שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בלי מאבטחים: הנשיא שטס רק במחלקת עסקים
  הצניעות של נשיא מקסיקו הופכת אותו ליקיר העם – ולאויב השוטרים במדינה האלימה. הוא ויתר על המטוס הנשיאותי ועל המאבטחים, ועוצר להצטלם עם כל מי שמבקש. הציבור מאוהב, הדיילות סובלות: "נורא שהוא איתי בטיסה"
  כל טיסה של נשיא מקסיקו היא כאב ראש גדול למשטרה בנמל התעופה ולצוות המטוס: הוא מתעקש לטוס רק במחלקת עסקים, ומסרב להקיף את עצמו במאבטחים. אנדרס מנואל לופס אוברדור – האיש שכולם מכנים בראשי התיבות AMLO – לא מוותר על תמונה, חיבוק ונשיקה עם כל מי שמבקש.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  מקסיקו טיסה של ה נשיא אנדרס מנואל לופס אוברדור (צילום: AFP)
  הנשיא מחפש את הכיסא במטוס. "איך אני יכול לעלות על דרימליינר כשיש עניים?"(צילום: AFP)

  מקסיקו טיסה של ה נשיא אנדרס מנואל לופס אוברדור (צילום: AFP)
  המאבטחים נשלחו לעבוד "לטובת העם". לופס אוברדור והסלפי(צילום: AFP)

  "בטח, נצלם כמה תמונות שאת רוצה", אומר אוברדור בחיוך לאישה שמנסה לתפוס בסמרטפון שלה תמונה חטופה איתו בעודו צועד לבטן המטוס, בדרך לסיור בסינלואה. סינלואה היא מדינת מחוז מסוכנת שבה הסחר בסמים משתולל, ושהתפרסמה בגלל סוחר הסמים הגדול "אל-צ'אפו", שאחרי בריחה מתוקשרת מהכלא הורשע לאחרונה בארה"ב וצפוי לרצות מאסר עולם. נראה שאת הנשיא זה לא מפחיד.

   

  ההמולה סביב לופס אוברדור במטוס גדולה – גם הנוסעים האחרים רוצים מזכרת מהרגע הזה – אך אין מאבטח אחד לרפואה שירחיק ממנו את ההמון. עם כניסתו לתפקיד בדצמבר ויתר מנהיג השמאל המקסיקני על אלפי המאבטחים שתפקידם להגן על הנשיא, ושלח אותם לעבוד במקום זאת "לטובת העם".

   

  גם על המטוס הנשיאותי, בואינג דרימליינר 787-7 שנרכש ב-218 מיליון דולר, לופס אוברדור ויתר, וכעת עומד המטוס למכירה בקליפורניה. לסינלואה הוא נוסע במטוס "אמבראר E-Jet" דחוס. "איך אני יכול לעלות על הדרימליינר כשיש כל כך הרבה עוני במקסיקו?", הסביר. כעת מלווה אותו בנסיעותיו קבוצה קטנה של עוזרים בראשות דניאל אסף, מועמד לשעבר לבית המחוקקים של מקסיקו סיטי שמוצאו לבנוני.

  אנדרס מנואל לופס אוברדור ()

  מקסיקו טיסה של ה נשיא אנדרס מנואל לופס אוברדור (צילום: AFP)
  תמיכה של 80% מהציבור. תופסים תמונה(צילום: AFP)
   

  למעשה, איש מעוזריו של AMLO אינו מומחה לענייני אבטחה, ובמקום זאת מה שמגדיר אותם הוא "נאמנותם". שלוש נשים ושני גברים שליוו את לופס אוברדור בנסיעה לסינלואה העבירו את רוב הטיסה בהדיפת כתבים ובבקשה מנוסעים להתרחק ממנו אחרי שצילמו סלפי.

   

  מאפיה כלכלית ושיא של רציחות

  ניצחונו של לופס אוברדור האנטי-ממסדי בבחירות לנשיאות מקסיקו אשתקד היה לא פחות מרעידת אדמה פוליטית במונחים המקומיים. לופס אוברדור נודע בסגנונו העממי והבוטה, ויש מי שהחשיבו אותו ל"טראמפ של מקסיקו". ההישג שלו היה למעשה אור ירוק מהציבור לסלק את הממסד הפוליטי הישן – בתקווה שהממשל החדש ידאג לעניים ולחלשים בחברה המקסיקנית.

   

  במהלך קמפיין הבחירות שלו הבטיח לופס אוברדור לחולל שינוי עמוק במקסיקו "ולהדיח את מאפיית הכוח ששולטת במדינה". הוא ניצל את זעם הבוחרים על מפלגת ה-PRI של הנשיא היוצא אנריקה פניה נייטו, והוביל בסקרים מאז תחילת הקמפיין. ה-PRI שלטה בפוליטיקה המקסיקנית במשך כמעט כל המאה ה-20 והחזירה לעצמה את כס הנשיאות ב-2012, אבל בבחירות שנערכו ביולי אשתקד היא ספגה מהלומה קשה, הן בארמון הנשיאות והן בפרלמנט.

  בחירות מקסיקו מכסיקו נאום ניצחון אנדרס מנואל לופס אוברדור (צילום: רויטרס)
  המתנגדים הזהירו: "הוא יהפוך אותנו לוונצואלה"(צילום: רויטרס)

   (צילום: AFP)
  בבידוק הביטחוני. תמיכה של 80% מהציבור(צילום: AFP)
   (צילום: AFP)
  הדיילות משתגעות. "אנשים קמים מהכיסא אפילו בכיסי אוויר"(צילום: AFP)

  לופס אוברדור, בן 65, היה בתחילת שנות ה-2000 ראש העיר מקסיקו סיטי, ומערכת הבחירות בשנה שעברה הייתה השלישית שבה התמודד על הנשיאות. בבחירות של 2006 הצליחו יריביו לשכנע את המצביעים שהמסר הפופוליסטי שהוא נושא הוא סכנה למקסיקו, והוא הפסיד בפער של כחצי אחוז לפליפה קלדרון. ב-2012 התמודד שוב, אבל הבוחרים החליטו להחזיר לשלטון את מפלגת PRI בראשותו של פנה נייטו בתקווה שזו תצליח למגר את האלימות והפשע המתגברים ברחובות. אבל בשש שנות כהונתו של פניה נייטו לא הושג היעד הזה.

   

  במהלך הקמפיין שלו הבטיח לופס אוברדור לבחון לעומק חוזים שנחתמו במסגרת הרפורמות שהוביל הנשיא היוצא פניה נייטו בתחום האנרגיה, ולבדוק אם היו מעורבים בהם מעשי שחיתות. לאורך השנים תקף אנשי עסקים בכירים ואמר כי הם "מתנהגים כאילו מקסיקו היא רכושם". מבקריו הזהירו כי האידיאולוגיה השמאלנית שלו עלולה להפוך את מקסיקו לוונצואלה, מדינה שקרסה לחלוטין מבחינה כלכלית ושקעה לשלטון אוטוריטרי תחת שלטון הוגו צ'אבס כשברקע המאבק שלה נגד ארה"ב.

  בחירות מקסיקו מכסיקו נאום ניצחון אנדרס מנואל לופס אוברדור (צילום: AP)
  העם החליט מהפך. חגיגות הניצחון ב-2018(צילום: AP)

  לופס אוברדור עלה לשלטון בתקופה של אלימות יוצאת דופן ברחובות מקסיקו. אחרי שהמלחמה שניהלו בעשור האחרון ממשלות מקסיקו נגד קרטלי הסמים הניבה ירידה משמעותית באלימות לזמן מה, בשלוש השנים האחרונות שבה האלימות והתגברה, ובמהלך קמפיין הבחירות נרצחו לפחות 133 פוליטיקאים – ואלפי אזרחים מהשורה. בשנת 2018 נקבע שיא רציחות חדש במקסיקו, ומספר מעשי הרצח היה גבוה ב-33% מבשנה שלפני כן.

