שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נדיר: ילדה ילד שני אחרי כריתת צוואר הרחם
  חופית מצבקר, בת 35, עברה לפני שמונה שנים ניתוח מורכב לכריתת צוואר הרחם לאחר שחלתה בסרטן. היא החלימה מסרטן, ובאופן נדיר ביותר הצליחה להרות פעמיים וללדת שני ילדים בריאים. השבוע שוחררו חופית וירדן, התינוק הטרי, אל ביתם

  חופית מצבקר, שעברה כריתה של סרטן צוואר הרחם, ילדה לפני ארבע שנים ילדה בריאה, וקראה לה עדה, על שם עדה יונת כלת פרס נובל לכימיה. כנגד כל הסיכויים, הצליחה חופית להרות שוב וילדה תינוק, ירדן, בשבוע ה-30. השבוע שוחררו חופית וירדן לביתם.

   

  חופית (צילום: יעל אפשטיין)
  המשפחה המאושרת(צילום: יעל אפשטיין)

   

  חופית מספרת: "הכל התחיל בבדיקת פאפ שגרתית, בגיל 27. הבדיקה חזרה לא תקינה והתבקשתי לעבור אותה שוב. גם היא לא חזרה תקינה. לאחר בדיקות מעמיקות קיבלתי את הבשורה המרה 'יש לך סרטן בצוואר הרחם'. היה לי אז חבר ובדיוק עברנו לגור ביחד. לא דיברנו על חתונה אבל רציתי מאוד להתחתן ולהקים משפחה. אבל פתאום הייתי צריכה לעכל שאני חולה ולהתמודד עם האפשרות שלא אהיה אמא.

   

  "התחיל מרוץ של בירור המצב הרפואי שלי, ובמקביל התחלנו לחשוב על הקפאת ביציות. לא ידעתי כלום על שימור פוריות והתחלנו לראות כל מיני מומחים. ובמהלך כל הבלבול התפרסם סיפור של מישהי אחרת שבמקרה אחד מבני המשפחה ראה. היא עברה כריתת צוואר הרחם וילדה תינוק. מייד ביקשתי מהרופאים שטיפלו בי להקפיא ביציות או לברר כיצד לשמר את הפוריות שלי.

   

  הם לא ידעו מה לעשות. מאוד היססו כי מקרים של הריון ולידה אחרי כריתת צוואר הרחם מאוד נדירים. אבל אני התעקשתי ומברורים עלה שמו של פרופ' עוזי בלר, שהוא מנתח מומחה גם בגניקולוגיה וגם באונקולוגיה".

   

  חופית אחרי הלידה של בתה הבכורה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  חופית אחרי הלידה של בתה הבכורה(צילום: ירון ברנר)

   

  "עשינו הכל כדי לשמור על הפוריות"

  לדברי פרופ' עוזי בלר, מנתח בכיר בבתי החולים שערי צדק, אסותא ונגה מדיקל, ההמלצות הרפואיות המקובלות בסרטן צוואר הרחם היו אז כריתה רדיקלית של הרחם. כמובן שניתוח כזה אינו מאפשר הריון ולידה. יש פה מספר אתגרים שכן הניתוח תלוי בסוג הגידול, בגיל המטופלת ובאפשרויות לביצוע הניתוח, כאשר המטרה היא במידת האפשר לבצע כריתה חלקית ולא כריתה מלאה של כל מערכת הרבייה. במקרה של חופית, הגיעה אליי אשה צעירה בת 27 עם גידול שאובחן בשלב מוקדם יחסית ולכן עשינו הכל כדי לשמר את הפוריות".

   

  הוא מוסיף ואומר: "במהלך הניתוח הוסר צוואר הרחם והרחם חובר ישירות לנרתיק. מדובר בניתוח עדין מאוד שמטרתו לא לפגוע ברחם ולהצליח לא רק לחבר אותו אלא גם שיתקבל רחם מתפקד.

   

  "זה מצב מאוד נדיר משום שלאחר ניתוח מורכב מהסוג הזה, חשוב להסיר את כל הגידול באופן בטוח, הרחם לא תמיד מצליח לתפקד וגם אם נקלט הריון ישנן הרבה הפלות. במקרה של חופית מדובר בהצלחה משולשת, היא גם החלימה, גם הצלחנו לשמר רחם מתפקד והיא הצליחה להרות וללדת פעמיים".

   

  חופית מסכמת ואומרת: "פרופ' בלר אמר לי אחרי שנקבע המועד לניתוח, אני אמנם המנתח אבל עיקר ההתמודדות מוטלת עליך. הוא אמר לי שאלד פעמיים ואז יצטרכו לכרות את הרחם, וזה בדיוק קרה כפי שהוא חזה. היום אני בבית, אמא לשני ילדים, ואין מאושרת ממני". 

    

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יעל אפשטיין
  חופית מצבקר. כנגד כל הסיכויים
  צילום: יעל אפשטיין
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים