שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  ההסגרה שהוקפאה, החשד לשיבוש וסגן השר ש"לא עשה דבר"

  מקורבי סגן שר הבריאות הגיבו בביטול לחשד ששיבש מהלכי משפט כשהתערב לטובת מלכה לייפר, מורה הנאשמת בפדופיליה באוסטרליה: "הוא לא התערב בנושא ובכלל לא קשור לסיפור". על פרשת הפדופיליה שעלולה להפיל את סגן השר, ומהו קו ההגנה של ליצמן

  המורה החשודה וסגן השר ליצמן (צילום: אלי מנדלבאום, עמית שאבי)
  "יודע שלא עשה דבר". ליצמן והחשודה בפדופיליה מלכה לייפר(צילום: אלי מנדלבאום, עמית שאבי)

  בסביבתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן התייחסו אמש (ה') כמעט בביטול לחשדות נגדו בעבירות של הפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט. "הוא לא התערב בנושא ובכלל לא קשור לסיפור", אמרו מקורביו על הטענה שלפיה ניסה לטרפד במרמה את הסגרתה לאוסטרליה של מורה חרדית הנאשמת בפדופיליה. "הוא שיתף פעולה באופן מלא עם החקירה, שארכה כמה שעות, והיה רגוע מאוד – כי יודע שלא עשה דבר", מסרו בנוסף. גורמים ביהדות התורה העריכו כי לא תהיה לכך כל השפעה על המפלגה ועל היערכותה לבחירות. מנגד, במשטרה מתייחסים ברצינות לחקירת ליצמן המגובה בעדויות של רופאים.

   

  מתלוננת נגד לייפר מגיבה לחקירת ליצמן: "סחבת בגלל שחיתות, זה ממוטט"

    

  כבר אתמול בשעות הצהריים, זמן קצר לאחר שהסתיימה חקירתו במשטרה באזהרה, חזר ליצמן לסדר יומו ועסק בעניינים פוליטיים ומקצועיים ביהדות התורה ובמשרד הבריאות. בשעה שנחשפו החשדות נגדו, השתתף סגן השר בהתייעצות עם בכירי משרד המשפטים והרבנות הראשית לישראל בעקבות העתירה המבקשת להסיר את הגבלת הכנסת חמץ לבתי החולים בפסח, שתלויה ועומדת בבג"ץ. בישיבה השתתפו גם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן, שאישרו את פתיחת החקירה נגדו.

   

   
  הרב יצחק יוסף אביחי מנדלבליט יעקב ליצמן דיון הגבלה הכנסה חמץ ל בית חולים ב פסח ()
  אישרו את החקירה, וישבו איתו בפגישה. ליצמן יחד עם היועמ"ש ופרקליט המדינה

  אלא שלמרות המסרים המרגיעים מכיוונו של ליצמן, בסביבתו יודעים היטב כי הנושא שבו הוא נחקר נחשב לנקודת חולשה מבחינתו, וחוששים כי הדבר עלול לעורר גל של פרסומים ואולי אף תלונות חדשות בעניינו.

   

  במשך כל תקופת כהונתו במשרד הבריאות נשמעו טענות דומות נגדו על התערבות שנויה במחלוקת מצדו לטובת אנשי שלומו - מרבו, האדמו"ר מגור, שאושפז בתנאי VIP, ועד לחרדים מן השורה שהפעילו פרוטקציה וזכו לביקורים אישיים שלו בבית החולים וגם יחס מועדף כלפיהם מהצוותים הרפואיים.

   

  ליצמן טען תמיד כי כל אדם מוזמן לבקש את עזרתו ולקבלה. לשכתו בולטת ככזו המטפלת בפניות הציבור, ויועציו – כולל הבכירים ביותר – זמינים לכל אדם. ההערכה היא כי זה יהיה גם קו ההגנה של ליצמן בפרשה שנחשפה כיום, אלא אם המשטרה תצליח להוכיח כי התערבותו לטובת מלכה לייפר לא הייתה תמימה וכי הוא ניסה לארגן לה חוות דעת פסיכיאטרית פיקטיבית תוך חריגה מסמכות ובניגוד לנהלים.

   

  קיבלה סיוע מליצמן? זו הפדופילית הנמלטת מאוסטרליה

  מלכה לייפר, מנהלת תיכון חרדי שנמלטה לפני 11 שנה מהרשויות באוסטרליה בעקבות עשרות כתבי אישום בגין עבירות מין בתלמידות, הצליחה למצוא מקלט בהתנחלות עמנואל בזכות חוות דעת פסיכיאטרית שקבעה כי היא אינה כשירה לעמוד לדין.

   

  חוות הדעת נבחנת כעת ביחידת להב 433 של המשטרה שחקרה את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בחשד ששיקר וסייע ללייפר לקבל את חוות הדעת שתקל עליה באופן שחורג מסמכותו ובניגוד לנהלים.

   

  מי שאישר שלייפר אינה כשירה לעמוד לדין היא ועדה הפסיכיאטרית שהתכנסה לא פחות משלוש פעמים בעניינה - ובשנת 2016 תהליך ההסגרה נגדה הוקפא. רק לאחר שבחודש מרץ האחרון התקבלה חוות דעת שגורסת אחרת, בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי לייפר צריכה להישאר במעצר בית.

  מלכה לייפר (צילום: עמית שאבי)
  מלכה לייפר (צילום: עמית שאבי)
   

  דסי ארליך, אחת המתלוננות נגד לייפר, אמרה אתמול: "ההמתנה במשך שנים רבות לצדק הייתה קשה מאוד וכואבת. חיכינו בסבלנות בהבנה שההליכים הפליליים לוקחים זמן. לגלות שההליכים נמשכו זמן כה רב בגלל שחיתות ברמות הבכירות ביותר בממשלת ישראל, זה ממוטט. אנו מקוות שזהו צעד משמעותי לחיבור החלקים לתמונה ברורה ולהביא לנו את הצדק שאנו נלחמות עליו".

   

  ארליך, מהדמויות הבולטות בפרשה, פרשה במשפט את מסכת ההתעללות שחוותה מצדה למרות הלחץ שהופעל עליה שלא להעיד. "היא אהבה לערסל ולחבק אותי כמו תינוקת", סיפרה. "אמרה לי שאני מאוד מיוחדת ושאני צריכה להתייחס אליה כמו לאמא אוהבת".

   

  היא הסבירה כי הקשר עם לייפר החל במסגרת "ההכנות" לנישואים. היא תיארה כי מה שהתחיל כשיעורי תורה פרטיים הפך לנגיעות בחלקי גוף שונים ובהמשך גם לאונס. "קשה לי מאוד להיכנס לפרטים של מה שקרה לי ולשאר הקורבנות", אמרה באחד הדיונים, "אבל אני עדיין חשה את ההשפעה הפיזית והרגשית של ההתעללות שאותה אי אפשר לתאר במילים". 

   

  הקמפיין נגד שקד ()
  הקמפיין נגד שקד

  הקמפיין נגד שקד ()

  זו אינה הפעם הראשונה ששמו של פוליטיקאי ישראלי עולה לכותרות בעקבות ההליך המשפטי נגד לייפר. גם שמה של שרת המשפטים איילת שקד עלה בעקבות קמפיין שנועד להשחיר את שמה ונחשף ב-ynet.

   

  מתוקף תפקידה, שקד הייתה אמונה על תהליך ההסגרה של לייפר בחזרה לאוסטרליה, ומקורביה של הנאשמת בפדופיליה שכרו יועץ תקשורת שהציג את שקד כמי שפועלת נגד "סבתא בת 51". יוצרי הקמפיין טענו כי שקד מקורבת לשופטים שדנו בתיק של לייפר, והתעקשו שהשרה מתערב בהליך המשפטי בצורה בוטה.

   

  שאנה אהרונסון, מנהלת ארגון JCW המלווה משפטית את קורבנותיה של לייפר, מסרה בתגובה: "לצערנו החשדות לכאורה נגד השר ליצמן אינם מפתיעים אותנו. JCW השקיע משאבים רבים, ותודות לפעילות הארגון הוכח כי לייפר איננה לוקה בנפשה כפי שטענו עורכי דינה. בשנים האחרונות נתקלנו בגורמים רבים בקהילה, שעושים הכל כדי שלייפר לא תוסגר לאוסטרליה. ארגון JCW ימשיך לעמוד לימינן של המתלוננות עד להוצאת הצדק לאור ועד להסגרתה של לייפר".

   

  עורכי הדין יהודה פריד וטל גבאי המייצגים את לייפר מסרו כי "איננו יודעים את פרטי החשד אשר מיוחס לסגן השר ליצמן. עם זאת חשוב לציין בהקשר זה, כי מרשתנו עצורה למעלה משנה בגין חוות דעת פסיכיאטריות שקבעו כי היא כשירה כביכול לעמוד לדין, לאחר שעשרות חוות דעת מתקופות שונות קבעו וקובעות גם כיום אחרת ולמרות שמרבית האמור בחוות הדעת מטעם המדינה הופרכו כבר בבית המשפט.

   

  "רשויות המדינה ממש אינן מסייעות או מתערבות לטובת מרשתנו, למרבה הצער המצב הפוך. מכל מקום, אנו סמוכים ובטוחים כי אף רחש לא ימנע מבית המשפט להגיע לחקר האמת במיטב הכלים המקצועיים העומדים לרשותו ודוחים כל ניסיון מטעם גורמים מעוניינים להשפיע על בית המשפט באמצעות פרסומים כאלו ואחרים".


  פורסם לראשונה 14/02/2019 23:24

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית שאבי
  מלכה לייפר וליצמן
  צילום: עמית שאבי
  מומלצים