   

  עלֵי התלתן ישמרו עליי

  ההיבט הביטחוני בהתנהלותו של לופס אוברדור אולי מביך, אבל הצניעות שלו מוכיחה את עצמה: הוא מסתמן כאחד הנשיאים האהודים בהיסטוריה של מקסיקו, ובסקר דעת קהל שהתפרסם לאחרונה הוא נהנה מתמיכה של 80%. חלק מהפופולריות של לופס אוברדור נובעת מהבטחתו לקצץ את שכרו שלו ואת שכרם של בכירי הממשלה.

  מקסיקו טיסה של ה נשיא אנדרס מנואל לופס אוברדור (צילום: AFP)
  "הוא לא יכול להמשיך ככה". לופס אוברדור עם מעריצים(צילום: AFP)

  מקסיקו טיסה של ה נשיא אנדרס מנואל לופס אוברדור (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  אלא שהשוטרים בנמל התעופה במקסיקו סיטי אינם מתלהבים מצניעותו של הנשיא ומהתנגדותו למאבטחים. "כשהוא צריך לעבור לאורך כל נמל התעופה זה הכי גרוע", אומר שוטר שעובד שם. "אנשים מתנפלים עליו. אם יום אחד מישהו ירצה לעשות לו משהו לא נצליח לעצור אותו, כי הוא לא אוהב מאבטחים. הוא לא יכול להמשיך ככה, הוא חייב להשתמש בחדר האח"מים בנמל".

   

  גם בביקור בסינלואה האלימה ושורצת העבריינים לופס אוברדור אינו חושש. "יש לי הרבה הגנה, יש לי שריוֹן", אומר הנשיא ומראה לכתבים תמונה של ציור "הלב הקדוש" של ישו. לנסיעות יוצא לופס אוברדור עם כמה קמעות ש"שומרים" עליו, בהם עלי תלתן ושטר של דולר שקיבל ממהגר מקסיקני.

  מקסיקו טיסה של ה נשיא אנדרס מנואל לופס אוברדור (צילום: AFP)
  "שלא יטוס עם המשפחה שלי". לופס אוברדור ואנשיו(צילום: AFP)
    

  לחלק מהנוסעים העובדה שהנשיא נמצא איתם במטוס נותנת תחושת ביטחון. כרמן דיאז, עקרת בית בת 52 שנמצאת בדרכה למסיבה בסינלואה, אומרת שמעולם לא ציפתה למצוא עצמה עם הנשיא באותו מטוס. אף שדאגה שנסיעתו במטוס לא תהיה בטוחה, בשל מספר הנוסעים שיהיו בו, "בסוף זה היה ההפך כי הטיסה זכתה להשגחה גדולה יותר".

   

  תשאלו אותי הכול: המנהיג שענה 10 שעות

   

  אבל עבור אלחנדרה, דיילת במטוס, מדובר בכאב ראש גדול. "זה נורא שהוא על הטיסה שלי", אומרת הדיילת בתסכול. "אנשים מתעלמים מהנחיות הבטיחות, והם קמים מהמושבים גם בזמן כיסי אוויר. העיתונאים לא מבינים שהמצלמות שלהם עלולות להפוך לנשק אם משהו לא צפוי יקרה. אני מקווה שהוא לעולם לא יטוס עם המשפחה שלי".

   

  עם הנחיתה בשדה התעופה קוליאקאן בסינלואה, נתקל AMLO מצד אחד בהמוני תומכים, ומהצד השני באלמנות זועמות של שוטרים שנהרגו בקרבות עם סוחרי סמים. אחרי כל המהומה שהתחוללה בטיסתו הצנועה, ל-AMLO לא היה זמן לקהל שחיכה לו. הוא הוברח במהרה על-ידי צוות האבטחה של המושל המקומי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים