שתף קטע נבחר

"ראו הוזהרתם": ונדליזם בבית כנסת בן 1,800 שנה

אלמונים ריססו כתובות גרפיטי בצבע אדום על קירות בית כנסת עתיק סמוך לקבר הרשב"י במירון. תלונה הוגשה במשטרה בגין השחתת האתר, ובמקביל נפתחה חקירה ביחידה למניעת שוד של רשות העתיקות: "קומץ תמהונים פוגעים לכאורה בשם האמונה במורשת היהודית של כולנו"

 

"מקום קדוש זה לא יחולל. ראו הוזהרתם": הכתובת הזו לצד כתובות נוספות רוססו בימים האחרונים על שרידי בית כנסת עתיק בן 1,800 שנה הנמצא סמוך לקברו של הרשב"י במירון. תלונה הוגשה במשטרה בגין השחתת האתר, ובמקביל נפתחה חקירה ביחידה למניעת שוד של רשות העתיקות.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

בית כנסת בן 1,800 שנים במירון הושחת (צילום: נדיה עזר, רשות העתיקות)
(צילום: נדיה עזר, רשות העתיקות)

 

אלמונים ריססו כתובות גרפיטי בצבע אדום על קירות המבנה העתיק, הנמצא בשמורת הטבע הר מירון. בין היתר נכתב עוד: "כאן לא יהיה פארק ארכיאולוגי", "הר מירון אינו הפקר" ו"ראו הוזהרתם".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 • עם הפליטים הסורים ביוון: "ישראל היא כבר לא האויב"

   

  "אין סיבה נראית לעין או רעיון סדור שעומד מאחורי ריסוס הכתובות", אומר ארכיאולוג נפת גליל עליון מזרחי ברשות העתיקות, אורי ברגר, שזיהה את הכתובות והגיש את התלונה. "נראה כי מדובר בוונדליזם עברייני והרסני של אנשים המגיעים לבית הכנסת העתיק, ומשחיתים אותו במחי יד".

   

  בית כנסת בן 1,800 שנים במירון הושחת (צילום: נדיה עזר, רשות העתיקות)
  "לא בפעם הראשונה". ארכיאולוג נפת גליל עליון מזרחי ברשות העתיקות, אורי ברגר, באתר(צילום: נדיה עזר, רשות העתיקות)

   

  "לכאורה, בשם האמונה"

  הוא הוסיף כי "זו לא הפעם הראשונה שהאתר הזה, שרשות העתיקות שימרה באופן מקיף רק לפני שנים אחדות, מושחת. יש קומץ תמהונים שלכאורה בשם האמונה, פוגעים במורשת היהודית ששייכת לכולנו. פגיעה של זר בבית כנסת בחו"ל היא כואבת ומכעיסה, אך כאשר הדבר מתבצע על ידי אחד מבני עמנו, כאן בארץ ישראל, הדבר איננו נתפס".

   

  בית כנסת בן 1,800 שנים במירון הושחת (צילום: נדיה עזר, רשות העתיקות)
  "פגיעה של זר בבית כנסת בחו"ל היא כואבת ומכעיסה, אך כאשר הדבר מתבצע על ידי אחד מבני עמנו, כאן בארץ ישראל, הדבר איננו נתפס"(צילום: נדיה עזר, רשות העתיקות)

   

  עוד אמר ברגר, "פשוט עצוב לראות ששוב מגיעים לפה, עושים גרפיטי והורסים אתר מורשת של כולנו. אני באמת מקווה שהעבריינים ייתפסו והמראות הללו לא יחזרו על עצמם".

   

  בית הכנסת במירון הוא מהגדולים והיפים שבבתי הכנסת של הגליל העליון. הוא היווה מוקד עלייה לרגל במשך מאות שנים, ובמסורות היהודיות הגליליות הוא מקושר לביאת המשיח. בשנת 2014 השקיע מנהל השימור של רשות העתיקות מאמצים רבים בשימורו ושיקומו, במימון פרויקט "ציוני דרך" של משרד ראש הממשלה.

   

  בית כנסת בן 1,800 שנים במירון הושחת (צילום: נדיה עזר, רשות העתיקות)
  "ראו הוזהרתם"(צילום: נדיה עזר, רשות העתיקות)

   

  במהלך העבודות חוזקו המבנה, קירותיו והמגדל הצמוד אליו. כתובות הגרפיטי הישנות שרוססו במקום הוסרו מקירות וממזוזות המבנה, וצמחיית בר שהחלישה את שלמותו וחסמו מעברים, טופלה.

   

  כך זה נראה לפני ההשחתה: בית כנסת בן 1,800 שנים במירון (צילום: מנהל שימור ברשות העתיקות)
  כך זה נראה לפני ההשחתה: חזית בית הכנסת העתיק בתום השימור שעבר האתר בשנת 2015(צילום: מנהל שימור ברשות העתיקות)


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נדיה עזר, רשות העתיקות
  "ראו הוזהרתם"
  צילום: נדיה עזר, רשות העתיקות
  מומלצים