שתף קטע נבחר

חוזרים לשוק: זינוק חד ברוכשי דירה ראשונה בדצמבר

מסקירת הכלכלן הראשי באוצר עולה כי בדצמבר נרכשו 5,800 דירות על ידי רוכשי דירה ראשונה, זינוק של 38% לעומת דצמבר 2017 - ושיא במספר הרכישות מזה עשור. בניכוי הדירות שנמכרו במחיר למשתכן, עמד סך הרכישות של דירה ראשונה בשוק החופשי על 4,300 דירות - הנתון הכי גבוה מאז דצמבר 2015

רוכשי דירה ראשונה חוזרים לשוק: סקירה שמפרסם היום (ב') אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר מגלה כי רכישות דירה ראשונה בחודש דצמבר החולף לרמת שיא של 5,800 דירות, גידול חד של 38% בהשוואה לדצמבר 2017 והרמה החודשית הגבוהה ביותר של רכישות אלו מאז תחילת העשור הנוכחי.

 

מועדון ה-40 קומות: קו הרקיע החדש של גוש דן נחשף

היועץ המשפטי לממשלה: אסור ליזם פרטי להפלות לרעה ערבים במכירת דירות

שוק הדיור בישראל: 66.5% גרים בדירה בבעלותם, ל-10% בעלות של שתי דירות ומעלה

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

בניכוי המכירות המסובסדות, עמד סך הרכישות של רוכשי דירה ראשונה בשוק החופשי על 4,300 דירות, הרמה הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2015.

   (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

 

לפי הנתונים, מספר העסקאות בשוק הנדל"ן זינק בדצמבר לרמה הגבוהה ביותר מאז מרץ 2016, עם 10,900 דירות - עלייה של 25% לעומת דצמבר 2017 ושל 18% בהשוואה לנובמבר 2018. רמה גבוהה זו נרשמה על רקע גידול חד במכירות במסגרת מחיר למשתכן, לצד עלייה חריגה במכירת דירות בשוק החופשי וכן במכירות משקיעים.

  

המכירות במסגרת מחיר למשתכן הסתכמו ב-1,500 אלף דירות - הרמה החודשית הגבוהה ביותר מאז החלו מכירות אלו. במקביל, במכירות הקבלנים בשוק החופשי נרשם גידול של 25%, שמוסבר בחלקו במבצעי מכירות שנערכו בעיקר באזור המרכז, וכן במכירות המשקיעים נרשם גידול של כ-50% בהשוואה לדצמבר 2017.

  

בסיכום שנתי, סך העסקאות עמד ב-2018 על 99,400 אלף, בדומה לרמה שנרשמה בשנת 2018, אולם בניכוי המכירות המסובסדות הוא ירד בארבעה אחוזים בהשוואה לשנה שלפני והסתכם ב-90 אלף.

 

זינוק ברכישות במרכז וברחובות

בסך הכל נמכרו בחודש דצמבר 3,800 דירות חדשות, הרמה הגבוהה ביותר מאז חודש יוני 2015 - אז נרשם שיא היסטורי במכירת דירות, על רקע הקדמת רכישות מצד משקיעים טרם הכבדת מס הרכישה. בניכוי מכירות בסבסוד ממשלתי עמדו מכירות הקבלנים בשוק החופשי על 2,300 דירות - הרמה הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 2016 ועלייה של 25%, כאמור, בהשוואה לדצמבר אשתקד.

 

בפילוח גיאוגרפי של הדירות שנרכשו על ידי רוכשי דירה ראשונה, בולט גידול חד של 48% באזור המרכז וברחובות. בסקירה אף מצויין כי מבצע המכירות שערכו גינדי ומועדון הצרכנות חבר באור יהודה לזכאי מחיר למשתכן, תרם באופן משמעותי לגידול ברכישות הזוגות הצעירים באזור זה. מנגד, באזור נתניה הוסיף לרדת רכישות דירה ראשונה בשוק החופשי בשיעור חד של 20%.

 

 

מניתוח רמות המחירים עולים פערים לעומת מחירי השוק, הנעים בין 30% במרכז לשבעה אחוזים בלבד בפריפריה. "אף כי הבדלים אלו בפערי המחיר עשויים להיות מוסברים בין היתר בפערי איכות בין הדירות בשוק החופשי לדירות המסובסדות, תוך שונות בפערים אלו בין האזורים, עדיין סביר להניח כי פערים אלו מבטאים גם שיעור הנחה שונה בין האזורים", נכתב בסקירה.

 

בהתאם, הגידול החד במכירות הקבלנים בשוק החופשי התרכז באזור המרכז וברחובות, כמו גם בחדרה. בתוך כך מצוין כי אזור המרכז בולט עם רמות מחירים נמוכות של הדירות שנמכרו, בהשוואה לחודשים הקודמים. אלו עשויות להיות מוסברות בשלב מוקדם יחסית של חלק מהמכירות הללו, ביחס לתאריך המשוער של מסירת הדירה.

 

כך מודגם, כי לפי דיווחי הקבלנים לרשות המסים, רק 15% מהדירות שנמכרו בחודש דצמבר בשוק החופשי במרכז יימסרו לבעליהן בפרק זמן שלא יעלה על 24 חודשים - שיעור נמוך בהשוואה ארצית ובהשוואה לאזור עצמו ב-10 החודשים הראשונים של 2018.

 

הגידול החד במכירות הקבלנים בחודש דצמבר מתבטא גם בתזרים המזומנים הפוטנציאלי, שהגיע לסך של 6.4 מיליארד שקל - הרמה הריאלית הגבוהה ביותר מאז יוני 2015 ועלייה ריאלית של 30% בהשוואה לדצמבר אשתקד. כ-30% מהתזרים נובע ממכירות במסגרת "מחיר למשתכן", בדומה למשקל התוכנית בדצמבר אשתקד.

 

הירידה ברכישות משפרי דיור נבלמה

עוד עולה, כי ברכישות משפרי הדיור נרשמה עלייה של 17% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ושל 10% לעומת החודש הקודם. בסקירה מצוין כי בשלושת החודשים האחרונים נבלמה הירידה ברכישות משפרי הדיור, אך בסיכום שנתי עדיין נרשמה ירידה של 2%. עם זאת, משך הזמן הנדרש למשפרי הדיור למכור את דירתם הקודמת טיפס בדצמבר ל-15.2 חודשים, לעומת 14.5 בחודש נובמבר.

 

באשר למשקיעים - סך הרכישות הסתכם ב-1,400, בדומה לרמה שנרשמה בתקופה המקבילה ב-2017, ועלייה של תשעה אחוזים לעומת החודש הקודם. מכירות המשקיעים עמדו, לעומת זאת, על 2,300 דירות - עלייה חדה, כאמור, של 49% לעומת דצמבר אשתקד ושל 35% לעומת החודש הקודם.  

 

בסיכום שנתי רכשו המשקיעים 13,800 דירות, הרמה הנמוכה ביותר של רכישות אלו לפחות מאז תחילת העשור הקודם, וירידה של 21% בהשוואה לשנת 2017, בהמשך לשיעורי ירידה דו-ספרתיים בשנתיים הקודמות. בפילוח גיאוגרפי, הגידול במכירות המשקיעים ניכר בכל האזורים ובולט במיוחד באזור ירושלים ובאזור באר שבע - שם מצוין כי לא מעט דירות עומדות למכירה ללא הגרלה במסגרת "מחיר למשתכן", ונוכח כישלון מכרזים לקבלנים באזור זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים