שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אנטישמיות בצרפת: הושחתה אנדרטה לבית כנסת שהוצת ע"י הנאצים
  תקרית חדשה מצטרפת לגל האנטישמיות באירופה ובארה"ב בחודש האחרון, שוב בעיר שטרסבורג שבה חוללו 80 קברים יהודים לפני כשבועיים. סגן ראש העיר: "נעשה כל שביכולותנו כדי למצוא את האחראים"

  אנדרטה לזכר בית הכנסת היהודי בשטרסבורג, צרפת (מתוך עמוד הפייסבוק של סגן ראש העיר בשטרסבורג )
  האנדרטה לאחר שהושחתה, היום(מתוך עמוד הפייסבוק של סגן ראש העיר בשטרסבורג )

  כמעט שבועיים לאחר ש-80 קברים יהודים חוללו בעיר שטרסבורג שבצרפת, אלמונים השחיתו הלילה (בין שישי לשבת) את האנדרטה העירונית לזכר בית הכנסת שנבזז והוצת ע"י הנאצים במלחמת העולם השנייה.

   

  סגן ראש העיר, אלן פונטנל, הודיע על ההשחתה של האנדרטה בעמוד הפייסבוק שלו - ועשרות תושבים התרעמו על המקרה. "ככל הנראה מדובר בתקרית אנטישמית חדשה בעיר שלנו. יחד עם המשטרה נעשה כל שביכולותנו כדי למצוא את האחראים לכך ולהעמידם לדין".

   

   

  יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, אמר בתגובה להשחתת האנדרטה: "הסוכנות היהודית מזועזעת מהאירוע היום בשטרסבורג, צרפת, וקוראת לפעולה מחמירה נגד גלי השנאה כלפי יהודים. השחתת האנדרטה לזכר בית הכנסת שהוצת במלחמת העולם השנייה על-ידי הנאצים חייבת לגרום לזעזוע בליבם של כל בני הדתות והיא איתות נוסף בשרשרת אירועים קשים ששוטפים את אדמת אירופה".

   

  בעקבות השחתת הקברים בחודש שעבר, הנשיא עמנואל מקרון ביקר בבית העלמין ואף הבטיח "מעשים וחוקים" שיקדם בעקבות התקרית. עוד קודם לכן פעילי מחאת "האפודים הצהובים" תקפו את הפילוסוף היהודי אלן פינקלקראוט בפריז, וקראו לעברו "יהודי מלוכלך" ו"תחזור לתל אביב".

   

  יעל חמיאס, תושבת שטרסבורג, אמרה ל-ynet לאחר השחתת בית העלמין: "מה שקורה פה הולך ומחמיר, וזה מפחיד אותי". חמיאס, המתגוררת סמוך לבית העלמין, אמרה כי היא רוצה לעזוב את צרפת בעקבות התגברות האנטישמיות והוסיפה: "אני חוששת במיוחד לילדה שלי. אני לא יכולה לתת לה לצאת בערב כמו בישראל, בגלל שהיא יהודייה.

   

  האנדרטה לזכר בית הכנסת היהודי בשטרסבורג, צרפת, לפני שהושחתה (מתוך עמוד הפייסבוק של סגן ראש העיר בשטרסבורג )
  האנדרטה לזכר בית הכנסת בשטרסבורג(מתוך עמוד הפייסבוק של סגן ראש העיר בשטרסבורג )

  בית הכנסת היהודי בשטרסבורג, צרפת (מתוך עמוד הפייסבוק של סגן ראש העיר בשטרסבורג )
  בית הכנסת בשטרסבורג, לפני מלחמת העולם השנייה(מתוך עמוד הפייסבוק של סגן ראש העיר בשטרסבורג )

  "אני רוצה שהיא תחזור הביתה אחרי בית הספר ולא תצא מהבית", אמרה. "בשנה שעברה היינו בחופשה בישראל והיא יצאה עד אחת בלילה. לא פחדתי כמו פה".

   

  ממשלת צרפת דיווחה החודש כי לפי נתונים רשמיים חלה בשנה שעברה עלייה חדה של 74% במספר האירועים האנטישמיים בצרפת – מ-311 ב-2017 ל-541 ב-2018.

   

  ראש ממשלת צרפת, אדוארד פיליפ, אמר לפני כשבועיים לעיתון ל'קספרס כי "האנטישמיות מושרשת עמוקות בחברה הצרפתית. אנחנו רוצים לחשוב שזה לא המצב, אבל זו עובדה. עלינו להיות נחושים לגמרי, הייתי אומר כמעט חדורי זעם, בנכונות שלנו להיאבק, ולהיות מודעים לגמרי לכך שהמאבק הזה הוא מאבק ישן שיימשך זמן רב".

   

  בעקבות התקרית בבית העלמין בשטרסבורג, כ-20 אלף בני אדם הפגינו בפריז במחאה על האירועים האנטישמיים האחרונים בהשתתפות נציגים מרוב המפלגות בצרפת.

   

  גל של אנטישמיות ברחבי העולם

  ההשחתה הלילה מצטרפת לשורה ארוכה של מעשים אנטישמיים שהתרחשו רק בחודש האחרון. אתמול נמצאו כתובות אנטישמיות בבירת איטליה שרוססו בידי אוהדי קבוצת הכדורגל לאציו. בין היתר נכתב "אנה פרנק אוהדת רומא" וצויר צלב קרס. בלונדון, תקף גבר גלוח ראש בשנות ה-30 לחייו השבוע יהודי כבן 70 שהלך ברחוב בשכונת איסלינגטון, ונמלט מהמקום.

   

  בניו יורק נעצר השבוע ילד בן 12 בחשד שריסס את הכתובות האנטישמיות "הייל היטלר" ו"אין כניסה ליהודים" בחצר בית ספר ברובע קווינס. בספרד רוססו השבוע צלבי קרס וכתובות אנטישמיות בסמוך לביתם של מורים שליחים מטעם ההסתדרות הציונית שמבדריד

   

  ביום שני האחרון, הותקף הרב הראשי של ארגנטינה, גבריאל דוידוביץ', באלימות קשה בביתו שבבירה בואנוס איירס. אלמונים נכנסו לביתו לפנות בוקר ואמרו לו "אנחנו יודעים שאתה הרב של הקהילה היהודית". הם שדדו ממנו כסף וחפצים אישיים ותקפו גם את אשתו. כתוצאה מהתקיפה, אושפז הרב בבית חולים מקומי במצב קשה.

  גבריאל דוידוביץ' (צילום: אמי
  הרב גבריאל דוידוביץ' שהותקף בארגנטינה(צילום: אמי"ה)

   אנטישמיות בוורשה ()
  אנטישמיות בוורשה

  אנטישמיות הבלתי נתפש באירופה, שליח ההסתדדרות העולמית במדריד גילה בסמוך לביתו כתובות אנטישמיות ()
  כתובות שרוססו במדריד

  אנטישמיות בספרד מדריד ()
  כתובות שרוססו במדריד
   

  בצרפת צוירו צלבי קרס מחוץ לבתים של יהודים. אחד מהם, אוליבר פלדמן, סיפר בריאיון לאולפן ynet: "זו תחושה קשה, אבל החיים שלי הם כאן". הוא הוסיף: "אני פוחד על אשתי, על ילדיי ועל עצמי. אני מסתכל אחרת על אנשים, כל יום אני תוהה אם זה יקרה שוב". בין היתר, רוססו צלבי קרס על תיבות דואר הנושאות את תמונתה של ניצולת השואה היהודייה-צרפתייה סימון וייל, שהייתה שרה בממשלת צרפת ונשיאת הפרלמנט האירופי. בפריז, נכתבה המילה Juden על חלון הכניסה לחנות. באירוע אחר, הותקף הפילוסוף היהודי-צרפתי אלן פינקלקראוט בקריאות אנטישמיות, כשנקלע להפגנת "האפודים הצהובים" במרכז פריז.

   

  בתחילת השבוע, פורסמו שלטים אנטישמיים בוורשה, בירת פולין. מדובר בשלטי ענק שהודבקו על קירות כמה בנייני מגורים ועליהם נכתב: "הבניינים האלה יוחזרו בקרוב ליהודים, כדי לספק את דרישותיהם". באתונה רוססו בחצר בית ספר יהודי כתובות נאצה אנטישמיות. בין היתר נכתב: "יהודים זונות".

   

  בנוסף, אלמונים השחיתו את אתר ההנצחה בפרברי פריז לאילן חלימי ז"ל, הצעיר היהודי שעונה למוות ב-2006 בהתקפה אנטישמית שזעזעה את צרפת. שני עצים שנשתלו במקום שבו הוא נמצא גוסס בפרברי פריז הושחתו בהתקפה מכוערת.

   

  באמצע החודש רוססו כתובות אנטישמיות על חזיתות בתים וריהוט רחוב ברובע ה-14 של פריז. גורם רשמי בעירייה מסר אז כי כתריסר כתובות אנטישמיות רוססו בכמה רחובות בדרום הבירה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתוך עמוד הפייסבוק של סגן ראש העיר בשטרסבורג
  האנדרטה שהושחתה
  מתוך עמוד הפייסבוק של סגן ראש העיר בשטרסבורג
  מומלצים