שתף קטע נבחר

היועץ המשפטי לממשלה: אסור ליזם פרטי להפלות לרעה ערבים במכירת דירות

מנדלבליט התבקש להציג את עמדתו בעקבות ערעור שהגישה חברת מי-טל לבית המשפט העליון לאחר ששתי ערכאות קבעו כי הפלתה ערבים; לדברי היועץ, קבלן שמשווק דירות שנבנות על אדמות המדינה, לא יכול לסרב למכור דירה לבני זוג, רק בשל מוצאם

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, קובע כי אסור ליזם פרטי להפלות בני זוג מהמגזר הערבי במכירת דירות.

 

חיות הכריעה סופית: לא יהיה דיון נוסף על הדירות במרינה בהרצליה

האבסורד בשוק השכירות: גם מוות לא יכול לשחרר מחוזה

מנוי חודשי של אלפי שקלים: כך השתלטו חברות הניהול על ועדי הבתים

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

עמדת היועץ המשפטי הוגשה בעקבות בקשת בית המשפט העליון, במסגרת בקשת רשות ערעור שהגישה חברת הבנייה מי-טל הנדסה ושירותים, על חיובה לשלם פיצוי לבני זוג מהמגזר הערבי שהיא סירבה למכור להם דירה בפסגת זאב שבירושלים.

אביחי מנדלבליט בועדה לענייני ביקורת המדינה (צילוםצילום: עמית שאבי)
אביחי מנדלבליט (צילוםצילום: עמית שאבי)
  

השאלה העיקרית שעמדה בפני בית המשפט היא האם חברת בנייה פרטית שמסרבת למכור דירה לבני זוג רק בשל השתייכותם למגזר הערבי, מחויבת בתשלום פיצויים. בחוות הדעת של מנדלבליט אשר התייחסה לסוגיה העקרונית של האפליה, נכתב כי לעמדתו, קבלן שמשווק דירות שנבנות על אדמות המדינה, לא יכול לסרב למכור דירה לבני זוג, רק בשל מוצאם.

 

מנדלבליט התייחס בחוות הדעת שהוגשה באמצעות עוה"ד לימור פלד מהמחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה, לבג"ץ קעדאן שבו נבחנה חובתה של המדינה לנהוג בשוויון גם כאשר היא מקצה קרקע לסוכנות היהודית וזו נוקטת מדיניות מפלה. באותו עניין לא נבחנה השאלה האם עצם קבלת זכות במקרקעי המדינה מטילה על הצד השלישי, שנדרש לבנות ולשווק את הדירות שיבנה לציבור הרחב, גם את החובה שלא להפלות. עם זאת סוגיה זו זכתה להתייחסות של רשות מקרקעי ישראל שאף קנסה יזמים על כך.

 

חובה לשיוויון

לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, יש לחייב שיוויון גם כאשר אין לכך ביטוי רשמי בחוזה. "כפי שהמדינה אינה רשאית להפלות בהקצאת מקרקעין, כך גם צד שלישי שזכה במקרקעי הציבור על מנת שיוכל לבנות ולשווק את הדירות לציבור הרחב, אינו רשאי להפלות במכירת הדירות שבנה". 

 

במקרה המדובר, החברה הקבלנית מי-טל הנדסה ושירותים הקימה את פרויקט "טל פלטיניום" בשכונת פסגת זאב בירושלים וסירבה למכור דירה לבני זוג ערבים. לטענת בני הזוג, החברה סירבה למכור להם את הדירה בגלל מוצאם.

 

בית משפט השלום קיבל את טענות בני הזוג על הפליה ופסק לטובתם פיצוי בלא הוכחת נזק של 20 אלף שקל. השופט קבע כי חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים חל גם על מכירת קרקעות. ערעור שהוגש על ידי החברה נדחה בבית המשפט המחוזי בירושלים, וזו הגישה בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
אביחי מנדלבליט
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים