שתף קטע נבחר

בגלל חוק המזומן: מספר עסקאות הנדל"ן מתחילת השנה - הנמוך מזה עשור

על פי נתוני הכלכלן הראשי באוצר, בחודש ינואר נרכשו 9,200 דירות בלבד - הנתון הנמוך ביותר לאחר פרוץ המשבר הכלכלי. שליש מהעסקאות הן של יחידות דיור חדשות - מתוכן 1,200 דירות מחיר למשתכן. ההסבר לנתון הנמוך: רצון הרוכשים לסיים עסקאות לפני כניסתו לתוקף של חוק המזומן

היקף רכישת הדירות בחודש ינואר 2019 היווה את אחת הרמות הנמוכות ביותר של עסקאות נדל"ן בשוק החופשי שנרשמו בחודשי ינואר בעשור האחרון. כך עולה מנתונים שמפרסם היום (ג') הכלכלן הראשי במשרד האוצר. רק בשנים 2012 (על רקע המחאה החברתית) וב-2009 (לאחר פרוץ המשבר העולמי) נרשמו רמות נמוכות יותר של עסקאות בשוק החופשי בחודשי ינואר באותן שנים.

 

23 אלף דירות בהסכם הגג בירושלים: "סוף להקפאת הבנייה בבירה"

דירות מעטפת: דווקא בעלי הון זוכים בהטבה של מיליונים

אחרי שלוש שנים של סכסוכים: פינוי-בינוי לבניית 1,100 דירות במזרח ת"א ייצא לדרך

 

בסך הכל נרכשו בחודש זה 9,200 דירות - עלייה של 3% לעומת ינואר 2018 וירידה של 14% בהשוואה לדצמבר החולף. בניכוי העסקאות בסבסוד ממשלתי (כלומר דירות מחיר למשתכן), הסתכם סך העסקאות בשוק החופשי בחודש ינואר השנה ב-8,000 - ירידה של 5% בהשוואה לינואר אשתקד וצניחה של 13% בהשוואה לדצמבר האחרון.

בנייה (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

לכלכלן הראשי הסבר מעניין לירידה החדה במכירת הדירות בהשוואה לדצמבר האחרון: הסיבה לכך נעוצה בחודש דצמבר עצמו, שבו חל זינוק של 20% בממוצע בהיקף העסקאות. על פי הערכות, חלק מהגידול במספר העסקאות והירידה לאחר מכן בינואר, נובע מרצונם של רוכשים רבים לסיים את העסקה לפני כניסתו לתוקף בינואר השנה של החוק האוסר שימוש במזומן בביצוע עסקאות (רכישה/מכירה) נדל"ן.

 

   ()

שליש מהדירות שנמכרו בינואר - חדשות

מבין הדירות שנרכשו, כשליש הן דירות חדשות - 3,100 דירות, מתוכם 1,200 דירות בתוכנית מחיר למשתכן. בפילוח גיאוגרפי נמצאה שונות גבוהה בין האזורים. כך, בעוד שבאזור חדרה נמשך קצב גבוה של מכירות, על רקע מבצע מכירות בשכונת אור ים באור עקיבא, וכך גם באזור רחובות, באזור המרכז נרשמה ירידה של 14% במכירת דירות חדשות בשוק החופשי, עם סיומו של מבצע המכירות באור יהודה. שיעורי ירידה דומים נרשמו גם באזורי ירושלים ובאר שבע.

 

בצד הקבלנים כותב הכלכלן, כי כ-27% מתזרים המזומנים של הקבלנים בחודש ינואר נובע ממכירות במסגרת מחיר למשתכן, כמעט כפליים מרמתו של פרמטר זה בינואר אשתקד (15%). על פי הערכה, תזרים המזומנים של הקבלנים ממכירת דירות חדשות (כולל מחיר למשתכן) עמד בינואר על 4.9 מיליארד שקל, עלייה ריאלית של 17% בהשוואה לינואר אשתקד. עם זאת, בהשוואה לדצמבר האחרון נרשמה ירידה חדה של 21% בתזרים זה.

 

בחודש ינואר נרכשו 1,100 דירות על ידי משקיעים, ירידה של 27% לעומת ינואר אשתקד. כשיעור מסך העסקאות עמד משקל המשקיעים על 12%, ירידה של 5 נקודות אחוז בהשוואה לינואר אשתקד.

 

בפילוח גיאוגרפי בולט אזור ירושלים עם ירידה חדה של 44% ברכישות המשקיעים (בהשוואה לינואר אשתקד), לאחר גידול של 14% בחודש דצמבר, שיעור גידול הגבוה פי 4 מאשר זה שנרשם באותו החודש ברמה הארצית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים