שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הטיפולים שמבטיחים להצעיר את הצוואר - בלי ניתוח

  שונאת את הצוואר שלך? את לא לבד. בנות הקרדשיאן, ניקול קידמן, אלן דג'נרס ועוד רבות וטובות מרגישות כמוך. הבשורה הטובה: יש יותר מאופציה אחת לשפר את המצב, גם בלי להיכנס לחדר הניתוח

  מה קורה בצוואר ולמה הוא מתקמט הרבה לפני שהפנים שלנו מתחילים להראות סימני הזדקנות? מתברר שיש לכך כמה סיבות, והראשונה שבהן היא עור דק יותר שמתחתיו אין בדרך כלל שכבת שומן כמו בעור הפנים.

   

  הצוואר הוא גם איבר דינמי  שהעור העוטף אותו נמצא בתנועה מתמדת. עם השנים, כאשר השרירים בצוואר מתרופפים, העור מידלדל ונוצרים קמטים. לעיתים צופים עם הגיל דווקא בהצטברות של שומן בשכבות העמוקות של עור הצוואר, שגורמת לטשטוש קווי המתאר של הלסת ולמראה צוואר מדולדל.

   

   

  קריס (צילום: גטי אימג'ס)
  קריס ג'נר. עשתה(צילום: גטי אימג'ס)

   

  לאלה מצטרפים גם גורמים סביבתיים, גנטיים והתנהגותיים שיכולים להשפיע על הסיכון לצוואר מקומט. חשיפה מוגזמת לשמש, מבנה תורשתי בעייתי או שינויים דרסטיים במשקל יכולים להשפיע על היווצרות קמטים בפנים, במחשוף וכמובן גם בצוואר.

    

  אם בעבר הפתרון הכמעט־בלעדי לתיקון מראה הצוואר היה ניתוח הרמה ומתיחה שכלל, לרוב, לפחות את החלק התחתון של הפנים (מיני־ליפט), היום עומדות לרשות המטופלות גם אופציות נוספות.

   

   

  קריס (צילום: ABACA)
  ניקול קידמן. מכחישה(צילום: ABACA)

    

  הערכת מצב

  לפני שניגשים למציאת הפתרון, כדאי לעשות הערכת מצב ולברר מהו האלמנט המפריע ביותר במראה הצוואר. יש המוטרדות מהמיתרים האורכיים ("באנדים"), אחרות מקמטים רוחביים. יש המבקשות פתרון לסנטר כפול, לצניחת עור או להצטברות שומן לאורך עצם הלסת, המטשטשת את ההבדל בינו לבין הצוואר. ויש שמצביעות על מרקם לא אחיד, מחוספס או מקומט של עור הצוואר.

   

  לכל אחד מהמקרים האלה יש פתרון מתאים, שלא תמיד כרוך בניתוח. ואולם, יש לזכור גם שלא כל הטיפולים האסתטיים המתאימים לפנים מתאימים גם לצוואר, בשל איכות העור השונה: העור בצוואר דק יותר ופחות סלחני (ולכן לא מומלצים טיפולים הכרוכים בפילינג, למשל).

    

  האופציה הקלאסית: ניתוח

  קריס ג'נר, אם הבנות למשפחת קרדשיאן, ביצעה, בין שלל ההתערבויות הכירורגיות שעברה, גם ניתוח למתיחת הפנים והצוואר.

   

  מומחים ורופאים פלסטיים מצביעים גם על המגישה המפורסמת אלן דג'נרס - שעל צווארה החלו להופיע בשנים האחרונות צלקות, כמי שעברה ניתוח בצוואר, ועל לא אחרת מאשר ניקול קידמן, שמעולם לא הודתה כי עברה ניתוחים כאלה.

   

  קריס (צילום: TNS)
  אלן דג'נרס. כנראה עשתה(צילום: TNS)

    

  למי מתאים ניתוח להרמת הצוואר? במקרים שבהם מבחינים בצניחה ניכרת של עור, בעור רפוי ובטשטוש של קווי הלסת, אין מנוס מניתוח פלסטי לתיקון המצב.

