שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  למרות עמדת היועמ"ש: בראשל"צ דנו בהתנגדויות של זוכי מחיר למשתכן
  חוות דעת שפרסם לאחרונה המשנה ליועמ"ש שוללת את זכאותם של זוכי הגרלות להגיש התנגדויות לתוכניות. אלא שבעיריית ראשל"צ החליטו אחרת בנוגע לפרויקט שקם במזרח העיר: "נוקטים בגישה ליברלית"

   

   

  ועדת התכנון של עיריית ראשל"צ דנה לאחרונה בהתנגדויות של זוכים בפרויקט מחיר למשתכן בעיר, ואף החליטה לקבל את חלקן. זאת על אף חוות הדעת שפרסם לאחרונה המשנה ליועמ"ש עו"ד ארז קמיניץ, השוללת את זכאותם של זוכי ההגרלות להגיש התנגדויות לתוכניות.

   

  בעיה לזוכים במחיר למשתכן: אינם זכאים להתנגד לתכנון הפרויקטים

  זוכי מחיר למשתכן: "לא ייתכן שקבלנים יעשו מה שבא להם"

  מחיר למשתכן: כשליש מהזוכים רכשו דירה ליד הבית  

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

   

  בדיון שערכה הוועדה כשבוע לאחר פרסום חוות הדעת נדונו התנגדויות שהגישו הזוכים, לפרויקט שמקימה אזורים בשכונת נרקיסים במזרח העיר, בשטח מחנה צריפין לשעבר. הפרויקט כולל שני בניינים בני 27 קומות. הזוכים התנגדו להקלות שונות שביקש היזם, בהן תוספת של קומות ודירות.

  הריסה של בהד 20 במחנה צריפין (צילום: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון)
  פינוי מחנה צריפין. סירבו לדחות ההתנגדויות לדרישת היזם, ואף קיבלו את חלקן(צילום: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון)

  היזמים טענו שלזוכים אין זכות להתנגד. "במועד זה אין להם זכות לא בדירה ולא במקרקעין ולכן נקבע שאין זכות התנגדות", טענו, ויש זוכים שנפגעים מהעיכובים בגלל הגשת ההתנגדות.

   

  הזוכים טענו מנגד שמצב בו אינם יכולים לקחת חלק בהליך התכנוני של הדירה אינו תקין. כן נטען כי ההתנגדות הוגשה קודם לפרסום חוות הדעת, וכי מאז פרסומה התקיימו דיונים רבים בוועדות מקומיות ששמעו את המתנגדים.

   

  ואכן מ"מ יו"ר הוועדה, סורין גנות, ציין בהחלטה: "דוחים את טענת 'לדחות ההתנגדויות על הסף' כי אנחנו בגישה ליברלית". לבסוף נדחו רוב ההתנגדויות ואושרו ההקלות, בהן הגדלת מספר הדירות מ-98 ל-104. עם זאת, הוועדה קיבלה התנגדות לתוספת 585 מ"ר לפרויקט.

  עו"ד זיו כספי. "אם לא תשתנה ההחלטה כנראה שלא תינתן במה נוספת לזוכי הגדלות מחיר למשתכן" ()
  עו"ד זיו כספי. "אם לא תשתנה ההחלטה כנראה שלא תינתן במה נוספת לזוכי הגדלות מחיר למשתכן"
   

  בהחלטה צוין: "משרד המשפטים שלל לכאורה את זכאות זוכי מחיר למשתכן להתנגד להקלות, אך כיוון שאין פסיקה עקרונית בעניין, והואיל וזו שכונה חדשה והוועדה מעוניינת שתכנון הבניינים יהיה מיטבי, לרווחת התושבים, הוחלט לדון בהתנגדויות".

   

  עיריית ראשל"צ: "עמדה לא מחייבת"

  ההודעה של קמיניץ מ-21 בינואר אסרה על זוכים להתנגד לבקשות הקלה של היזם. צוין כי "למי שזכו בהגרלה שנערכה לפני הוצאת היתר בנייה אין זכות במקרקעין שנפגעה באופן המקנה זכות להתנגד, והם לא רכשו אינטרס הסתמכות מספק ליצירת זכות כזו".

   

  מאז הודעתו נידונו התנגדויות של זוכים בוועדות התכנון, וחלקן נדחו לאור עמדה זו. כך, זוכים בפרויקט של חברת אודור נכסים בטירת הכרמל, פנו לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בטענות לאי חוקיות לכאורה, של היתרי הבניה המונפקים בימים אלה בפרויקט.

   

  עו"ד זיו כספי, שותף מייסד במשרד עורכי הדין גינדי כספי, ציין לשבח את החלטת ועדת התכנון בראשון לציון לדון בהתנגדויות הזוכים, חרף עמדת המשנה ליועץ המשפטי. עם זאת סייג

   כי הדבר אירע ככל הנראה מכורח הנסיבות, שכן ההתנגדויות הוגשו עוד קודם לחוות הדעת. "להערכתי, בעתיד אם לא תשתנה ההחלטה כנראה שלא תינתן במה נוספת לזוכי הגדלות מחיר למשתכן", אמר.

   

  "נשאלת השאלה, האם צריך להיות כזה פער בין הזכות של רוכשי דירות להגיש התנגדויות, לבין רוכשי דירות מחיר למשתכן?", הוסיף כספי. "המדינה צריכה לאזן בין הרצון לייצר פרויקטים פשוטים שיאושרו מהר ללא התנגדויות, לבין מתן הזכות לזוכים ולאזרחים להשמיע את קולם. צריך למצוא פתרון שיאזן בין האינטרסים".

   

  מעיריית ראשל"צ נמסר: "ועדת המשנה לא התעלמה מחוות הדעת. זו עמדה שטרם עמדה בביקורת שיפוטית וטרם נפסקה הלכה שמקבעת אותה, ולכן אינה עמדה מחייבת, אלא מנחה בלבד".

   

  ממשרד המשפטים נמסר: "הסוגיה הופנתה אלינו מגורמי הפיתוח הממשלתיים. עמדתנו היא שאין לזוכי מחיר למשתכן זכות התנגדות להליך רישוי של הקלה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון
  פינוי מחנה צריפין
  צילום: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון
  מומלצים