שתף קטע נבחר

יבנה פורשת מהסכם הגג לבניית 12 אלף דירות

אחרי רמת גן וראש העין, גם ראש עיריית יבנה יוצא מההסכם בטענה שלהבטחות הממשלה אין כיסוי. ראש העירייה: "התייחסות הגורמים מרוכזת בכמות הדירות ובמספר התחלות הבנייה - אך יש התעלמות גמורה מהמשמעויות הנובעות מכך"

הבטחות בלי כיסוי? מרי ראשי הערים כנגד הסכמי הגג עליהם הם חתומים נמשך, וגם יבנה פורשת מההסכם שנחתם עם הממשלה לבניית 12,500 דירות, כך נודע ל"ממון". צבי גוב-ארי, ראש העירייה, הודיע על הפרישה לשר האוצר משה כחלון.

 

איפה נמכרה דירת 5 חדרים ב-620 אלף שקל בלבד

תעצרו את העיר: ראשי הערים מתנגדים למגדלי הענק

רשות המקרקעין נגד ארקיע: "עושה שימוש ציני בתושבי אילת"

 

הסכם הגג כלל, בין היתר, בניית כ-12,500 דירות על שטח של כ-3,400 דונם במזרח יבנה - ולמעשה שילוש תושבי העיר לכ-100 אלף. "הסכם הגג, שיועד כולו לדיור למשתכן, אמור היה לייצר את הפתרון הראוי והנכון למחוסרי הדיור ולצעירים", כתב גוב-ארי במכתבו, "אולם הסתבר לנו בהמשך שהתייחסות הגורמים מרוכזת בכמות הדירות ובמספר התחלות הבנייה, אך יש התעלמות גמורה מהמשמעויות הנובעות מכך. החלטתי להפסיק את הטיפול בפרויקט 12 אלף הדירות ולראות בכך פעולה להצלת עתידה של העיר".

 

>> לסיפורים הכי חמים במדור כלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

יבנה מזרח (הדמיות: קולקר אפשטיין אדריכלים)
יבנה מזרח(הדמיות: קולקר אפשטיין אדריכלים)

ראש עיריית יבנה צבי גוב-ארי  (צילום: רועי ביטן)
ראש עיריית יבנה צבי גוב-ארי (צילום: רועי ביטן)

 

אין ניקוז, יש פקקים

בכך מצטרפת יבנה לשורה ארוכה של ערים שמוטטו את הסכם הגג המקורי עליו חתמו בשנים האחרונות במטרה להציף את השוק בדירות, לאחר שהתברר שלהבטחות הממשלה אין כיסוי. גם בנק ישראל הרתיע לפני כשנה שמתוך 28 ערים רק ל-11 יש סיכויי הגשמה ממשיים.

 

באשקלון לדוגמה הובטח כביש גישה אל השכונה החדשה, וראש העיר עצר את הסכם הגג עד שהחל לבסוף להיסלל. בקריית גת הסכם הגג הראשון, שנחתם עוד על ידי שר האוצר יאיר לפיד, טורפד עקב כשלים רבים בתשתית השכונה החדשה כרמי-גת - ואף הגיע לבג"צ. בגליל-ים בהרצליה התברר שאין ניקוז ואין כבישים בניגוד למובטח, ורק לאחרונה הודיע ראש העיר שהוא מקפיא את השכונה החדשה וחזר בו לבסוף. בראש העין התברר שהמחלף מכביש 5 לא יהיה מוכן בזמן וצוואר הבקבוק אל השכונה החדשה יהפוך לפקק של המדינה.

משה כחלון מציג את רשימת
ראש עיריית יבנה הודיע על הפרישה לשר האוצר משה כחלון(צילום: מוטי קמחי)
  

העיקרון המנחה של הסכמי הגג הוא העמדת קדם מימון על ידי הממשלה לפיתוח תשתיות, מוסדות חינוך ומבני ציבור, פארקים ומחלפי תחבורה נדרשים, עוד משלב שיווק הפרויקט והם מבטיחים ליזמים היתרי בנייה תוך פרק זמן קצר ומקצרים את זמן פיתוח השכונות החדשות והקמתן.

 

גוב-ארי טוען שעיריית יבנה נתקלת בקשיים רבים וב"סחבת ביורוקרטית" שלא מאפשרת לממש את התוכנית. "במצב הנוכחי העירייה צריכה להשלים מתקציבה השוטף כ-30% מעלויות בניית מבני החינוך, זהו מתכון ברור להרס העיר ולא נאפשר זאת", אמר גוב ארי.

 

ממטה הדיור נמסר: "קיבלנו את המכתב ואנו מצטערים על תוכנו. בימים אלה נמצאות בבנייה ביבנה למעלה מ-2,000 יחידות דיור לזוגות צעירים במסגרת מחיר למשתכן, וכמובן שבנייתן תימשך מתוך דאגה לזוגות הצעירים ביבנה ובכל הארץ. אין לנו ספק שהבעיה תיפתר לטובת הזוגות הצעירים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיות: קולקר אפשטיין אדריכלים
יבנה
הדמיות: קולקר אפשטיין אדריכלים
מומלצים