    

  "המנתח מגיע ישירות לשכבת השריר ומטפל בה כך שלא יהיו קפלים אורכיים, ושקו החיבור בין הסנטר לצוואר יהיה הכי קרוב שאפשר ל־90 מעלות", מסביר ד"ר אברי רווה, מומחה בכירורגיה פלסטית.

   

  "הדבר דורש לא מעט מיומנות וניסיון, ולא תמיד ניתן להגיע לזווית כזאת בשל מבנה צוואר גנטי. תהליך ההחלמה מהניתוח נמשך בין עשרה ימים לשבועיים". במהלך הניתוח מסירים גם את עודפי העור ולעיתים קרובות הוא נעשה כחלק מניתוח כללי להרמת פנים, או הרמה של החלק התחתון של הפנים (מיני־ליפט). הניתוח יכול לכלול גם שאיבת שומן (בעיקר מאזור הסנטר וקו הלסת), או הזרקת שומן עצמי, לחיטוב ולעיצוב מחדש של קו הלסת.

   

  טיפולים במכשירים

  קים קרדשיאן, רק בת 38, כבר עברה טיפול מתוקשר, מתוסרט ומקוון לשיפור מראה הצוואר, Ultra Neck Lift, בעזרת מכשיר המבוסס על גלי רדיו וגלי אולטרסאונד. הטיפול במכשירים פולטי אנרגיה מתאים למצבים קלים עד בינוניים, הדורשים שיפור והצערה של מראה הצוואר, ולא לשינוי דרמטי. הם מתאימים גם למטופלים שאינם מעוניינים או יכולים לעבור ניתוח. המכשירים מתבססים על אנרגיות שונות כמו לייזר ואור (ILP), גלי רדיו או אולטרסאונד ממוקד ומספקים תוצאות אפקטיביות לטווח ממושך.

    

  אולטרסאונד

  אחד המכשירים היעילים לטיפול בצוואר והיחיד המאושר על ידי ה־FDA למטרה זו הוא ה־Ulthera, המבוסס על גלי אולטרסאונד ממוקדים. "האולטרה אידיאלי לטיפול בצוואר במצבי התבגרות קלים", אומרת ד"ר ליאורה הולנדר, מומחית בכירורגיה פלסטית. "הטיפול במכשיר זה מאפשר הידוק של העור שהתרופף, האטה משמעותית של תהליך התבגרות הצוואר ודחייה של מועד הניתוח".

   

  טכנולוגיית ה־Ultherapy מבוססת על גרימת נזק מבוקר לרקמות העור העמוקות בלי לפגוע בשטח פני העור, ומעודדת תהליכי ריפוי והתחדשות ואת ייצור הקולגן. הטיפול נעשה תוך כדי הדמיה מלאה של שכבות העור המאפשרת דיוק מרבי. יש צורך בטיפול אחד בלבד הנמשך כחצי שעה, ללא הרדמה וללא תקופת החלמה, ואפשר לחזור מיד לשגרה. התוצאות המיטביות נראות אחרי שלושה עד שישה חודשים, נראות טבעיות ומחזיקות מעמד עד שנתיים. "האולתרפי יכול להיות גם טיפול משלים לניתוחי צוואר, כהליך שיאריך את משך תוצאות הניתוח, משום שהטיפול הוכח מחקרית כבונה קולגן", מוסיפה ד"ר הולנדר.

    

  מכשירי לייזר

  מכשירים הפולטים אנרגיית לייזר נמצאים בשימוש נפוץ בתחום הרפואה האסתטית, ופעולתם מבוססת על פגיעה מבוקרת המעוררת תהליכי ריפוי טבעיים בגוף. "לטיפול בקמטים באזור הצוואר מתאים טיפול בלייזר פרקציונלי המבצע חידוש והצערת העור", מסביר פרופ' משה לפידות, מומחה ברפואת עור, מנהל יחידת הלייזרים בבי"ח השרון. לייזר פרקציונלי יוצר פגיעה נקודתית באמצעות מטריצה של נקודות, כשאלומת הלייזר מחולקת לאלפי יחידות מיקרוסקופיות באזור המבוקש, באותה יחידת זמן. העור הבריא, שלא נפגע, בין הנקודות שבהן פגעה קרן הלייזר, מאפשר ריפוי מהיר יותר של הרקמה.

