שתף קטע נבחר

מפגינה חרדית חנקה מתפללת בכותל. צפו בתיעוד

חברת "נשות הכותל" הותקפה במהלך תפילת ראש חודש על ידי מפגינה חרדית. "הרגשתי כאב עצום באוזניים, אז ניגשתי לבקש שיפסיקו לשרוק, ואז אחת המפגינות חנקה אותי", סיפרה. בארגון האשימו את רב הכותל בהסלמה, וטענו כי על גופן של המתפללות בוצע חיפוש בלתי חוקי, בחשד שהן מבריחות ספר תורה. לשכת רב הכותל: הכל בתיאום עם גורמי המשטרה

 

 

עוד הסלמה בחיכוכים בין "נשות הכותל " למפגינים החרדים: חברת הנהלת הארגון, רחל כהן ישורון, הותקפה הבוקר (ה') במהלך תפילת ראש חודש המסורתית של "נשות הכותל", על ידי מפגינה חרדית. בצילומים נראית המפגינה כשהיא חונקת את המתפללת המבוהלת, עד שהנוכחות במקום הפרידו ביניהן.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"הרגשתי כאב עצום באזניים בגלל השריקות לאורך כל התפילה, ולכן הלכתי לבקש מהמפגינות שיפסיקו לשרוק ויאפשרו לנו להתפלל בשקט", סיפרה כהן ישורון. "אבל זה לא קרה. במקום זה, הן דחפו אותי ואחת מהן ניצלה את ההזדמנות וחנקה אותי".

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

היא הוסיפה כי "מעבר לכאב האישי, על שלא מאפשרים לי להתפלל בשקט, ומעבר לכאב הפיזי, אני מרגישה שהחניקה מסמלת את ההשתקה של נשים בכותל".

 

כמה עשרות נשים הגיעו היום, ראש חודש כסלו, להתפלל כמנהגן מדי חודש זה כבר 27 שנים – ונתקלו בהתנגדות קולנית מצד מספר מפגינות חרדיות. לדברי המתפללות, מדובר בקבוצת נשים הנוהגות להגיע מדי ראש חודש לרחבה, כמחאה נגד "נשות הכותל".

 

"הן עושות זאת באמצעות שלטי מחאה שבהם הן מתעטפות, ועל ידי משרוקיות מחרישות אוזניים שבאמצעותן הן מפריעות לתפילה", סיפרו בארגון. "היום הגדילה אחת המפגינות לעשות, וחנקה את אחת מחברות הארגון".

 

"ביצעו בנו חיפוש בלתי חוקי"

מנכ"לית "נשות הכותל", זקס, האשימה כי "העובדה שרב הכותל ונציגיו אינם פועלים נגד ביזוי הכותל על ידי המפגינות החרדיות עם המשרוקיות, היא 'אור ירוק' עבורן להעלאת רף האלימות נגד 'נשות הכותל', והחניקה היא תוצאה ישירה של כך".

 

 (צילום: מונה מור) (צילום: מונה מור)
(צילום: מונה מור)

 

נשות הארגון טענו עוד כי "רב הכותל אינו בוחל באמצעים נגדן", ואמרו כי הוצבה שורת מחסומים משער האשפות עד לעמדות הבידוק הביטחוני - וכי על גופן של חברות הארגון בוצע חיפוש בלתי חוקי, בשל חשד כי הן נושאות על גופן ספרי תורה.

 

"אנחנו חיות בעולם שבו מתבצע חיפוש גופני משפיל לנשים יהודיות במטרה למנוע מהן קריאה בספר תורה, רק משום שממשלת ישראל מניחה לגורמים הקיצוניים ביותר להדיר, להפלות ולהשתיק נשים בכותל", אמרה זקס. "חיפוש גופני היום ועונשי מאסר מחר לא ירתיעו אותנו מהמשך המאבק על יהדות שפויה ללא כפייה דתית במדינת ישראל".

 

"ההוראה לבצע בנו חיפוש גופני היא צעד נוסף במדרון מדינת ההלכה. זוהי יריקה בפניהן של נשים יהודיות, ופגיעה קשה בעקרון השוויון המגדרי וחופש המצפון והדת של כל ישראלי וישראלית".

 

"נשות הכותל" טענו כי החיפוש שבוצע בהן היה בלתי חוקי. "לפי חוק סמכויות לשם שמירה על בטחון הציבור, למאבטחים יש סמכות לבצע חיפוש גופני רק לשם שמירה על בטחון הציבור, או כשמדובר במקום שבו יש חשש לפעילות חבלנית עוינת", אמרה עו"ד אורלי ארז לחובסקי, היועצת המשפטית ל"נשות הכותל". "זה בהחלט לא המצב במקרה המדובר".

 

לשכת רב הכותל: עושים הכל כדי לחצוץ ביניהן

מלשכת רב הכותל, שמואל רבינוביץ', נמסר בתגובה לטענה אודות "הסכמה שבשתיקה" לאלימות המפגינות החרדיות, כי נעשים כל המאמצים לחצוץ בין המפגינם והמפינות החרדים - לבין "נשות הכותל". בלשכה טענו כי משתיקים את הנשים ששורקות ואף מתעדים אותן - וכי המסומים הוצבו במטרה לחצוץ בין המפגינים למתפללות.

 

"בעצה אחת עם עם גורמי הביטחון ובתיאום מלא עם המשטרה, ננקטו הבוקר מספר צעדים שנועדו למנוע מהומות ואירועים של הפרות סדר, וחלילה אלימות ברחבת הכותל המערבי", נאמר בתגובה.

 

"אנו מברכים על הצלחת פעילות זו שמנעה אלימות בכותל המערבי, ומצֵרים על הנסיונות החוזרים ונשנים מידי חודש ליצור פרובוקציות מיותרות.

יש לתת לראש הממשלה את הזמן לחפש פתרון ראוי, שישמור על קדושת הכותל וימנע אלימות ברחבת הכותל". 

 

באין פתרון

בחודש נובמבר עתרו לבג"ץ הארגונים "תפילת נשים בכותל" ו"מרכז צדק לנשים, בדרישה כי יקבע שזכותן לקרוא בספר תורה ברחבת הכותל, ויורה על ביטול הנוהל האוסר על הכנסת ספרי תורה פרטיים לשטח האתר הקדוש. הן אף דרשו מהמדינה פיצויים על אפלייתן, בטענה כי "המדינה הקריבה את זכותן של נשים לקרוא מספר תורה בכותל".

 

מאז ניסו הנשים להבריח ספרי תורה מספר פעמים לרחבת הכותל, בהצלחה. "מתווה הכותל" שאושר בממשלה בחודש ינואר, היה אמור לפתור את המאבקים, לאחר שהושגה הסכמה עם התנועות הליבראליות והחרדים גם יחד. אלא שחודשיים לאחר ההכרזה החגיגית, הכריז נתניהו על בחינת מחודשת של המתווה, בעקבות לחצי החרדים שחזרו בהם מההבנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכל פתאל
"סמל להשתקת הנשים בכותל". רגע החניקה
צילום: מיכל פתאל
מומלצים