שתף קטע נבחר

מכה ליזמים בכיכר אתרים: נדחתה תוכניתם להקמת מגדלים של 40 קומות

הוועדה לשמירה על הסביבה החופית קבעה כי הבנייה במקום תהיה בגובה של עד 25 קומות; עם זאת היזמים יוכלו להגיש לוועדה המחוזית תוכנית להקמת מגדלים בהיקף גדול יותר

הוועדה לשמירה על הסביבה החופית (הוולחוף), בראשות דלית זילבר, החליטה היום (ד') להותיר את התכנון במתחם כיכר אתרים בגובה 25 קומות, כפי שנקבע בהוראות התוכנית המופקדת, ולא לאפשר הקמת מגדלים של 40 קומות כפי שביקשו היזמים. עם זאת הוועדה הותירה פתח ליזמים להגיש לוועדה המחוזית תוכנית לבניית מגדלים בהיקף גדול יותר מהקבוע במסגרת התוכנית, ככל שהוועדה המקומית תהיה סבורה כי הדבר נדרש.

 

בדרך לשיקום כיכר אתרים: צו פינוי למועדון הפוסיקט

מתנגדי המגדלים בכיכר אתרים מערערים: אישור התוכנית התבסס על מידע שגוי 

אושרה התוכנית להקמת שני מגדלים בני עד 40 קומות בכיכר אתרים  

 

הוועדה דנה בתוכנית בהמשך להוראת בית המשפט המחוזי אפריל אשתקד, לאור השינויים שחלו בין התוכנית המופקדת שאישרה הוולחוף לבין תוכנית שאושרה בוועדה המקומית, שלא נדונה בוולחוף. בתוכנית שאושרה במקומית, מתחם כיכר אתרים הוחרג מכלל קו הבינוי הראשון של העיר שנקבע בתוכנית המתאר לעיר תא/5000, והתאפשרה בו בנייה בגובה עד 40 קומות והתווסף שימוש מגורים. זאת בעוד שהתוכנית שהופקדה ושכן אושרה בוועדה, קבעה גובה בינוי של עד 25 קומות ושימוש מלונאי בלבד ללא מגורים, הוראות שתואמות כאמור לתוכנית המתאר לעיר.

הריסת הפטריות בכיכר אתרים ()
הריסת הפטריות בכיכר אתרים

בסך הכל התקיימו שלושה דיונים, שעל בסיסם היתה אמורה לקבל נתונים אודות גובה הבינוי והצורך בתוספת מלונאות - נתונים שלא ניתנו במלואם לפי הוועדה. במסגרת הדיונים הופיעו בפני הוועדה נציגי מועצת העיר, מהנדס העיר ויועמ"ש של הוועדה המקומית, באי כוח היזמים, חברי עמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים" ומשתתפים נוספים.

 

ההחלטה שהתקבלה היום מצמצמת את עקרונות המתווה לתכנון כיכר אתרים שאישרה הוועדה לפני כחצי שנה, ושהתירו בניית שני מגדלים בגובה של עד 40 קומות, 30% מהם למגורים ו-70% למלונאות.

 

בדיון השני, שנערך בדצמבר האחרון, ביקשה הוועדה מהיזמים ומהוועדה המקומית התייחסויות לשורה של סוגיות תכנוניות, ואולם התרשמה כי לא הוצגו בפניה נתונים מבוססים לשם החרגת כיכר אתרים מקו החוף העירוני, וכן קיבלה את העמדה לפיה השיקול בהגבהת המבנים היה כלכלי. במסגרת הדיון ציין מהנדס העיר כי לטעמו הבסיס להעצמת הזכויות מקורו בנימוקים תכנוניים, אולם בוועדה ציינו כי הסוגיה הכלכלית לא נבחנה בעת ההתנגדויות בוועדה המחוזית על ידי השמאי המחוזי וכי לא הוצגה בפניה חוות דעת נוספת.

  

הכדור עובר לוועדה המחוזית

בסופו של דבר החליטה הוועדה להותיר כאמור את התכנון במתחם כפי שנקבע בהתאם להוראות התוכנית המופקדת, וכי כל שינוי מעבר לגובה זה ותוספת מגורים יידרשו בהליך תכנוני מוסדר בוועדת התכנון המחוזית. כלומר, הוועדה לא פסלה לחלוטין בינוי מגדלים בהיקף גדול יותר מהקבוע במסגרת התוכנית המופקדת ובהתאם לתוכנית המתאר, וכן תוספת של מגורים - במסלול אישור של הוועדה המחוזית.

  

בהחלטה צוין כי "הוועדה סבורה שתוכנית בעלת השפעה ציבורית רחבת היקף, הכוללת שינוי נקודתי ומהותי ביחס לכלל החזית העירונית הראשונה אל החוף ללא מסד נתונים מספק, ראוי שתקודם במסגרת הליך סטטוטורי מסודר, שייבחן תחילה על ידי הוועדה המקומית. ככל שהוועדה המקומית תחליט כי התכנון המוצע במתחם נדרש להעלות מעל 25 קומות ולהוסיף שימושים נוספים - הנושא ייבחן גם על ידי הוועדה המחוזית".

  

בתוך כך קבעה הוועדה כי בהכנת התוכנית המפורטת, מוסדות התכנון יתנו דעתם להעמדת המבנים באופן שייתן מרווח רחב ככל הניתן לשמירה על מבטים מהעיר ומהשדרה אל החוף ובשטח מצומצם ככל הניתן לשמירה על מרבית שטח הכיכר פתוחה, להבטחת השימושים בכיכר לטובת הציבור, לבחינת חלופות למערכת התנועה ומפלס הכביש (כולל משמעויות כלכליות לשינוי המפלס), וכן לבחינת המשמעות האקלימית לתוספת מגדלים בקרבה למבני המלונות הקיימים מבחינת השפעה של רוחות והצללה.

 

בנוסף הורתה הוועדה בהחלטתה היום לוועדה המקומית, להכין מסמך מדיניות לכלל המרחב החופי, שעליו יתבסס התכנון המפורט. מסמך המדיניות החופי ייתן מענה לנושאים הבאים: הבטחת תועלת הציבור והנאתו מהסביבה החופית, שמירה על ערכי טבע ונוף, הבטחת מבטים מהעיר לחוף ולים, שמירה על צירים ירוקים ורציפות לאורך החוף, ומתן עדיפות לשימוש קרקע לטובת הציבור בדגש על תכנון החזית העירונית. מסמך המדיניות החופי הוא שיקבע את הוראות בינוי ועיצוב המרחב החופי תוך ראייה תכנונית רחבה של החיבור בין העיר לחוף- בין השדרה, הכיכר והמרינה, ועד לים. 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הריסת הפטריות בכיכר אתרים
מומלצים