שתף קטע נבחר

רופאים ערבים בכללית: "ההנהלה מקדמת רק יהודים"

במכתב זועם שנשלח למנכ"ל הקופה ולמשרד הבריאות מוחים רופאים בכללית על תת ייצוג של ערבים בתפקידי הנהלה בכירים בקופה. "למרות שרוב הציבור הערבי חבר בכללית, זה נראה כאילו הקופה לא רוצה ערבים בתפקידים בכירים", אומר אחד הרופאים החתומים על המכתב. הכללית: "יש מנהלים ערבים בתחומים רבים"

האם קופת החולים הגדולה במדינה מפלה את עובדיה הערבים? קבוצת רופאים ובכירים ערבים בשירותי בריאות כללית פנו באחרונה למנכ"ל הקופה, פרופ' אהוד דודסון, במכתב חריף, שבו מתחו ביקורת על היעדר ייצוג של ערבים בתפקידים בכירים בסבב המינויים האחרון בקופה.

 

במסגרת הסבב אוישו בקופה שבעה תפקידים בכירים: מנהלת מחוז דן – פ"ת, מנהלת מרכז רפואי גריאטרי בית רבקה, ראש אגף שירותים בחטיבת שירות וקשרי לקוחות, מנהל שיווק ושירות לקוחות, מנהל מחוז חיפה וגליל מערבי ומנהל מחוז צפון.

 

במכתב, שהוגש באמצעות עורך הדין מוראד מפרע, נכתב כי "אי מינוי אף נציג ערבי מעורר דאגה וחוסר מנוחה, בני המיעוטים בכללית אינם זוכים לייצוג הולם בתפקידים בכירים למרות שמעל 70 אחוז מהמגזר הערבי שייך לקופת חולים כללית. למרות שידוע לכולנו שהיו מועמדים ראויים מהמגזר, בחרה הנהלת הכללית שלא למנות אף נציג ערבי".

 

רופאים (צילום: shutterstock)
שבעה מינויים חדשים - כולם יהודים. הרופאים הערבים זועמים(צילום: shutterstock)
  

עוד הוסיף: "הפער בין שיעורם (של הערבים) בין חברי הכללית לבין שילובם בתפקידים בכירים מעורר דאגה. בקופת כללית יש היום תת-ייצוג משמעותי של המיעוט הערבי במוקדי קבלת ההחלטות, ואין מנגנון מובנה הפועל להבטיח מתן קול אפקטיבי למיעוט במוקדים אלו".

 

הוא ציין: "החוק מחייב ייצוג הולם של ערבים בכל הדרגות והמקצועות, אולם בפועל, ועל אף השינויים המשמעותיים שחלו בשנים האחרונות, ייצוגם של ערבים בתפקידים בכירים בכללית או כאלה המשליכים על עיצוב מדיניות עדיין נמוך ביותר. על כן מתבקש כבודו לתקן את ההחלטה ולהכריז על מנוי בכיר מהמגזר".

 

רופא שעובד בצפון הארץ וחתום על המכתב, אמר: "אי אפשר להתעלם מרופאים ותיקים שמגיע להם להיות בתפקידים בכירים. אני לא מבין את ההתנהלות הזו, הצעדים האלו מראים על סוג של אפליה. כאילו לא רוצים ערבים בתפקידים האלו למרות שרבים בחברה הערבית מקבלים שירות מהכללית. אני יודע על מספר רופאים ערבים ששוקלים לעזוב את הכללית ולעבור לקופה אחרת בגלל ההתעלמות מהם".

 

"האפליה משפיעה גם על המטופלים"

במקביל, מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל האשים אף הוא במכתב חריף את הנהלת קופת חולים כללית באפליה בקידום רופאים ערבים לתפקידי ניהול בכיר, ואף באפליה בהקצאת משאבים למטופלים הערבים.

 

המכתב, שהועבר גם למשרד הבריאות, ציין מינוי שישה מנהלים לתפקידים בכירים בארגוני הקופה, כולם יהודים. המרכז התריע שהוא יפעל משפטית וציבורית למנוע המשך מדיניות מפלה של רופאים ערבים לתפקידים בכירים בהנהלת הקופה.

 

עוד כתבות:

בעיית הבריאות של הערבים בישראל

נתונים מדאיגים: הערבים מתים יותר וחולים יותר

אלו הסיבות שערבים בישראל חיים פחות שנים מיהודים

 

המרכז ציין במכתב כי "כתוצאה מאפליה זו נמצאים עיוותים בטיפול הרפואי שמעניקה הקופה המטופלים הערבים. כללית מחזיקה במספר המטופלים הערבים הגדול ביותר מסיבות היסטוריות, אך מפלה את הציבור הזה ומעדיפה קידום יהודים תוך התעלמות מהחקיקה העוסקת במניעת אפליה בתעסוקה ומחוק ייצוג הולם. למרכז הגיעו תלונות על אפליה בהקצאת צוותים רפואיים ליישובים ערביים משיקולים כספיים. בין היתר נמצא כי הקופה לא טרחה להקצות רופאת נשים במשך שנים ביישוב בו חיים כעשרת אלפים מטופלים שלה.

 

"המרכז דורש ממשרד הבריאות לעצור את המינויים לאלתר ולבדוק את מדיניות באפליה בקידום תעסוקתי של צוותי רפואיים בקופה. המרכז פנה גם לנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד הכלכלה ודרש לבדוק את סוגיית האפליה התעסוקתית בקופה".

 

הכללית: "פועלים לייצוג הולם" 

מהכללית נמסר בתגובה: "בכללית מנהלים מהחברה הערבית בתחומים רבים ושונים, בהם סגני מנהלים בבתי חולים, מנהלי מחלקות, מנהלים רפואים במחוזות הקהילה, מנהלי מרכזי רפואה יועצת, ועוד. אנו פועלים לייצוג הולם של כלל המגזרים, כולל עובדינו מהחברה הערבית, אשר משולבים בדרגים הניהוליים השונים וזאת מתוך תחושת אחריות חברתית והכרה בחשיבות הדברים.

 

"לאחרונה הוחלט על תוכנית לאיתור עובדים מצטיינים מהחברה הערבית והכשרתם במסגרת עתודות לניהול בכיר, וזאת לצורך קידומם והגדלת ייצוגם בתפקידי הנהלה בכירים. תוכנית זו ממחישה את מחויבותנו ליישום הדברים והשאיפה להביא לידי מיצוי את היכולות הניהוליות של כלל עובדינו. אנו גאים בעובדה שרוב תושבי ישראל בוחרים בכללית ונמשיך להעניק שירות שירות רפואי מיטבי לכלל לקוחותינו".  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל לרנר
היעדר ייצוג לבכירים ערבים? קופת חולים כללית
צילום: גיל לרנר
עורך הדין מוראד מפרע
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים