שתף קטע נבחר

עפר שלח: "אין תשובות מגנץ, ובוגי משמיץ. אנחנו יודעים להחזיר"

שבוע וחצי נותר לאפשרות איחוד בין מפלגות. מקורבו של יאיר לפיד אמר באולפן ynet שיו"ר יש עתיד נפגש עם גנץ בארבע עיניים, אבל "אנחנו לא מקבלים תשובות ברורות". לבני, לדבריו, אינה אופציה לחיבור

 

 

ח"כ עפר שלח, מהאנשים הקרובים ליו"ר יש עתיד, אמר הבוקר (יום א') באולפן ynet שיאיר לפיד ובני גנץ נפגשים בארבע עיניים, אולם לפיד לא מקבל תשובות מהותיות לסוגיות החשובות לו. עם זאת, שלח לא פסל את האפשרות של איחוד ואמר: "המתאים והראוי להיות ראש ממשלה הוא יאיר לפיד בראשות יש עתיד. אבל יש סיטאוציה פוליטית. הדבר הזה צריך לבוא לסדר, אני לא רואה את ההליכה בצד השני לכיוון הזה, אני לא יודע אם זה בא מחוסר רצון או מבלבול או מעמדות מנוגדות של כל מיני אנשים".

 

חיבור לפיד-גנץ? "אולי אחרי הבחירות"

 

- עמיתך מאיר כהן אמר אתמול ש"בוגי עשה מסע שופינג בכל המפלגות ", גם אצל יש עתיד. וזה אחרי שביום שישי אומר יעלון שאין מצב שיאיר לפיד החד ספרתי יוביל אופציה של איחוד עם גנץ. אז מה, מלחמת העולמות נפתחה?

"זו לא מלחמת העולמות, צריך להעמיד דברים על דיוקם, וזה בדיוק מה שמאיר עשה. אנחנו לא התחלנו את הסיפור הזה".

 

- לא התחלנו.

"כן, זו שפה של גן ילדים אבל זו בערך הרמה שזה מגיע אליה. אבל תראה, זה גם חלק בתמונה שאתה מסתכל עליה, ואתה רואה בחוסן לישראל, תל"ם, האיחוד הזה, איזה מין ערבוביה גדולה, גם של עמדות וגם של אמירות שחלקן לא מקרבות אפשרות של איחוד. האמירה הזאת היא אחת מהן".

 

יאיר לפיד בני גנץ (Photo: EPA, Avi Mualem)
יאיר לפיד ובני גנץ. "נפגשים בארבע עיניים, לפיד שם דברים על השולחן - ואנחנו לא מקבלים תשובות"(Photo: EPA, Avi Mualem)
 

- אתה אומר דבר דרמטי, לא יהיה איחוד?

"לא, אני לא אומר שלא יהיה איחוד, אני אומר שהאמירות האלה לא מקרבות ולא משפרות את המצב. אני אומר יותר - גם אנשי גנץ, וזה נאמר אפילו במפורש אתמול, לא בטוח שהם רוצים. אני אומר לך שדברים מהותיים שאנחנו מניחים על השולחן, איחוד, כולם מסתכלים על זה בהיבטים של אחד שתיים, אני אומר לך: יש הרבה דברים מהותיים.

 

"אתן לך את הדבר הכי מהותי. שמעתי אתמול את חילי טרופר (מחוסן לישראל) אומר: יש לנו דופן ימין ודופן שמאל. מה זאת אומרת? למפלגה אין עמדה בעניינים המדיניים? אם נלך לזה ואם ננצח את הבחירות, מה תהיה העמדה המדינית? אנחנו את זה רוצים לדעת, כמו שאנחנו רוצים לדעת מה תהיה העמדה לגבי כניסה לממשלת נתניהו? אפרופו הדברים שמורן הביאה מדברי ליברמן - זה מחדד עוד יותר את הצורך להגיד: תיכנס או לא תיכנס לממשלה. לפני שימוע".

 

- אתם לא מצליחים לקבל תשובות על הדברים האלה?

"לא מצליחים לקבל תשובות על הדברים האלה, וזה מעלה את החשד, כמו שאמרתי גם על הדברים של בוגי, שאין רצון בצד השני. אני לא אומר מזה שזה לא יהיה. אנחנו ב-10/2, יש עוד עשרה ימים, יכול להיות שזה מין משחק, אני אומר לכם: זה לא משדר לנו רצון עז לקבל פידבק חיובי מהצד השני".

 

- השאלה מה קורה שם במחנה גנץ? הם לא אומרים מה עמדותיהם כי הם לא יודעים אותן, או שמדובר עכשיו באיזשהו שכרון כוח שהוא מאמין שהוא יכול להפיל את נתניהו.

"זאת העבודה שלך, לא שלי. העבודה שלנו היא לשים את הדברים על השולחן כדי לבדוק. הרי לחיבור יש היגיון כמו שיש היגיון, אגב, לחיבור אחרי. יכולים להיות כל מיני דברים. בשביל לבדוק את הדברים האלה ברצינות, וזה מה שאנחנו עושים, אנחנו באים לזה בידיים נקיות ובנפש חפצה. אתה צריך לקבל תשובות לשאלות, אני אומר לכם: מה שאנחנו לא מקבלים זה לא תשובות לשאלות אלא את בוגי יעלון מסתובב ומשמיץ. להחזיר גם אנחנו יודעים".

 

- אם אתם רק מקבלים אמירות כאלה, אומרים שראש המפלגה שלך לא רלוונטי להנהגה, למה אתם צריכים את האיחוד הזה אז?

"אנחנו רוצים לבדוק. אנחנו ארבע שנים - יאיר לפיד, אני, מאיר כהן, כל אנשי יש עתיד - מסתובבים ואומרים שאנחנו נעשה כל מאמץ וכל דבר שאפשר בשביל לממש את האלטרנטיבה הפוליטית בישראל, כדי להביא להחלפת השלטון, השלטון הרע הזה שצריך להחליף אותו. אז בשביל זה אנחנו באים גם לאפשרות האיחוד. אנחנו רוצים לבדוק את הדבר הזה עד הסוף. כדי לבדוק אותו עד הסוף אנחנו שמים דברים רציניים על השולחן, לצערי עד עכשיו, 10/2 בבוקר, אנחנו לא מקבלים תשובות".

יאיר לפיד (צילום: שאול גולן)
יאיר לפיד נואם. "קמפיין בחירות אנחנו יודעים לעשות"(צילום: שאול גולן)
 

- אם גנץ ולפיד מדברים בארבע עיניים, או שבוגי לא יודע כלום או שהוא יודע הכל ופשוט אומר את האמת.

"אני אגיד לך ותעשה אחד ועוד אחד. יש דיבור בארבע עיניים בין לפיד לגנץ, כולל דברים שלפיד שם על השולחן - ואנחנו לא מקבלים תשובות ברורות לדברים".

 

- זה בהחלט מעניין, וזה אומר שכרגע אתם תמשיכו לרוץ לבד כאילו אין איחוד ולא איחוד בפתח?

"הבחירות הן ב-9/4, עוד עשרה ימים נראה. אם עד אז יהיו תשובות רציניות, אם יהיה מהלך רציני אנחנו נשקול אותו. אם לא, יש עתיד תרוץ לבד. יש עתיד היא גוף חזק. אפילו בסקרים אתה רואה שאנחנו מתחילים להתרומם. אני חושב שמותר לי להגיד אחרי שתי מערכות בחירות שקמפיין בחירות אנחנו יודעים לעשות. אחרי שתי מערכות בחירות שבהן נקודת ההתחלה שלנו ונקודת הסיום שלנו היו מאוד שונות, אנחנו לא באים לדבר הזה מתוך חשש. אנחנו באים לזה מתוך רצון אמיתי לבדוק".

 

- השאלה שלי לקראת איחוד כן או לא, האם הדברים שאמרתם בעניין שימוע לרה"מ הוא תנאי לאיחוד עתידי בכל מקרה?

"אנחנו אמרנו את עמדת יש עתיד, אנחנו לא ניכנס לממשלה שלראש הממשלה שלה יש כתב אישום".

 

- וזה לא ישתנה גם אם תתאחדו?

"זה לא ישתנה. רוצים לדבר על איחוד? לפני, אחרי, בתוך, לא יודע, מלמעלה, מלמטה, צריך את הדבר הזה לשים על השולחן ולהבין איפה אנחנו עומדים. אי אפשר להגיד, אגב, מה שאתה שומע לפחות מאמצעי התקשורת זה שבתל"ם אומרים: אנחנו בכלל ניפרד, לא נהיה בסיפור. מה, איך החיה הזאת נראית? אנחנו רוצים לדעת את זה לפני שמדברים על אחד, שתיים או מה שלא יהיה".

 

- אם לא יהיה איחוד עם גנץ? ציפי לבני זאת אופציה?

"לא, אנחנו נרוץ לבד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, שאול גולן
עפר שלח ובני גנץ
צילום: אוהד צויגנברג, שאול גולן
מומלצים