שתף קטע נבחר

"בתי דין דורשים הוכחת יהדות בבדיקת די-אן-איי"

ראשי מכון "עתים" טוענים כי קיבלו פניות רבות מזוגות יוצאי חבר העמים, שהתבקשו על ידי בית הדין הרבני לבצע בדיקת די-אן-איי כדי להוכיח יהדות. "מדובר באפליה נגד יוצאי חבר העמים - ובבדיקה שהיא מסך עשן", אומר הרב ד"ר שאול פרבר. אביגדור ליברמן מאיים לעתור לבג"ץ

דרישה חסרת תקדים: קרוב ל-20 זוגות שבהם אחד מבני הזוג (או שניהם) יוצאי חבר העמים, התבקשו לבצע בדיקת די-אן-איי כדי להוכיח יהדות כתנאי לרישום נישואים במהלך השנה האחרונה. כך טוענים במכון "עתים", המטפל בסיוע והכוונה בשירותי הדת בישראל. ראשי המכון מעידים כי התקבלו פניות רבות בנושא, וטוענים שמדובר במגמה מדאיגה וחמורה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

אל עו"ד אלעד קפלן, מנהל "עתים", הגיע זוג שהיה בהליכי נישואים, לאחר שבבתי הדין טענו כי הם חושדים שאמו של אחד מבני הזוג איננה יהודייה. על פי הרישומים שהיו בפני בית הדין, ילדה האם בגיל מבוגר, מה שהעלה ספק לגבי מהימנות המסמכים שהגישו בני הזוג, ולכן הם דרשו לבצע בדיקת די-אן-איי כדי להוכיח יהדות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

ליצמן עוזר לכולם? זה פשוט שקר/ פרופ' רוחמה וייס

 

"במקרה אחר שהתפרסם לאחרונה גם ברשת החברתית, החליטו הרבנים לבדוק את יהדותם של בני זוג שנישאו ברבנות כדת וכדין, ואחרי מספר שנים עמד בפני גירושים - ודרשו בדיקת די-אן-איי", טוען עו"ד קפלן.

 

"דרישה לא הלכתית"

הרב ד"ר שאול פרבר, מייסד ויו"ר "עתים", אומר כי "בשנים האחרונות היו כ-5,000 עולים שהתבקשו להוכיח את יהדותם, ולצערי הרב, במקום לחבק אותם הממסד הרבני חושד בהם. אני לא מדבר רק על רבנים חרדים, אלא אפילו רבנים חרדים-לאומיים מהמגזר הציוני-דתי, וגם כאשר יש את כל המסמכים. מדי פעם מישהו אומר, 'זה לא נראה לי טוב ואני רוצה בדיקת די-אן-איי כדי להוכיח יהדות'".

 

תחליף להלכה? (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תחליף להלכה?(צילום: EPA)

 

לדברי הרב פרבר, מדובר בדרישה לא הלכתית. "הם טוענים שזה נועד להוכיח יהדות, אבל למעשה מדובר במסך עשן, כי בישראל יש 400 אלף עולים מחבר העמים שיש להם סבא יהודי. מבחינת ההלכה הם לא יהודים, אז הדרישה לבדוק את יהדותם בעזרת די-אן-איי היא בוודאי מסך עשן.

 

"אבל מעבר לזה, הדרישה של בתי הדין הרבניים לבדוק יהדות במעבדה, פסולה מכמה סיבות: הראשונה - אפליה, שכן הדיינים מעלים חשד נגד כל העולים מברית המועצות לשעבר, ובמקום להגיד אנחנו שמחים להשיב אותם ליהדות - מרחיקים אותם".

 

לדברי ראשי "עתים", הבדיקה הפשוטה ביותר לבירור יהדות היא בבתי חולים, אולם הדבר אפשרי רק עם צו של בית דין רבני או בית משפט. "מכיוון שבתי הדין הרבניים לא מוציאים צו, אלא רק דורשים מהעולים להוכיח יהדות - על העולים לפנות לבית דין למשפחה כדי להוציא צו, ובשלב זה חלק חוששים ומוותרים".

 

גם מי שפנו גילו שבבית הדין מערימים קשיים וטוענים כי אם היה צורך בצו, על בית הדין הרבני היה להוציא אותו. "האפשרות הנוספת היא לפנות למכון פרטי בחו"ל, או לארגון פרטי בארץ, דוגמת מכון 'סימנים' המצהיר באתר האינטרנט שלו כי הוא הוקם 'כדי לסייע לאנשים החפצים לזהות או לברר את יהדותם'".

 

"ניצור פיצול בעם היהודי"

לפני כשנה וחצי פרסמנו פה לראשונה כי מומחים לגנטיקה והלכה ממכון "ארץ חמדה" העוסקים בחקר "הגֶן היהודי", טוענים כי ניתן להוכיח יהדות שתקפה על פי ההלכה באמצעות גן העובר דרך האם בלבד, וקיוו לאישור הלכתי ממועצת הרבנות הראשית. "בשנים האחרונות עוסקים בארץ ובעולם בדי-אן-איי המיטוכונדרי - שנמצא בסביבת התא - שמקורו מהאמא בלבד. כלומר שייכות לקבוצה שעוברת רק מהאמא לילדיה, ומועבר הלאה על ידי בנותיה בלבד", הסביר הרב דב פופר, רב מייעץ בתחומי רפואה והלכה במכון פוע"ה.

 

"את הימצאות הגן ניתן לבדוק על ידי בדיקת דם או דגימת רוק פשוטות. ברגע שמבינים שלאדם יש את הגן המיטוכונדרי, הדבר מהווה נדבך משמעותי בסל ההוכחות ליהדותו".

 

אלא שד"ר פרבר מבהיר כי "בחודשים האחרונים יצאו מחקרים שמבהירים כי הבדיקה איננה חד-משמעית. בנוסף, אותם רבנים מזלזלים בהלכה - שהרי יש כלים הלכתיים לפתרון בעיות, כמו למשל במקרה של ממזרים. ויש כלים להתמודד גם כאשר יש ספק יהדות. אני לא מבין למה בתי הדין הרבניים מוכנים לפתע להשליך את ההלכה לפח ולהסתמך על המדע. ולבסוף, ברור שאם נשתמש בבדיקת די-אן-איי ניצור פיצול בעם היהודי".

 

על פי אותו עיקרון, מחר ניקח שערה מזקן של מועמד לרב ראשי, ונקבע שהוא לא יהודי.

"בדיוק. הדרישה של בתי הדין הרבניים גם מעידה על מחסור בהשכלה כללית. רק מי שלא קראו את 1984 של אורוול חושבים שאפשר להוכיח יהדות בעזרת די-אן-איי. הם פשוט לא מבינים מה הם עושים. לפני כשבוע היה כנס של רבנים בתחום, וחצי מהדיונים הוקדשו לנושא. נפלתי מהכיסא. אם למדתם הלכה כל השנים, אז תשתמשו בהלכה, אל תנסו להשתמש במדע שבו אתם לא מבינים בכלל".

 

כשאתה מדבר עם רב שדורש בדיקה, מה הוא עונה?

"אומרים לי - אם יש לנו כלים מדעיים, למה שלא נשתמש בהם. אני עונה להם - אם אתם רוצים לעזור, יש לי כלי מעולה שתוכלו להיעזר בו והוא נקרא שולחן ערוך. שם יש מספיק פתרונות".

 

בהנהלת בתי הדין הרבניים בחרו שלא להגיב.

 

יו"ר מפלגת "ישראל ביתנו", אביגדור ליברמן, מאיים לעתור לבג"ץ: ״מדובר כאן באפליה מקוממת ובגזענות נטו", מסר. "אף עולה משום מדינה אחרת לא נתבקש לעשות בדיקות דומות. אני קורא לכל העולים מברית המועצות לשעבר לא לבצע את הבדיקות המשפילות הללו".

 

הוא הבהיר כי במידה ובתי הדין "לא יחזרו בהם מהבדיקות הגנטיות המשפילות לאלתר, ויוציאו על כך הודעה פומבית, אפנה עוד השבוע לבג"ץ על מנת שהם יהיו אלה שיפסיקו את הפגיעה בזכויות של קהילת עולים גדולה, שתורמת תרומה אדירה לביטחונה ולשגשוגה של מדינת ישראל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קוקו
הרב ד"ר שאול פרבר
צילום: קוקו
מומלצים