שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בדקנו: איך מתכננים במפלגות להציל את מערכת הבריאות הקורסת

  מאות מיטות לבתי החולים, חיזוק של הרפואה הציבורית על חשבון הפרטית והעלאת מס הבריאות. רותם אליזרע בדק איך מתכננים במפלגות להציל את מערכת הבריאות הקורסת, ומתי מדובר בהבטחות ללא כיסוי

   

  יעקב ליצמן במסיבת עיתונאים בעקבות החלטות הוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות לשנת 2019 (צילום: אלכס קולומויסקי)
  סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן. מערכת הבריאות בקריסה(צילום: אלכס קולומויסקי)

   

   ( )
  מחסור במיטות אשפוז: במפלגה מתכננים להגדיל את בסיס תקציב מערכת הבריאות ב־1.5 מיליארד שקל לשנה בחמש השנים הקרובות, כך שיהיו יותר מיטות ותקנים. עוד בתכנון: לפתח את תחום האשפוז הביתי ולהוציא חולים גריאטריים מהמחלקות הפנימיות לבתי חולים גריאטריים.

    

  כמות צוותים רפואיים: במפלגה קוראים להיערך לגל הפרישה הצפוי של עולי שנות ה־90 ולנתב את בחירת מקצועות ההתמחות של הרופאים הצעירים בהתאם לצרכים לאומיים.

    

  רפואה פרטית: במפלגה מתחייבים להפעיל מודל תעסוקה שבו רופאים עובדים רק במערכת הציבורית, נמצאים בה שעות נוספות ומתוגמלים על כך בהתאם. רופאים מומחים יתגברו את מערכי האשפוז בשעות אחה"צ לטובת החולים.

   

  שורה תחתונה: בתקופה שיאיר לפיד היה שר האוצר ויעל גרמן שרת הבריאות, שניהם מיש עתיד, המצב לא היה טוב יותר. חיזוק הרפואה הציבורית זה דבר חשוב, אך יהיה קשה ליישם זאת על חשבון הרפואה הפרטית המשגשגת.

   

  בני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: מוטי קמחי)
  מפלגת כחול לבן. רופאים יעבדו רק במערכת הציבורית(צילום: מוטי קמחי)

   

   ( )
  מחסור במיטות אשפוז: במפלגה מתחייבים ליישם תוכנית לתוספת של 500 מיטות בשנה לבתי החולים, תוך צמצום הפער מול קצב גידול האוכלוסייה. כדי להקטין את העומסים בחדרי המיון, במפלגה מתחייבים להקים 30 מוקדי רפואה דחופה חדשים באזורים גיאוגרפיים בהם קיים מרחק גדול מדי להגעה לחדרי המיון של בתי החולים.

    

  כמות צוותים רפואיים: במפלגה יפעלו להגדיל את מספר הסטודנטים לרפואה ולסיעוד ב־10% בשנה.

    

  רפואה פרטית: אימוץ מודל העסקת "פול־טיימר" (רופא שעובד רק ברפואה ציבורית ויקבל על כך תגמול נוסף בתמורה לוויתור על קליניקה פרטית, ר.א) של רופאים לפי הצרכים המקומיים בכל בית חולים כדי לאפשר נוכחות מוגברת של רופאים בכירים מעבר לשעות העבודה הרגילות.

    

  שורה תחתונה: הרבה הבטחות שדורשות תקציבי עתק שלא ברור מהיכן יגיעו.

    

  קראו עוד

  מה מציעות המפלגות בתחום הבריאות

  המשבר במערכת הבריאות: הכללית לא תעביר 200 מיליון שקל לבתי החולים

  11 ימים, 21 חדרי מיון ברחבי הארץ: כך נראית מערכת בריאות בקריסה

   

   ( )
  מחסור במיטות אשפוז: שינוי של היחס בין מיטות האשפוז והתקנים בתוך מחלקות בבית החולים, והקצאת מיטות אשפוז במחלקות הפנימיות על חשבון מחלקות אחרות בבית החולים. יינתנו תמריצים לקופות החולים כדי שיפתחו אשפוז בית.

    

  כמות צוותים רפואיים: הוספת אלפי תקנים למקצועות הרפואה תוך דגש על מקצועות במצוקה כמו נוירולוגיה. הגבלת מספר הסטודנטים הזרים שתופסים מקומות של סטודנטים ישראלים בשלבי ההכשרה הקלינית, והרחבת מודל של "עוזרי רופא" כשגם אחיות ייכללו בו.

