שתף קטע נבחר

רבש"צים בבנימין נחקרו בחשד למעורבות בהרג פלסטיני

פרסום ראשון: שני רבש"צים מאזור שילה שבבנימין נחקרו באזהרה במשטרה הצבאית בחשד למעורבות באירוע שבו נהרג פלסטיני לפני כחודש וחצי. לאחר החקירה הוחרמו מהם הטלפונים הניידים. הרבש"צים באזור פנו לנתניהו: "פעל לסיים במהירות את החקירה"

פרסום ראשון: שני רכזי ביטחון שוטף (רבש"צים) מיישובים באזור שילה נחקרו באזהרה אתמול (ראשון) במשך כמה שעות במשטרה הצבאית. זאת בעקבות העימותים שבמהלכם נהרג הפלסטיני חמדי נעסאן מהכפר אל-מרייר שבבנימין. השניים נחקרו בחשד למעורבות בהרג הפלסטיני.

 

 

רכזי הביטחון הוזמנו בסוף השבוע שעבר ל"שיחת בירור" במצ"ח, אולם לטענתם כשהגיעו לשיחת הבירור נדהמו לגלות שמדובר בחקירה באזהרה, שלאחריה הוחרמו מהם מכשירי הטלפון הסלולרי. 

 

הפלסטיני נהרג לפני כחודש וחצי במהלך עימותים בין פלסטינים למתנחלים. לעימותים קדמה דקירתו של צעיר ישראלי, שנפצע קל וטען כי כמה פלסטינים ניסו לחטוף אותו משטח המאחז עדי עד. מאז האירוע החלו בצה"ל ובמחוז ש"י של המשטרה לחקור את חברי כיתת הכוננות. כפי שנחשף ב-ynet, החקירה הועברה למשטרה הצבאית בעקבות לחץ של חברי כיתת הכונות, שנחשבים באירוע לחיילים לכל דבר.

ביג הפרות סדר בעקבות מותו של פלסטיני חמדי נעסאן (צילום: EPA, AP)
(צילום: EPA, AP)

לכל אורך עדותם טענו חברי כיתת הכוננות שהירי בוצע לאחר שחשו סכנת חיים ממשית וכי החשש גבר לאחר שמצאו את עצמם מול מאות פלסטינים מהכפר השכן. בתחקיר של חטמ"ר בנימין, שהתקיים מיד לאחר האירוע, נקבע שהלוחמים היו בסכנת חיים.

 

רכזי הביטחון שלחו מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו שבו הם תקפו את אופן ביצוע החקירה - הפיכת כוחות החירום הצבאיים לחשודים באירוע שבו לפי התחקיר הצבאי הייתה סכנת חיים ממשית לכוחות.

צעיר נדקר באל מועייר ()
הצעיר הישראלי שנדקר

ישיבת ממשלה (צילום: מארק ישראל סלם)
נתניהו. "מצפים שתפעל לסיים במהירות את החקירה"(צילום: מארק ישראל סלם)
הם תקפו גם את החרמת הטלפונים הניידים, שמהווים כלי חיוני בעבודת הרבש"צים אל מול גורמי הצבא והתושבים. "אנו מצפים כי תפעלו לסיים במהירות את החקירה ולהסיר את העננה שמעיבה על יכולת רכזי הביטחון וכיתת הכוננות לפעול למען המטרה היחידה שהיא הגנה על שלומם וביטחונם של תושבי היישובים. וכן שייקבעו נהלים ברורים בנוגע לתחקור אירועים שבהם פעלו כיתות כוננות כדי שתימנע חזרה על הטעויות שנעשו ונעשות בחקירה הזו".

 

החקירה והצעדים שננקטו בעקבותיה עוררו זעם בקרב תושבי היישובים. "לא ייתכן שביטחוננו יופקר", אמרה זיוה כץ, תושבת האזור. "לוחמים ואנשי ביטחון מהיישובים עוזבים את משפחתם וקופצים לאירוע כדי להציל חיים. לא ייתכן שאחר כך הם ימצאו את עצמם בחדרי חקירות, בעוד שההמון שתקף אותם מסתובב חופשי. איפה ראשי המערכת? איפה שר הביטחון וראש הממשלה? פשוט הפקרות. לוקחים להם את הטלפונים הניידים ומשאירים את היישובים מופקים ללא מענה ביטחוני בשעת אירוע. לא רוצה לדעת מה יכול לקרות כאן באירוע ביטחוני".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בעקבות האירוע שהתרחש סמוך לאל מועייר ביום 26 בינואר 2019, מתנהלת חקירה משותפת של משטרת ישראל והמשטרה הצבאית. במקביל לחקירה, האירוע תוחקר בדרג הפיקודי. מטבע הדברים לא נוכל להתייחס לפרטים בשלב זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים