הליכוד יחד עם אשתו בקלפי שהוקמה עבורם ליד מעון ראש הממשלה. הוא שב וקרא להצביע בעד ההצעה שלו לשריונים: "יש לי בקשה אחת ממתפקדי הליכוד: תצביעו, לכו להצביע, ותצביעו גם בעד ההצעה שלי לחזק את הליכוד אל מול החיבורים בשמאל".

 

הצעתו של נתניהו היא לשריין מועמדים מטעמו במקומות 21, 28 ו-36, למרות שהמפלגה אישרה עד כה שריון אחד. לפי הסקרים האחרונים, המקום ה-28 בליכוד נחשב לריאלי, אך עם זאת יו"ר הקואליציה לשעבר דוד ביטן אמר השבוע לאולפן ynet כי הצעה שכזו תצטרך להיבדק על-ידי מוסדות המפלגה.

 

הקלפי הוצבה ליד מעון ראש הממשלה כדי למנוע בעיות אבטחה בקלפיות אחרות ולאפשר להצבעה להתנהל כסדרה. שיעור ההצבעה עמד נכון לשעה 19:30 לערך על 45%.

 

הפריימריז בליכוד ()

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו מצביעים לפריימריז של הליכוד בקלפי סמוך למעון רה
נתניהו ורעייתו מצביעים לפריימריז, הערב(צילום: שרון רביבו)
 

רשימת מועמדי הליכוד בפריימריז  ()

רשימת מועמדי הליכוד בפריימריז  ()

רשימת מועמדי הליכוד בפריימריז  ()

משעות הבוקר המוקדמות ובנדידות בין קלפי אחת לאחרת - מצפון ועד דרום - הקדישו הח"כים כל רגע פנוי לשיחות עם יושבי ראש הסניפים, פוקדים גדולים ופעילים בולטים על מנת לוודא ששמם לא ייצא ברגע האחרון מאף רשימה מאורגנת רגע לפני ההצבעה. בקרב חלק מחברי הכנסת מפלס הלחץ גבוה במיוחד, בין היתר משום שדיווחים שהתקבלו מקלפיות בתל אביב ובחיפה הצביעו על עבודת שטח טובה של "הליכודניקים החדשים" שמחרימים חלק מחברי הכנסת.

 

לאורך יום ההצבעה, שתסתיים ב-22:00, בלטה המתיחות בין פעילים מטעם נתניהו לבין פעיליו של השר לשעבר גדעון סער, המנסה להתברג בצמרת הרשימה. שעות בודדות לפני סגירת הקלפיות בפריימריז בליכוד, ניכר לחץ של פעילים המזוהים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על אנשי השטח: "אל תצביעו לגדעון סער". נתניהו עצמו התייחס לכך אחר הצהריים בפגישה עם נשיא אוסטריה אלכסנדר ואן דר בלן: "אני לא חוזר בי אפילו מהברה אחת ממה שאמרתי על גדעון סער אבל יש לי בקשה אחת ממתפקדי הליכוד - לכו להצביע, והצביעו גם על ההצעה שלי להוסיף שריונים, למקרה שנצטרך". 

 

 
גדעון סער פריימריז (צילום: שאול גולן)
גדעון סער בגני התערוכה, הבוקר(צילום: שאול גולן)

 

סער הצטלם אחר הצהריים עם פעילים מחוץ לקלפי ברחוב יד לבנים בשכונת יד אליהו בתל אביב. לאחר דברי נתניהו, העדיף להתעלם מהמתקפות: "אתעדכן בדברים ואראה אם אני רוצה להגיב". פעיליו של השר לשעבר עשו ככל יכולתם למנוע את ההשפעה על המצביעים. בשעות הערב הופצו בקרב חברי ליכוד מסרונים שבהם נכתב: "הצביעו על פי צו מצפונכם. אל תקשיבו ללחצים. סער הוא סמל ליכודי. הניסיון לפגוע בו לא ענייני ולא מקובל".

 

סער החל את היום בהצבעה בתל אביב, ובהמשך סייר בקלפי המרכזית בגני תערוכה יחד עם פעילים בולטים לאחר מכן חזר לפעילות במטה שלו בתל אביב לשיחות עם פעילים, ראשי סניפים, חברי כנסת ועוד. משם הוא יצא לסייר בסניפים ברחבי הארץ, בהם כאלה עם מאסת מצביעי גדולה כגון חולון, רמת גן, פתח תקווה ודרום תל אביב, שם התקבל בחום על ידי פעילי השטח חרף העמדה של נתניהו. במקביל סיירו פעיליו הבולטים במוקדים המרכזיים, בערי פריפריה ובקלפיות הגדולות.

  

השר זאב אלקין אמר מוקדם יותר היום בריאיון לאולפן ynet בהתייחסו לקרב נתניהו-סער כי הוא "כואב מאוד את הריב הזה במשפחה. זה ריב בתוך הבית. אני מאוד מעריך את נתניהו, אני מעריץ אותו ונמצא לידו הרבה שנים; אנחנו מאוד קרובים. אין לי ספק שגם גדעון סער יקדיש את החודשיים שנותרו עד הבחירות כדי שנתניהו יהיה ראש הממשלה הבא".

 

ח"כ אורן חזן, שהגיע לקלפי בראש העין, התייחס גם הוא למאבק בין נתניהו לסער – ואמר כי האחרון הוא "בשר מבשרו של הליכוד. הוא ראוי. לקחתי מאוד קשה את מה שעשו לו כמי שהיה נרדף, כמי שהרגיש שמנסים 'למחוק' אותו. יש רשימות חיסול, אבל הן לא רלוונטיות כי מצביעי הליכוד הם אנשים מעורבים וחכמים. אי אפשר להכתיב להם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שרון רביבו
נתניהו ורעייתו הצביעו
צילום: שרון רביבו
מומלצים