   

  רפואה פרטית: הטלת פיקוח על מחירי ניתוחים בסקטור הציבורי והקטנת שכר המנתחים. בהסכם הרופאים שייפתח בשנה הבאה ליצור הפרדה בין רופאים ברפואה הציבורית לפרטית.

    

  שורה תחתונה: תוכנית שמציעה למצות תחילה תקציבים מתוך המערכת ולא מבחוץ. אם המפלגה תיישם את המצע שלה, צפוי גל של שביתות בבתי החולים.

     

  ועידת הנשיאים (צילום: עמית שאבי)
  נפתלי בנט. הנגשת שירותי הבריאות עבור אנשים עם מוגבלויות(צילום: עמית שאבי)

   

   ( )
  מחסור במיטות אשפוז: במפלגה מבטיחים להרחיב את הנגשת שירותי הבריאות עבור אנשים עם מוגבלויות, תוך חתירה לעיקרון מתן שירות רפואי שווה, נגיש ומכבד.

    

  כמות צוותים רפואיים: במפלגה טוענים שימשיכו בצעדים בהם נקט בנט לטובת הקמה של פקולטות נוספות לרפואה ושל בתי ספר שונים למקצועות הבריאות, בדיוק כמו שהוא נאבק לטובת פתיחת הפקולטה לרפואה באריאל. כן יפעלו לשחרר חסמים המונעים מרופאים מומחים עולים להשתלב במערכת הבריאות.

    

  רפואה פרטית: במפלגה יבקשו להפריד בין משרד הבריאות כרגולטור להיותו גוף המחזיק במוסדות המעניקים שירותי רפואה, ובכך לתמרץ רגולציה מוצלחת המעודדת השקעה ברפואה מונעת ורפואה בקהילה.

    

  שורה תחתונה: המון הבטחות שהושמעו כבר בעבר ומעולם לא מומשו. התוכנית שטחית ולא יורדת לעומק הבעיות של המערכת הקורסת. אפשר להעריך בזהירות שהימין החדש לא יבקש את תיק הבריאות בממשלה הבאה.

    

   ( )
  מחסור בצוותים רפואיים: כדי להבריא את המערכת, יש להקדיש את המשאבים הדרושים ובייחוד לתקצב את המערכת בהתאם לגידול האוכלוסייה וצורכי הבריאות.

    

  מחסור במיטות אשפוז: במפלגה קוראים לפתח את הרפואה הציבורית דרך הקמת בתי חולים חדשים, מחלקות פנימיות, הקצאת מיטות, והעלאת מס הבריאות בתנאי שיועבר למערכת הבריאות הציבורית.

    

  רפואה פרטית: במפלגה מציינים שעל מערכת הבריאות להיות בחסות הממשלה ומשרד הבריאות, אלא שהממשלה לא מספקת את המשאבים הנדרשים. בחד"ש מציינים שחיסול הרפואה הציבורית הולך יד ביד עם הפרטת המערכת האשפוזית והטיפולית והפרטה זוחלת של הביטוח הרפואי דרך "ביטוחים משלימים".

   

  שורה תחתונה: במפלגה לא חוששים להגיד את מה שפוליטיקאים מפחדים לומר: יש צורך בהעלאת מס הבריאות. זו אפשרות ריאלית להבראת המערכת אבל לא בטוח שכל אזרחי ישראל ישמחו מזה.

    

   ( )
  מחסור בצוותים רפואיים: תוספת 600 תקני מתמחים על פני 3 שנים. במצע נכתב כי "משרד הבריאות הגיע לסיכום על הגדלה נוספת של מספר הסטודנטים ל־950 בשנים הקרובות ופתחנו את בית הספר לרפואה בצפת. ניאבק על פתיחת בית הספר לרפואה באריאל. נשקיע בהחזרת מאות רופאים ישראלים מחו"ל".

    

  מחסור במיטות אשפוז: תוספת 600 מיטות אשפוז גריאטריות, תוספת 150 מיטות שיקום בפריסה ארצית, תוספת של 216 מיטות עד 2022, והקמת ועדה שתעסוק בייעול המחלקות הפנימיות וגיבוש מודל תמריצים והרחבת המענים והפתרונות לאשפוזי בית.

    

  רפואה פרטית: במפלגה מתחייבים לחוקק חוק צינון למניעת מעבר של רופאים מהשירות הציבורי לפרטי ולבצע התאמות בכל הנוגע לניתוחים במסגרת הביטוחים הפרטיים וביטוחים משלימים של קופות החולים.

    

  שורה תחתונה: ביהדות התורה מכירים את תחלואי המערכת יותר מכל מפלגה אחרת בזכות סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. אבל כדי להוביל את כל השינויים שהמפלגה מבטיחה, כדאי שהיא תדרוש את תיק האוצר ולא הבריאות לאור הצורך בתוספת של מיליארדי שקלים לבסיס התקציב.

    

  תמר זנדברג ישיבת סיעה (צילום: עמית שאבי)
  תמר זנדברג . הגדלת התקנים בבתי הספר לרפואה ולסיעוד(צילום: עמית שאבי)

   

    ( )
  מחסור במיטות אשפוז: במפלגה מפנים אצבע מאשימה כלפי הממשלות האחרונות וטוענים למדיניות שגויה ארוכת שנים של תקצוב מערכת הבריאות בחסר ואי־השקעה בתשתיות. עם זאת, במצע אין תוכנית ממשית להוספת מספר מיטות למעט אמירה כללית של תוספת תקציב חירום כדי לסגור את גירעונות תקציב הבריאות, ועדכון תקציב הבריאות באופן המגלם את הגידול הריאלי באוכלוסייה והזדקנותה.

    

  מחסור בכוח אדם: במפלגה קוראים להגדלת התקנים בבתי הספר לרפואה ולסיעוד, והרחבת מענקי העידוד לצוותים רפואיים בפריפריה ובמקצועות בהם יש חוסר כגון אונקולוגיה ושיקום.

    

  שורה תחתונה: המצע של מרצ הוא בעיקר פופוליסטי ולא כולל משימות אופרטיביות. כדי לעשות שינוי אמיתי במערכת הבריאות צריך תוכנית יותר ממשית.

    

   ( )
  מחסור במיטות אשפוז: במפלגה ידרשו תוספת תקציבית משמעותית לבריאות, ויפעלו להוספת מיטות אשפוז, הרחבת תקני אחיות ורופאים, והמשך תקצוב התוספת לסל התרופות בכחצי מיליארד שקל בשנה.

    

  מחסור בצוותים רפואיים: המפלגה מתכוונת לדרוש תוכנית לאומית להוספה נרחבת של מיטות אשפוז בית, שיקום ביתי והוספיס בית.

    

  שורה תחתונה: אולי בכולנו שכחו שכחלון היה שר האוצר בארבע השנים האחרונות וחלק מהאחריות על קריסת המערכת מוטלת על כתפיו. לא ברור מדוע התוכנית של המפלגה לא יושמה עד עכשיו, וקשה לראות איך היא תיושם בעתיד ללא תוספת משמעותית.

    

  אביגדור ליברמן (צילום: דוברות ישראל ביתנו)
  אביגדור ליברמן. לא צריך להגביל את הרפואה הפרטית אלא לחזק את הרפואה הציבורית(צילום: דוברות ישראל ביתנו)

   

   ( )
  מחסור במיטות אשפוז: במפלגה סבורים שיש צורך בהקמת שני בתי חולים נוספים בנגב ובגליל והוספת מיטות לבתי החולים הגריאטריים ולאשפוזי בית. לשם כך יש להוסיף 10־15 מיליארד שקל למערכת הבריאות, באמצעות עידוד אוכלוסיות להצטרף למעגל העבודה והגדלת תקציב המדינה.

    

  מחסור בצוותים רפואיים: במפלגה טוענים שבטווח הקצר יש לעודד רופאים לעשות עלייה מחו"ל ולתת להם הכשרה קצרה בארץ, ובמקביל להגדיל את בתי הספר לרפואה.

    

  רפואה פרטית: במפלגה סבורים שלא צריך להגביל את הרפואה הפרטית אלא לחזק את הרפואה הציבורית.

    

  שורה תחתונה: הגדלת תקציב המדינה לא בהכרח תוביל להזרמת כספים למערכת הבריאות. אם יהיה יותר כסף, סביר שהוא יוסט לטובת מערכת הביטחון או תחומים אחרים. תקציב לבריאות חייב להיות מוגדר מראש.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים