שתף קטע נבחר

12 שנים לאחר ההרשעה ברצח: המשפט החוזר נפתח

ויקטור גואטה, שהורשע ב-2007 ברצח יצחק (איזו) שוורץ בנתניה, הגיע לדיון ראשון במשפט החדש. הפרקליטות סבורה כי "בחומר החדש אין ראיה המלמדת על חפותו", ומסרה כי בכוונתה לנהל את את ההליך החדש במגמה להביא להרשעתו החוזרת. הסנגור: "מקווה שיזוכה אחרי 15 שנה בכלא"

 

 

החל המשפט החוזר: היום (ב') נערך דיון ראשון במסגרת משפטו של ויקטור גואטה, שהורשע לפני 12 שנים ברצח יצחק (איזו) שוורץ ז"ל בדירתו בנתניה ב-2004. על אף הסכמת פרקליטות המדינה לעריכת משפט חוזר, בפרקליטות סבורים כי בחומר החדש אין ראיה המלמדת על חפותו של גואטה, והודיעה כי בכוונתה לנהל את המשפט החדש במגמה להביא להרשעתו החוזרת ברצח. כתב אישום מתוקן צפוי להינתן בקרוב.

 

במהלך הדיון שהה גואטה בתא מעצר ולא דיבר עם התקשורת. משפחתו נכחה במקום. עורך הדין ירום הלוי, המייצג את גואטה, אמר לשופטים כי "הנאשם הכיר את המנוח וגם את עדי התביעה שהעידו נגדו בזמנו. הוא והמנוח היו חברים, הוא נהג לעזור לו בקניות בסופרמרקט, ולא היה ביניהם כל סכסוך".

 

"אין לו אליבי", המשיך עו"ד הלוי, "אבל הוא לא היה בדירת המנוח בשעה שהוא נחנק למוות, הוא לא מעורב במעשה. הוא כבר 15 שנים בכלא, הוא נעצר על תיק ירי שגם הוא פרי עלילה של שני עדי התביעה העיקריים והמדובב. טענת ההגנה היא שמדובב חבר לראש צוות החקירה במשטרה כדי לרקום עלילה כנגד הנאשם. אתם תזדעזעו בתיק הזה. זו פעם ראשונה מאז קום המדינה שהפרקליטות הסכימה למשפט חוזר בתיק רצח, עד היום היו שלושה משפטים חוזרים בתיקי רצח, כולל זה של הנאשם".

 

השופט רענן בן יוסף פנה לנציג הפרקליטות: "אם תרצו להגיש כתב אישום מתוקן, אתם יכולים. אנחנו מתחילים משפט מחדש". נציג הפרקליטות, עו"ד אורי רינצקי, השיב: "נגיש אישום מתוקן. יש כבר עדים שנפטרו, אנחנו בתהליך איתור חומרי החקירה". 

 ויקטור גואטה, הנאשם ברצח יצחק (איז'ו) שוורץ, במשפט החוזר היום בבימ
ויקטור גואטה, היום בבית המשפט המחוזי בת"א(צילום: מוטי קמחי)

 ויקטור גואטה, הנאשם ברצח יצחק (איז'ו) שוורץ, במשפט החוזר היום בבימ
משפט חוזר 12 שנים לאחר ההשרעה(צילום: מוטי קמחי)

 ויקטור גואטה, הנאשם ברצח יצחק (איז'ו) שוורץ, במשפט החוזר היום בבימ
(צילום: מוטי קמחי)

ויקטור גואטה  (צילום: ירון ברנר)
ויקטור גואטה ב-2007(צילום: ירון ברנר)

גואטה, נזכיר, הורשע ב-2007 ברצח שוורץ. אז נטען כי הרקע היה מאבקי שליטה על עסקי מכירת סמים. בעקבות הרשעתו, נגזר על גואטה עונש מאסר עולם כמתחייב לפי חוק. ב-2009 דחה בית המשפט העליון פה אחד את ערעורו של גואטה. ב-2015 הגיש סנגורו, עורך הדין ירום הלוי, בקשה למשפט חוזר בעקבות התפתחות שאירעה אז בחקירת פרשת רצח אחרת. 

 

בהחלטת בית המשפט העליון בערעורו של גואטה ב-2009 נקבע בין היתר בפסק הדין כי "הרשעתו של המערער מבוססת כדבעי על ראיות חזקות ועדויות ברורות, ובעיקרן התוודויות המערער בפני אנשים שונים שעדויותיהם היו מהימנות בבית המשפט, ומשתלבות לכדי תמונה שלמה ומלאה". בקשה שהגיש גואטה לדיון נוסף נדחתה אף היא.

 

בקשת גואטה למשפט חוזר, שהגיש סנגורו עורך הדין ירום הלוי, הוגשה בעקבות התפתחות שאירעה ב-2015 בחקירת פרשת רצח אחרת מ-2004, של דורון סרוסי ז"ל.

עו
עו"ד ירום הלוי

 נציג הפרקליטות, עו
נציג הפרקליטות עו"ד אורי רינצקי במשפט החוזר. היום(צילום: מוטי קמחי)

התפתחות זו הביאה את הפרקליטות לערוך עיון מחדש בחומרים שנאספו בחקירת רצח סרוסי, והתברר כי חומרים אלה כוללים הקלטות וחומרי חקירה שנמצאו רלוונטיים גם להגנתו של גואטה. החומרים לא הועמדו בזמנו לעיון ההגנה במשפט, וגם לא היו בידיעת התובעים שניהלו אותו.

 

בפרקליטות סברו כי אי הכללת חומרי החקירה הללו בחומר שנמסר לידי ההגנה במשפטו של גואטה נבע ככל הנראה מתקלה. מקורה הוא בכך ששני התיקים נחקרו במקביל על ידי שני צוותי חקירה נפרדים, כאשר ההקלטות הנזכרות בוצעו על ידי צוות החקירה בתיק סרוסי כלפי מי שנחשד בשעתו בביצוע רצח סרוסי - ולכן תויקו רק בתיק הרצח הזה ובטעות לא תויקו גם בתיקו של גואטה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
החל משפטו החוזר של ויקטור גואטה
צילום: ירון ברנר
מומלצים