שתף קטע נבחר

מחריף העימות בין המדינה להרצליה: הוקפאה בניית מחיר למשתכן בגליל ים

עיריית הרצליה מקפיאה את הבנייה של פרויקט הדיור המוזל, לאחר שהאוצר ורשות מקרקעי ישראל החליטו לבטל את הסכם הגג. בעוד שראש העיר טוען כי המדינה לא עומדת במחויבות שלה להקים תשתיות מתאימות לפרויקט, ברשות מקרקעי ישראל מלינים: "עצירת הבנייה פוגעת בתושבים"

 

 

סכסוך חריף פרץ היום (ד') בין גופי הדיור הממשלתיים, בהם מטה הדיור ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י), ובין עיריית הרצליה. במסגרת הסכסוך הודיעה המדינה לעירייה כי היא נסוגה ממימון פרויקטי תשתית בעיר, ואילו העירייה בתגובה הודיעה כי היא מקפיאה את כלל הבנייה בשכונת גליל ים - שבה נבנות כיום 1,700 דירות, מהן 1,300 דירות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן.

 

הקבוצה שהקימה ענבל אור נאבקת על הקרקע

המדינה תכפה פינוי בינוי על דיירים? "יש פרויקטים שנתקעים בגלל שתי משפחות"

ראול סרוגו מונה לנשיא התאחדות בוני הארץ

 

הסכסוך פרץ על רקע מדיניות שבה נוקטת לאחרונה העירייה לצמצום הבנייה בעיר, ובפרט התנערותה מקידום בניית שכונת אפולוניה במערב העיר, שעל קידומה הסכימו הצדדים במסגרת הסכם הגג שנחתם ביניהם לפני כשנתיים. ביטול הסכם הגג הגיע בעקבות מדיניותה של העירייה מהשנה האחרונה לצמצם בנייה בעיר, מדיניות אשר הגיעה לשיאה השבוע, עם אישור תוכנית מתאר חדשה שביטלה חלק גדול מתוכניות הבנייה העתידיות.

 

במהלך ישיבת הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה שנערכה היום, עודכנו חברי הוועדה על ידי ראש העירייה, משה פדלון, ומהנדס העיר, האדריכל מייק סקה, בהודעת חברת נתיבי איילון מתחילת השבוע, לפיה אינה יכולה להמשיך בקידומו של "מחלף הרב מכר" בעיר. זאת, בשל החלטת רמ"י להקפיא את הסכם הגג שעליו חתמה עם העירייה. "לאור שכך, כל עוד אין מקורות הכנסה מהקרקע כפי הקבוע בהסכם הגג, אין בכוונת רמ"י לקדם את הפרויקט, ועל כן הונחינו להפסיק את הפרויקט", נכתב במכתבה של ענבר ניצני, סמנכ"לית הנדסה בנתיבי איילון. במקביל, הודיע גם מנכ"ל השפד"ן (מכון שפכי גוש דן) על פרישת המכון מפרויקט חיבור מכון טיהור השפכים של הרצליה למערכת ההולכה של השפד"ן.

בעקבות ביטול שני הפרויקטים, החליטה הוועדה על הקפאת הבנייה בשכונת גליל ים. "לאור החשיבות הרבה שרואה הוועדה בפיתוח התשתיות הלאומיות, הנדרשות לצורך אספקת שירותים בסיסיים לדירות החדשות שנוספות לעיר... מחליטה הוועדה המקומית להקפיא את הפעילות ביחס לתוכנית גליל ים", לשון ההחלטה. יש לציין כי להחלטה לא צפויות להיות השלכות על כמחצית מהמבנים במתחם שכבר קיבלו היתר בנייה, אלא על אלה שטרם קיבלו - וכעת תחילת בנייתם צפויה להתעכב אף יותר.

 

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, הוסיף כי "כראש העיר עומד לנגד עיניי הרצון לבנות יחידות דיור עבור תושבי העיר ועבור הזוגות הצעירים שרוצים להמשיך לגור בה. אך בשל החלטות המדינה, אשר בפועל מהוות נסיגה מהסכם הגג ופוגעות באופן ישיר בתושבי העיר, הוועדה המקומית החליטה על הקפאת הבנייה בגליל ים".

גליל ים מחיר למשתכן (הדמיה: viewpoint)
הדמיית פרויקט מחיר למשתכן בשכונת גליל ים בהרצליה(הדמיה: viewpoint)

 

האוצר ורשות מקרקעי ישראל: פגיעה בתושבים

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "החלטת הוועדה המקומית הרצליה מאתמול להמליץ על קידום תוכנית מתאר מצומצמת, מצריכה את אישור הוועדה המחוזית. לעמדתנו, מדובר בעמדה שאינה עולה בקנה אחד עם מדיניות הממשלה, ולא בכדי סמכות ההחלטה באישור תוכנית כוללנית כאמור היא בסמכות מחוזית. רשות מקרקעי ישראל תמשיך לקדם את מדיניות הממשלה לשיווק ולפיתוח יחידות דיור למגורים בלב אזורי הביקוש.

 

"בשל התנהלות עיריית הרצליה, המעכבת את קידום הסכם הגג ובתוך כך עיכוב תוכניות הבנייה הכלולות בהסכם, אי עמידה ביעדי השיווק המינימלי הנדרש לצורך קבלת הטבות הסכם גג וכיו"ב - לא ניתן יהיה לקדם פרויקטי תשתית מרכזיים, כגון מחלף הרב מכר ואחרים. תקציבים עבור תשתיות צמודות ליחידות דיור ששווקו אינם מעוכבים על ידי רשות מקרקעי ישראל, שעומדת בכל התחייבויותיה בנושא.

 

"החלטתה של עיריית הרצליה להקפיא ביצוע תשתיות צמודות עבור שכונת גליל ים, מהווה הפרה חמורה של הסכם הגג - ואנו מצרים שראש העיר לוקח את תושביו הקיימים והעתידיים כבני ערובה במאבקיו מול האופוזיציה בעיר. נפעל ככל יכולתנו לחייב אותו לעמוד בנדרש ממנו".

 

ממטה הדיור במשרד האוצר נמסר בתגובה: "מטה הדיור הלאומי יפעל על מנת לפתור במהרה את המשבר שנוצר עם עיריית הרצליה. עם זאת, חשוב לזכור שעצירת פעילות תוכנית מחיר למשתכן היא קודם כל פגיעה בתושבי הרצליה עצמם, אשר מחכים שנים רבות לקורת גג במחיר הוגן בעירם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: viewpoint
הדמיית פרויקט מחיר למשתכן בגליל ים
הדמיה: viewpoint
מומלצים