    

  "הלייזר ResurfX במכשיר M22 פוגע אך ורק בשכבות העמוקות, מבלי לפגוע בשכבת העור החיצונית, כך שהטיפול אינו גורם כמעט לזמן השבתה", אומר ד"ר לפידות. הטיפול מומלץ בטרם נוצרו עודפי עור משמעותיים, ולהשגת טיפול אופטימלי נדרשת סדרה של שלושה עד ארבעה טיפולים".

    

  גלי רדיו

  השימוש באנרגיה של גלי רדיו מסייע לחימום של שכבות הדרמיס ורקמות השומן, בלי לפגוע בשכבת העור החיצונית. אחד המכשירים הייעודיים הוא ה־Necktite, הפועל להמסת שומן ומיצוק העור באזור הצוואר, קו הלסת והסנטר. זהו טיפול המוגדר זעיר־פולשני, המתבצע בהרדמה מקומית, שבמהלכו מתבצעות בו־זמנית המסת שומן, שאיבתו ומיצוק העור.

   

  שלוש הפעולות מתבצעות כאשר צינורית דקיקה המוחדרת דרך חתך זעיר בעור שולחת את גלי הרדיו לשכבת השומן. החימום גורם להמסת תאי השומן, לכיווץ הרקמה ולאפקט הרמה. "המכשיר מתאים מאוד למקרים שבהם אין עודפי עור גדולים מדי או מסת שומן מסיבית", אומר ד"ר רונן גלזינגר, מומחה לכירורגיה פלסטית ומדריך להמסת שומן בכל השיטות. "התהליך קצר, ההחלמה קצרה ומאפשרת חזרה מהירה לשגרת החיים". התוצאות הראשוניות נראות מיד, אך תהליך השיפור במראה העור והצוואר נמשך עוד שלושה עד שישה חודשים אחרי הטיפול.

    

  גלי רדיו בשילוב מחטים

  Profound של סינרון קנדלה מציע טיפול חדשני משולב, המבוסס על מחטים וגלי רדיו, שמיועד למצק את עור הצוואר והפנים, לשפר את קו הלסת ולטפל בסנטר כפול. המחטים המחוממות באנרגיית גלי רדיו מוחדרות עד לאמצע שכבת הדרמיס, וחומן מעורר תהליך שמגביר את ייצור האלסטין, הקולגן והחומצה ההיאלורונית. בנוסף, המכשיר שולח לשכבות התת־עוריות גלי רדיו פרקציונליים, המטפלים בשכבת השומן על מנת להדק את העור עוד יותר. הטיפול חד־פעמי ונמשך כשעה. יומיים־שלושה אחריו יכולה להיווצר נפיחות, שניתנת להסתרה בקלות על ידי איפור. "המכשיר מעניק פתרון מצוין לבעיות של נפילת הצוואר שמתרחשת החל מגיל 45 ומעלה, ונותן מענה מקסימלי בטיפול אחד", אומרת ד"ר מרינה לנדאו, מומחית לרפואת עור.

    

  הזרקות

  הזרקות לצוואר, שלא כמו הזרקות לפנים, אינן מיועדות לעיצוב או להחזרת נפחים. הן יכולות לתת מענה טוב במקרה של איכות עור נמוכה, מיתרים בולטים או קפלים בצוואר.

    

  בוטוקס

  הזרקת בוטוליניום טוקסין (הידוע יותר כבוטוקס) מסייעת להרפיית שריר הפלטיסמה, שהתקצרותו עם השנים אחראית לתופעת המיתרים האורכיים בצוואר (המכונים באנדים). "הזרקת בוטוליניום טוקסין, מרפה את השריר וגורמת לאזור להיראות חלק יותר" מסביר ד"ר אברי רווה. הטיפול נמשך כמה דקות והתוצאה ניכרת אחרי חמישה עד עשרה ימים.

    

  הזרקת חומרים לשיפור איכות העור

  שימוש בחומרי מילוי כמו חומצה היאלורונית ושומן עצמי באזור הצוואר עצמו, מוגבל אך יעיל מאוד לעיצוב ולפיסול קו הלסת והסנטר. טיפול באזורים אלה יכול להשפיע, במקרים קלים, גם על מראה הצוואר וליצור אפקט של הרמה. לעומת זאת, הזרקה של חומרים מגבירי לחות המעודדים ייצור קולגן, עשויה לשפר את מרקם עור הצוואר עצמו ולהעניק לו מראה צעיר וחלק יותר.

   

  "בצוואר אנו מוגבלים בטיפולים כיוון שהעור בו עדין ודקיק, ולא מומלץ לטפל בו בחומרים אגרסיביים מדי", מסבירה ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור. "הזרקת רדיאס, חומר מילוי המבוסס על סידן והיחיד שהוכח מחקרית כמעודד משמעותית ייצור קולגן, מעניקה שיפור במראה מרקם העור ובקמטים. גם תוצאות ההליך נשמרות לזמן ארוך".

    

  טיפול בחוטים

  החדרת חוטים מתחת לעור לצורך הרמה ושיפור תווי הפנים, היא טכניקה שהפכה לפופולרית בשנים האחרונות. החוטים מתאימים לפתרון של בעיה קלה. "מדובר בחוטים מחומר נספג המצוידים בזיזים, שבעזרתם ניתן להרים את הרקמה הרכה", מסבירה ד"ר לנדאו ומסייגת: "הטיפול בצוואר באמצעות חוטים מיועד רק להרמת העור ולא לטיפול בקמטוטים, ולכן לאחר הטיפול העור יכול להישאר מקומט. המקום האידיאלי להכנסת החוטים הוא מתחת לזווית הלסת, והמתיחה נעשית מהסנטר לכיוון האוזניים. הטיפול מרים את העור בחלק התחתון של הפנים, אך הפעולה גורמת גם להרמת הצוואר עצמו". הטיפול נעשה באלחוש מקומי, והתוצאה נראית לעין מיד ומחזיקה מעמד בין חצי שנה לשנה. מומלץ לתחזק אותה באופן שוטף על מנת לשפר את המראה הכללי של הצוואר.

    

  שילוב בין טיפולים

  הרופאים העוסקים ברפואה אסתטית מסכימים כי התוצאות הטובות ביותר מתקבלות משילוב בין כמה טיפולים, גם לאזור הצוואר. "למקסום התוצאה יש חשיבות לשילובי טיפולים, בעיקר במצבים של עודפי עור", אומרת ד"ר הולנדר. "לדוגמה, אפשר לשלב בין מכשיר האולתרה לפיסול קו הלסת, לבין הזרקת רדיאס והחלקת הקפלים הרוחביים, באמצעות חומצה היאלורונית בסמיכות הרצויה". ניתוח להרמת צוואר אפשר לשלב בשאיבת שומן או בהזרקה של שומן עצמי, וכל טיפולי ההרמה יכולים להיות מלווים בהזרקת בוטוקס להעלמת המיתרים האורכיים.

    

  מחירים

  מאחר שהטיפולים האסתטיים לצוואר שבהם מדובר בכתבה זו נעשים אצל רופאי עור או מנתחים פלסטיים, המחירים גבוהים יחסית. הם תלויים בסוג הטיפול, במספר הפעמים שיש לחזור עליו, במכשירים שבהם הוא נעשה ובמצבו הראשוני של המטופל. המחיר יכול להסתכם באלפי שקלים בודדים ולהגיע עד לעשרות אלפים, כשמדובר בניתוח.

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shuttertstock
  להחזיר את מראה הצוואר לקדמותו
  צילום: shuttertstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים