שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ג'ול רוצה החרגה מחוק פרסום מוצרי עישון: "אין בזה טבק, רק ניקוטין"

  ניסיון נוסף של ג'ול לעקוף את הגבלות משרד הבריאות על שיווק הסיגריה האלקטרונית: עתרה לבג"ץ בבקשה לבצע הפרדה חקיקתית. סגן השר ליצמן: "לא מכירים את ג'ול. נעשה מה שה-FDA יחליט"

   

   

   

  יצרנית מכשירי האיוד ללא טבק, JUUL, עתרה אתמול לבג"ץ כנגד משרד הבריאות והכנסת בבקשה לפסול תיקון לחוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק, שיטיל מגבלות ואיסורים גם על מוצרי איוד או סיגריות אלקטרוניות, שלא מכילים טבק.

   

  ג'ול מייצרת "סיגריות אלקטרוניות" שמגיעות עם מחסניות מילוי - נוזל עם ניקוטין שמגיע בטעמים שונים. ג'ול כבר עתרה לבג"ץ לפני כחצי שנה, לאחר שנאסר עליה למכור קפסולות שמכילות 5% ניקוטין. כעת הקפסולות שלה מכילות 1.7% ניקוטין, כשליש מאשר בסיגריה.

   

  סיגריה אלקטרונית (צילום: shutterstock)
  כשליש מהניקוטין בסיגריה. ג'ול(צילום: shutterstock)
   

  התיקון לחוק, שיחיל את הגבלת הפרסומת והשיווק על כלל מוצרי העישון ולא רק על מוצרי טבק, אושר בקריאה שנייה ושלישית בימיה האחרונים של מליאת הכנסת ה־20 טרם פיזורה בסוף דצמבר. החוק צפוי להיכנס לתוקף באופן מדורג מ־9 במארס. עד לחקיקת התיקון, ההגבלות שהטיל החוק חלו רק על טבק ומוצריו. התיקון מרחיב אותן גם לחומרים ממקור צמחי המיועדים לעישון, לרבות אידוי, וכן על סיגריה אלקטרונית.

   

  ג'ול מבקשת מבג"ץ לפסול את תיקון מס' 7 באשר ל"סיגריה אלקטרונית, מחסנית ונוזל מילוי" ולתת צו ביניים למניעת כניסת הוראות התיקון לתוקף עד לסיום הדיון בעתירה.

    

  איוד? "שונה מהותית"

  בבסיס העתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד איתן האזרחי, עומדת הטענה שסיגריות ומוצרי טבק שונים במהות ממוצרי איוד וסיגריות אלקטרוניות משום שאינם מכילים טבק ואינם כוללים בעירה, ולכן אין להטיל עליהן את אותה הגדרה חוקית כפי שנעשה בתיקון 7 לחוק הטבק. נטען שלמוצרים אלו לא רק שונות מהותית, אלא גם "השפעתם החיובית על בריאות ציבור המעשנים וסביבתם".

   

  עוד כתבות:

  מחקר: סיגריות אלקטרוניות גורמות לשינויים גנטיים שקשורים לסרטן

  מחקר טוען: סיגריה אלקטרונית הכי יעילה להפסקת עישון

  עכשיו זה מוכח: סיגריה אלקטרונית מסרטנת

   

  ג'ול אף טענה בעתירתה שאם התיקון לחוק אכן ייכנס לתוקף, זה "יסב לעותרות, למפיצים ולציבור כולו נזקים חמורים שלא ניתנים לתיקון, בכלל זה נזקים בריאותיים לציבור שיימנע ממנו מידע חשוב אודות חלופה בטוחה יותר לעישון".

   

  סיגריה אלקטרונית (צילום: shutterstock)
  השפעה חיובית? סיגריה אלקטרונית(צילום: shutterstock)
   

  בניגוד למכשירי איוד של חברות אחרות, הסיגריה האלקטרונית של ג'ול לא מיועדת לעישון קנאביס וצמחים אחרים, אלא לקפסולות המקוריות של החברה בלבד - שכאמור מכילות את הניקוטין. עם זאת, בעתירה נטען כי "סיגריות ומוצרי טבק מכילים 6,500 חומרים מזיקים ומתוכם 69 הידועים כמסרטנים. חומרים אלה לא מצויים במוצרי איוד".

   

  ליצמן: "מחכים להחלטת ה-FDA"

  סגן השר ליצמן הגיב היום (ה') בראיון לאולפן ynet לעתירה, ואמר שמכיוון שאין בישראל מספיק ידע על המוצר של ג'ול והשפעותיו, הוא מחכה להכרעת ה-FDA בדבר הנזקים האפשריים של הסיגריה האלקטרונית: "ג'ול זה דבר חדש, אנחנו לא יודעים מה זה, שאלתי מה עמדת ה-FDA באמריקה והם לא החליטו, מי אנחנו שנגיד ככה או ככה? ברגע שה-FDA תחליט מה זה, אנחנו נעשה מה שהיא תעשה. אם הם יאסרו את זה אז גם אנחנו נאסור".

   

  "עדיף על תחליפים"

  מנכ"ל החברה בישראל אסף שניר אמר כי "לא ברור על מה הסתמך משרד הבריאות בקביעת האיסורים והמגבלות בכל הנוגע למוצרי איוד בכלל וג'ול בפרט. משרד הבריאות האנגלי, למשל, מפעיל תוכניות ארציות להעביר אנשים מעישון לאיוד, שכן הוכח שאיוד מפחית את נזקי העישון ב־95% לפחות ונמצא ככלי אפקטיבי יותר מתחליפי ניקוטין ושיטות אחרות".

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "נגיב בבית המשפט כמקובל. המשרד פועל כשרק טובת בריאות הציבור לנגד עיניו. הנזק שבשימוש במוצר מוכח ובג"ץ כבר קיבל את עמדת המדינה בעתירה הקודמת, ואנו בטוחים שכך יהיה גם הפעם. החוק אושר לאחר הליך חקיקה מסודר".

   

  ההגבלות והאיסורים בפרסום כלל מוצרי העישון

  חובת הדפסת אזהרה על האריזות

   

  איסור פירסום מוצרי עישון

   

  איסור הצגת מוצרי עישון למכירה (גם לא בדיוטי־פרי)

   

  הגדלת שטחי האזהרה בפרסומות המעטות שכן הותרו

   

  חפיסות ואריזות אחידות

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים