שתף קטע נבחר

הפגנות יום שישי: החרדיות יוצאות למלחמה על הכותל

הרב חיים קנייבסקי, ממנהיגי המגזר החרדי, הורה לאלפי תלמידות סמינר לצאת ביום שישי להפגנת מחאה נגד נשות הכותל, המציינות 30 שנות מאבק על הזכות להתפלל בו כדרכן. בציבור החרדי והחרד"לי - קמפיין הפחדה שלא בוחל בדימויים

 

הנערות חרדיות VS הפמיניסטיות הדתיות: אלפי תלמידות סמינר מרחבי הארץ יקיימו ביום שישי הפגנת מחאה נגד נשות הכותל, בשעת התפילה החודשית שהן מקיימות ברחבת הכותל המערבי. קבוצת הנשים, הדורשות חופש דת באתר הקדוש, יציינו 30 שנות מאבק, והן הזמינו את תומכיהן להצטרף. בתגובה הציעו גורמים חרדיים לקיים כנגדן תפילה מסורתית שמרנית - באותו מקום ובאותה שעה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

הרב חיים קנייבסקי, מהמנהיגים הבכירים במגזר, אישר זאת, בצהריים (ג'), וכמו באירועים דומים בעבר, צפוי הכותל המערבי להפוך בסוף השבוע לזירת התגוששות נפיצה. עוד קודם לכן הודיעו ארגונים דתיים, כדוגמת "חזון", על כוונתם לקיים מחאה ברחבה נגד נשות הכותל, ויצאו בקמפיין הפחדה נגדן ברשתות החברתיות, במטרה לעודד את הציבור להגיע למקום.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בין היתר, הפיצו סרטונים ומנשרים נגד קבוצת המתפללות - וגם עיצבו שער דמיוני של העיתון "ידיעות אחרונות" המדווח כי "לראשונה ממלחמת ששת הימים - הרפורמים כבשו את הכותל", ועליו הכיתוב "את השער הזה חייבים למנוע". גורמים שמרניים מהציונות הדתית (מהזרם המכונה "חרד"לי") מובילים את המחאה, וכעת הם מצליחים לרתום לעניין גם את מנהיגי החרדים בדרך להפגנת ענק.

 

הקרב על "מנהג המקום"

נשות הכותל החליטו לקיים את התפילה החגיגית ביום שישי, ראש חודש אדר ב', שחל השנה ביום האישה הבינלאומי, בשעה 6:30 בבוקר. הן ביקשו מרב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', להעמיד לרשותן את מערכת הכריזה באתר, כפי שנעשה בעצרות תפילה גדולות אחרות – וסורבו.

 

כרזות נגד "נשות הכותל"
כרזות נגד "נשות הכותל"

 

"הפעלת רמקולים לתפילת נשים מנוגדת להלכה, כפי שקבעו גדולים הפוסקים בכל הדורות, ולא עומדת בתנאי מנהג המקום", כתב הרב. "תפילה ציבורית פומבית אל לה להתנהל באופן הסותר את מנהג המקום".

 

בארגון הנשים מחו וטענו כי הממשלה מאפשרת לגורמים קיצוניים ביהדות לקבוע את מנהג המקום בכותל המערבי - בניגוד להחלטת בית המשפט. "רב הכותל הוא משרת ציבור אשר אמון על שירות המתפללים והמתפללות בכותל כולם, לא משנה מה אמונתם", מסרה יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן. "אנחנו מסרבות להיכנע לתכתיבים שמשתיקים ומשתקים נשים".

 

היא הוסיפה: "דווקא ביום האישה נמשיך להיאבק על זכויות התפילה של נשים, ולא ניתן לרב הכותל או לכל גורם קיצוני אחר להכתיב את הנוהג ואת השיח בדרך כוחנית ומכוערת".

 

 

בתנועת "חזון" ניסו להמחיש "מה יקרה אילו נשות הכותל יצליחו בפרובוקציה שלהם" והפיצו את השער הפיקטיבי של "ידיעות אחרונות", כולל ציטוטים דימיוניים של המתפללות החוגגות את כיבוש האתר הקדוש, ומאמרים של פרשני העיתון, נחום ברנע וסימה קדמון, המכריזים כי "תם עידן הרבנות הראשית" ו"התבוללות היא כבר לא מילה גסה". בנוסף, בסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות טוענים ב"חזון" כי מנהיגות נשות הכותל הן נשות שמאל קיצוני הפועלות בזירות שונות נגד קיומה של ישראל כמדינה יהודית.

 

מנשות הכותל נמסר בתגובה: "הקמפיין המסית של תנועת חזון הוא רק המשך לדרך המסיתה, האלימה והגזענית שנוקט הארגון כבר במשך תקופה. הנה, יש מאין, צץ לו ארגון אלמוני, שכל מטרתו לפלג ולהסית ולפרד בעם ישראל ולזרוע שקרים ורוע. ארגון נשות הכותל לא יירתע, אף לא לרגע. נמשיך להתפלל ברוב עם בכותל המערבי כדרכנו, ואף אחד לא יפחיד אותנו. לרגל 30 שנים לנשות הכותל, אנחנו מזמינות את כל הציבור לבוא ולחזק את נשות הכותל ולומר לא לשנאה, להפחדה, לפילוג".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תעמולה נגד התפילה המתוכננת
מומלצים