שתף קטע נבחר

המגעים בין האוצר למחלבות כשלו, מחירי מוצרי החלב שבפיקוח צפויים לעלות ב-3.4%

בג"ץ צפוי לתת החלטתו בקרוב לגבי העתירה שהגישה תנובה לאחר ששר האוצר, משה כחלון, עיכב את ההתייקרות לפי חוק. מדובר בכישלון של כחלון, שניסה ברגע האחרון להגיע לפשרה עם תנובה - לפיה מוצרי החלב שמחיריהם נמצאים בפיקוח המדינה יתייקרו ב-1.5% בלבד והייקור יידחה לאחרי פסח

כשל ניסיון הפשרה של שר האוצר, משה כחלון, עם תנובה: מוצרי החלב שבפיקוח יתייקרו ב-3.4%. השר כחלון ניסה להגיע להסכם פשרה עם תנובה, לפיו מוצרי החלב שמחיריהם נמצאים בפיקוח המדינה יתייקרו ב-1.5% בחודש מאי במקום ב-3.4% - כפי שתנובה ביקשה בעתירתה לבג"ץ; או ב-6.6% כפי שאמורים היו להתייקר, לפי נוסחת עדכון המחירים.

 

>> לסיפורים הכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

 

גם שופרסל הפסיקה לייבא חמאה - והמחסור לא ייפתר בקרוב

מחסור בחמאה? לא רק במכולת שלכם

מ-40 טונות בחודש ל-500 ק"ג: חמאת טרה נעלמה מהמדפים 

 

שני הצדדים הגיעו לבג"ץ הבוקר (ד'), אשר אמור לפרסם את החלטתו בהמשך - והיא צפויה להיות התייקרות. כחלון ניסה לסכם עם המחלבות שהן יקבלו החזר על הרכיב השוטף בשנת 2020; ותנובה בתמורה תוותר על רכיב הרטרו בנוסחת חישוב מחירי החלב. כלומר, תנובה תוותר על ההחזר הכספי שמגיע לה, בזכות העובדה שמחירי החלב הגולמי עלו ומחירי מוצרי החלב שבפיקוח נותרו כשהיו במשך תקופה ארוכה של כשנתיים.

שר האוצר משה כחלון בראיון לאולפן ynet (צילום: אלי סגל)
שר האוצר משה כחלון (צילום: אלי סגל)
 

במשרד האוצר התגאו שמדובר בהישג לכחלון, אך כרגע, כאמור, מסתמן שצפויה עליית מחירים שרשומה על שמו. המדינה כבר הודיעה לבית המשפט, בתשובתה לעתירת תנובה, שמכיוון שהכנסת פוזרה ואין לדעת מתי הרפורמה במשק החלב תיכנס לתוקף, יש לקבל את המלצת ועדת המחירים של משרדי האוצר והחקלאות - ולהעלות את מחירי מוצרי החלב המפוקחים. כחלון נלחם במשך חודשים שלא לייקר את מוצרי החלב שבפיקוח, והביא לכך שתנובה וטרה ייקרו שורה של מוצרי חלב לא מפוקחים בתגובה לצעדיו.

 

משרד האוצר ביקש לדחות את ההתייקרות, עד שייכנס לתוקף ההסכם שהוביל משרד האוצר - ואמור להסדיר מחדש את ענף החלב; אך ההסכם נתקל בהתנגדות מצד רפתנים וכן בקרב גורמים במשרד החקלאות. בין היתר, היועצת המשפטית של משרד החקלאות טענה כי ההסכם נכפה על הרפתנים.

 

"נזק של 200 מיליון שקל"

תנובה טענה כי נגרם לה נזק של כ-200 מיליון שקל בשנתיים האחרונות בשל סירוב המדינה לייקר את מוצרי החלב המפוקחים למרות שהחלב הגולמי התייקר מספר פעמים. גם טרה טענה להפסדים.

 

טרה טענה אף היא לנזקים כספיים הפסיקה לאחרונה כמעט לחלוטין לשווק חמאה לשווק חמאה (מוצר מפוקח) לרשתות השיווק בטענה שהיא מפנה את רוב התוצרת לשוק המוסדי (מסעדות ומאפיות בין היתר).

 

מוצרי החלב המפוקחים הם: חלב 3% ו-1% בקרטון ובשקית, חמאה 100 גרם, גבינה לבנה 5%, שמנת חמוצה 15%, שמנת מתוקה 38%, אשל 4.5% שומן, גיל 3% שומן, גבינת עמק במעדנייה וגבינת גלבוע במעדנייה.


פורסם לראשונה 27/02/2019 09:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: מירב קריסטל
מוצרי חלב. צפויה התייקרות
צילום: מירב קריסטל
מומלצים