שתף קטע נבחר

שרים וח"כים למען התנועה לסיפוח יהודה ושומרון

תנועת "ריבונות" פועלת לגייס תמיכה של ח"כים ושרים. היא מתמקדת במאמציה בליכוד, אבל גם ח"כ מיש עתיד הצטלם לסרטון

 

 

סוגיית סיפוח שטחי יהודה ושומרון לישראל היא אחת הנפיצות ביותר מבחינה פוליטית ודיפלומטית. הקהילה הבינלאומית מתנגדת לסיפוח השטחים בטענה שהוא יחסל לחלוטין את פתרון שתי המדינות, ואילו בימין הישראלי חוגים רחבים תומכים במהלך.

 

לפני כשנה, בתקרית מביכה בין ישראל לארצות הברית, הבית הלבן הכחיש כל שיח בין וושינגטון לירושלים בנושא הריבונות. על הפרק עמדה אז הצעת "חוק הריבונות" שהעלו ח"כים מהליכוד, וכדי לבלום אותה, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא שוחח על כך עם האמריקנים. אחרי שהכחיש בכל תוקף את הדברים, הבית הלבן דרש מנתניהו לפרסם הבהרה, שבה הודיע כי רק עדכן את וושינגטון ביוזמות העולות בכנסת.

 

פגישת בנימין נתניהו ודונלד טראמפ (צילום: אבי אוחיון /לע
נתניהו וטראמפ. ארה"ב דחתה את הטענות על הידברות בנוגע ליו"ש(צילום: אבי אוחיון /לע"מ)
 

"תוכנית המאה" של טראמפ לשלום בין ישראל לפלסטינים לא תוצג כנראה לפני הבחירות ב-9 באפריל, אבל כשהיוזמה ממשיכה להדהד ברקע - ניכרת פעילות לא מעטה לקידום רעיון החלת החוק הישראלי בשטחים.

 

תנועת הריבונות, שצברה בשנים האחרונות כוח והשפעה בעיקר בקרב אנשי הליכוד, היא תנועת בת של "נשים בירוק", שהקימו פעילות הימין יהודית קצובר ונדיה מטר. מטר עצמה עלתה לכותרות לפני ההתנתקות, אז כינתה את ראש מנהלת ההתנתקות "גירסה מודרנית של היודנראט". היא נחקרה והועמדה לדין בגין העלבת עובדי ציבור, אך האישום נגדה נמחק. השתיים נוהגות להשתתף באופן תדיר בהפגנות ביו"ש.

 

 

בשנים האחרונות משקיעה התנועה את מאמציה בהשפעה על חברי מפלגת הליכוד, ואנשיה פועלים כל העת לחזק תמיכה ברעיון הסיפוח, או הריבונות. באירוע הלאומיאדה בחודש שעבר באילת התקיים פאנל דוברים בהובלת התנועה, שכותרתו הייתה "החלת הריבונות". בפאנל השתתפו השרים זאב אלקין, חיים כץ וסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי.

 

בערוץ היוטיוב של התנועה סרטונים של שרים, סגני שרים וחברי כנסת רבים שתומכים במטרותיה - בהם נפתלי בנט ואיילת שקד מהימין החדש, מירי רגב, יריב לוין, גילה גמליאל ואופיר אקוניס מהליכוד, אלעזר שטרן מיש עתיד ורבים נוספים.

 

אקוניס אמר: "קודם כל מסירים מן השולחן את רעיון המדינה הפלסטינית, דבר ראשון. דבר שני, אנחנו צריכים לקבל החלטות אמיצות, קשות, מאתגרות, לא פשוטות מול הקהילייה הבינלאומית. בראש ובראשונה להחיל את הריבונות על שטחי C. שטחי C הם שטחים עם רוב ישראלי ויהודי ברור, עם מיעוט פלסטיני זניח".

 

לדברי גמליאל, "חובתנו לחזק את ההתיישבות ביהודה ושומרון, להחיל את החוק הישראלי על כל יהודה ושומרון". לוין אמר בסרטון: "החלת הריבונות הישראלית בכל רחבי ארץ ישראל היא בעיניי לא שאלה של אם, אלא רק שאלה של איך עושים את זה ומתי מגיעים לזה".

 

שטרן אמר: "אכן צריך לחתור לריבונות ולדעתי הדבר אפשרי. האתגר הוא כמובן לסדר עוד כמה פרודצורות בתוכנו כדי שנוכל להחיל ריבונות".

ההצבעה במרכז הליכוד על הצהרת התמיכה בסיפוח (צילום מוטי קמחי) (צילום מוטי קמחי)
ההצבעה במרכז הליכוד על הצהרת התמיכה בסיפוח(צילום מוטי קמחי)

התנועה מוציאה לאור גם את כתב העת "ריבונות", שבו מופיעים מאמרים שונים התומכים בהחלת הריבונות על שטחי יו"ש. לאחרונה כתבו בו כמה אנשי ליכוד בולטים כמו גדעון סער, אלקין וגילה גמליאל. בבחירות האחרונות לרשויות המקומיות קראה התנועה למצביעים באזור לבחור רק במועמדים שיתחייבו לפעול להחלת הריבונות. בין היתר, היא מקיימת גם כנסים וסמינרים לבני נוער שתומכים בחזון התנועה.

 

השפעת התנועה על הליכוד נראתה כבר בסוף 2017, אז אישר מרכז המפלגה הצהרה ולפיה המפלגה תומכת בסיפוח השטחים. בהחלטה נכתב כי "במלאת יובל לשחרור חבלי יהודה ושומרון ובתוכם - ירושלים, בירתנו הנצחית, מרכז הליכוד קורא לנבחרי הליכוד לפעול כדי לאפשר בנייה חופשית וכדי להחיל את חוקי ישראל וריבונותה על כל מרחבי ההתיישבות המשוחררים ביהודה ושומרון".

 

במסגרת פעילותה, נהנית התנועה ממימון של תורמים, בעיקר מהקרן המרכזית לישראל, שפועלת בניו יורק ובראשה עומדת משפחת מרקוס. הקרן הפרטית מגייסת תרומות מיהודים שמתגוררים בארה"ב ומעבירה אותם לגורמים ישראלים המזוהים עם הימין.

 

בין הארגונים שנהנים מהסיוע של הקרן נכללים גם "אם תרצו", "חוננו" ו"פורום קהלת". תנועת הריבונות זכתה לתרומות של כמיליון וחצי שקלים מהקרן.

 

מטעם "מפקדים למען ביטחון ישראל " נמסר בהמשך לכתבה: "היום נחשפה שיטת הפעולה של הימין הקיצוני לסיפוח מיליוני פלסטינים. מתחת לרדאר של כולנו קומץ ימני קיצוני פועל כדי לוודא שהממשלה הבאה תממש את תכניתו. בעוד שרוב הציבור במדינת ישראל מבין את המשמעויות ההרסניות של הסיפוח, מתנגד לו באופן נחרץ, ואינו מודע לצעדים שימיטו עליו את תרחיש האימים, תנועת 'ריבונות' קובעת עובדות בשטח, מגייסת פוליטיקאים מהימין הקיצוני, ומכינה את התשתית לביצוע המהלך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Topview
המאחז עמונה שפונה לפני שנתיים
צילום: Topview
מומלצים