שתף קטע נבחר

מירון מאז ולתמיד: תיעוד מ-1899 והלאה

אמרתם ל"ג בעומר - אמרתם מירון. גם השנה יגדשו מאות אלפים את מתחם קבר רבי שמעון בר-יוחאי, יבעירו מדורות ויערכו חאלקה לבני השלוש. כל מה שרציתם לדעת על ההילולה - וגם סרטונים וגלריית תמונות מהאתר, מאז סוף המאה ה-19

ההילולה השנתית לזכר רבי שמעון בר-יוחאי צפויה להיות גם שנה האירוע ההמוני ביותר בישראל. על-פי הערכות המשטרה, ובהסתמך על שנים קודמות, ביממה הקרובה למירון יגיעו בין 400 ל-500 אלף בני אדם כדי לחגוג את ל"ג בעומר - להדליק מדורות, להסתפר ולהתפלל.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הדלקת המדורה במירון נוהגת כבר מאות שנים. לקראת ל"ג בעומר השנה השיק ארגון "מירון Live" את קורות הילולה במירון לאורך השנים - זאת באמצעות ציר הזמן של פייסבוק - הכולל סרטונים, תמונות ונתונים היסטוריים על האירועים במקום. חלק מהסרטונים והתמונות מוצגים כאן.  

 

 

יריית הפתיחה הרשמית של אירועי ל"ג בעומר נרשמה הערב (יום ד') כאשר האדמו"ר מבויאן הדליק מדורה ראשונה על גג ציון קבר רבי שמעון בר יוחאי. האדמו"ר, על אף שעומד בראש חסידות קטנה יחסית, נהנה מ"חזקה" על הדלקה זו, שאין עליה עוררין, מאחר שאביו קנה את הזכות לכך בכסף - והוריש אותה לצאצאיו. 

 

 

לכל אורך היממה צפויות הדלקות מרכזיות נוספות של רבנים ואדמו"רים, בהם הרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר, שלראשונה ידליק מדורה (על-פי התכנון, לאחר חצות). כמו כן ידליקו אדמו"רים מחסידויות "תולדות אהרן", "תולדות אברהם יצחק" ו"קרלין", וכן הרב אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת "שובו בנים" של ברסלב. בכל אחת מההדלקות צפויים להשתתף חסידיו של הרב המדליק, והן תלוונה בניגון כלייזמרים ובריקודים אל תוך הלילה - וגם ביום החג עצמו.

 

 

חלק מההדלקות נמכרות על-ידי הגבאים למרבה במחיר, במעין מכרז, כאשר הכסף נתרם למטרות צדקה. ההדלקה והסגולה הגלומה בה נזקפות לזכות הקונה - בדרך כלל "גבירים" שפותחים את הכיס במעמד המיוחד והחגיגי.

 

חגם של הסַפָּרים

במתחם נוסף נערכות תספורות ה"חאלקה" - אלו הן התספורות הראשונות לבנים שהגיעו לגיל 3. על-פי מנהג החסידים והספרדים, אין מספרים פעוטות עד גיל זה, המוגדר בהלכה תחילת "גיל חינוך" - וזאת כדי לזכות אותם במצווה ראשונה של גידול הפיאות. הורים רבים, שילדיהם חגגו יום הולדת בתקופה שלפני החג - ממתינים ליום זה כדי לקיים את המנהג דווקא במירון.

 

המדורות במירון (צילום: AP) (צילום: AP)
המדורות במירון(צילום: AP)

 

סַפָּרים חרדים מכל רחבי הארץ מגיעים למירון כדי לנצל את ההזדמנות העסקית. הם מקימים מספרות ארעיות ומשלימים את התספורת לילדים שמשתתפים בטקס.

 


בציון הקבר (הצילומים באדיבות אתר picjew ) 

 

לקראת ההילולה נערכו גורמי האכיפה וההצלה לבואם של מאות-אלפי המבקרים, שצפויים לפקוד את מתחם קבר הרשב"י. כ-1,500 שוטרים נפרסו באיזור כבר משעות הצהריים, ומשעה שצירי התנועה המובילים למתחם ייחסמו, יתבקשו המבקרים להותיר את רכבם בחניונים שיוקצו להם (פרוד, עין זיתים וספסופה) - ומשם להמשיך בשאטלים שיעמדו לרשותם. 

 

נשים בהילולה (צילום: באדיבות אתר PICJEW) (צילום: באדיבות אתר PICJEW)
נשים בהילולה(צילום: באדיבות אתר PICJEW)

 

נוכח ההמון הרב שצפוי להגיע למקום, והחשש מדוחק ומצפיפות, תפעיל המשטרה מוקד סיוע שמספרו 1220 ונועד עבור מי שיאבד את הקשר עם משפחתו. בנוסף, יופעל מרכז מידע לציבור המטפל בנושא ההילולה, ומספרו 1700-500-679.

 

ליד קבר רשב"י (צילום: באדיבות אתר PICJEW) (צילום: באדיבות אתר PICJEW)
ליד קבר רשב"י(צילום: באדיבות אתר PICJEW)

 

גם במד"א נערכים להילולה המסורתית, וב"מבצע מירון" של הארגון נוטלים חלק החל משעות הבוקר 450 מתנדבים וכוננים חרדים הפרוסים בכל האזור, בהם עשרות המצויידים בערכות החייאה, 70 אמבולנסים, 12 חדרי פיקוד, אוהלים ומרפאות ומסוק אחד. במד"א מזכירים כי בל"ג בעומר שעבר טיפלו אנשיו בלא פחות מ-300 מקרים בהם נדרש סיוע רפואי – רובם בגלל התעלפויות וכוויות חום.

 

מירון. מתוך ציור שפורסם לראשונה ב-1899 (צילום: באדיבות אתר PICJEW) (צילום: באדיבות אתר PICJEW)
מירון. מתוך ציור שפורסם לראשונה ב-1899(צילום: באדיבות אתר PICJEW)

 

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "בהנחיית משטרת ישראל מאבטחים כוחות מגן דוד אדום את התפילות והחגיגות במירון. נערכנו בכוחות גדולים מאד על מנת להבטיח את שלומם של המתפללים והחוגגים ובעת הצורך להגיש סיוע רפואי מקצועי ומהיר. אנו תפילה כי האירוע יעבור בשלום, ובכל מקרה כוחותינו יישארו בשטח עד לסיום החגיגות בשעות הלילה המאוחרות של יום חמישי". 

 

 

1912 (צילום: באדיבות אתר PICJEW) (צילום: באדיבות אתר PICJEW)
1912(צילום: באדיבות אתר PICJEW)

 

צילום מתחילת המאה הקודמת (צילום: באדיבות אתר PICJEW) (צילום: באדיבות אתר PICJEW)
צילום מתחילת המאה הקודמת(צילום: באדיבות אתר PICJEW)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תפילה על גג הקבר
צילום: AFP
נוסעים למירון - עם המיטה
באדיבות דובר אגף התנועה
מומלצים