שתף קטע נבחר

נחשפה יחידת "תיק הגולן" הסודית של חיזבאללה

צה"ל חשף יחידה מסווגת של חיזבאללה שפועלת בסוריה במטרה להקים חזית נוספת מול ישראל. היחידה אוספת מודיעין על כוחות הביטחון ונעזרת במקומיים ובעמדות הצבא הסורי. נשיא סוריה לא היה מודע לפעילות. בראש המיזם עומד בכיר הארגון אבו חסן סאג'ד, שנעצר בעבר על ידי האמריקנים

 

 

צה"ל חשף הבוקר (ד') כי ארגון חיזבאללה החל בהקמת יחידה צבאית חדשה ומסווגת שתוציא לפועל פיגועים נגד ישראל, מיד עם סיום מלחמת האזרחים בסוריה. את תשתית הטרור החדשה, שפועלת באדמת סוריה, מוביל עלי מוסא דקדוק, מפקד בכיר בחיזבאללה.

 

במאי 2013 הצהיר בגלוי הנשיא הסורי בשאר אל-אסד על פתיחת מרחב רמת הגולן ל"התנגדות עממית נגד ישראל" במטרה להסיט את תשומת ליבם של תושבי סוריה ממלחמת האזרחים העקובה מדם בתוך המדינה.

בשאר ו אסמרעיל מצטפא (צילום: דובר צה
פעילי הארגון בסוריה(צילום: דובר צה"ל)

ג'יהאד מורנייה. הוביל את תחילת ביסוס התשתית בסוריה (צילום: AP) (צילום: AP)
ג'יהאד מורנייה. הוביל את תחילת ביסוס התשתית בסוריה(צילום: AP)

החלל שנוצר סמוך לגדר הגבול עם ישראל הוביל לכניסתו של חיזבאללה, שהחל לבסס תשתיות טרור בהובלתם של סמיר קונטאר וג'יהאד מורנייה. קונטאר חוסל בפיצוץ בדצמבר 2015 שעליו נטל אחריות "צבא סוריה החופשית", אך בחיזבאללה טענו שהוא חוסל על ידי ישראל. מורנייה, בנו של בכיר הארגון שחוסל ב-2008, חוסל על פי מקורות זרים בידי ישראל ב-2015.

 

עם סיומה של מלחמה האזרחים החלה לדעוך השפעת חיזבאללה, שעד אז פעל לשימור שלטונו של הרודן הסורי. כניסת כוחות רוסיים לרמת הגולן, במטרה לסייע לאסד לשמור על שלטונו, גרמה להנהגת חיזבאללה לחשוב על תוכנית חדשה שתסייע לארגון במאבק נגד ישראל.

מפה (צילום: דובר צה
פעילות התשתית החדשה בגולן הסורי(צילום: דובר צה"ל)

"תיק הגולן", השם שניתן לתוכנית על ידי חיזבאללה ונחשף הבוקר, שופך אור על תוכנית הארגון לפגוע בישראל באמצעות תשתית צבאית חדשה וסודית שמוקמת בימים אלו. ביום פקודה, תכנן חיזבאללה, יתקוף ארגון הטרור את ישראל.

 

לפני כחצי שנה, בקיץ 2018, זיהו בצה"ל שינויים משמעותיים בפעילות חיזבאללה בגולן הסורי למרות המשבר הכלכלי הכבד שפוקד את הארגון. כחלק מהקמת התשתית החדשה מסתייע הארגון ביחידותיו הפועלות בקביעות בסוריה ולבנון, בתשתיות של הצבא הסורי ובאזרחים תושבי רמת הגולן הסורית.

 

כחלק מהקמת התא החדש מבצעים פעילי הטרור היכרות שטח במרחב רמת הגולן, חלקן בשיתוף פעולה עם חוליות שמבוססות על פעילים סורים.


פהים אבו קיס  (צילום: דובר צה
פהים אבו קיס, פעיל חיזבאללה(צילום: דובר צה"ל)

טלאל חסון  (צילום: דובר צה
טלאל חסון, פעיל נוסף של חיזבאללה. פועלים לאיסוף מודיעין על הכוחות הישראליים ומרחב הגדר(צילום: דובר צה"ל)

בימים אלו פועלים אנשי התשתית החדשה במשימות היכרות עם מרחב רמת הגולן הסורית ובאיסוף מודיעין על ישראל ומרחב גדר הגבול. קרבת היישובים הסורים לישראל מאפשרת לפעילים לעשות זאת באופן שלא חושף אותם שכן הם נטמעים באוכלוסייה המקומית.

 

איסוף המודיעין מתבצע גם מעמדות של הצבא הסורי, שמאוישים בשגרה על ידי חיילים סורים, כשלצידם פעילים ממפקדת הדרום של חיזבאללה. במקביל עורכים פעילי חיזבאללה סיורים לאורך גדר הגבול עם ישראל במטרה להכיר את השטח, לנתח נתיבי חדירה לישראל ולאסוף מידע על פעילות כוחות צה"ל ומאפייני השגרה של כוחות הביטחון.

 

"נמנע ניסיונות התבססות של חיזבאללה"

מפקד אוגדת הבשן, תא"ל עמית פישר, הסביר כי במהלך השנה שעברה חל שינוי משמעותי בחזית רמת הגולן, לאר שצבא אסד כבש את כלל דרום סוריה וחזר לעמדותיו בליווי פעילי חיזבאללה.

 

 

"הפעילים מנסים בשנה האחרונה להקים חזית טרור נוספת כלפי מדינת ישראל ולהפר את היציבות הביטחונית", אמר תא"ל פישר. "פיקוד הצפון והאגודה זיהו את מהלכי האויב ופועלים לחיזוק המענה בגבול, בין היתר באמצעות הקמת צירי תנועה נסתרים וחיזוק המענה האיסופי, יכולות האש והגנת הגזרה באמצעות כוחות מובחרים שפועלים באמצעים גלויים וסמויים".

 

"אנו רואים במשטר הסורי הריבון בשטחו ומצפים ממנו לפעול על פי הסכמי הפרדת הכוחות מ-1974", הוסיף מפקד האוגדה. "אנו מצפים ממנו למנוע מכל גורם עוין, ובתוך כך כוחות חיזבאללה, לפעול משטחו. צה"ל לא יאפשר כל ניסיון להתבוססות חיזבאללה בסמוך לגבול ויפעל במלוא העוצמה כדי להרחיק אותו מחזית רמת הגולן וכדי לשמר את היציבות הביטחונית באזור".

 

מנהיג הכוחות שנכלא על ידי האמריקנים

בראש "תיק הגולן" עומד עלי מוסא דקדוק, מפקד בכיר בחיזבאללה שמכונה בארגון אבו חסין סאג'ד. דקדוק גויס לארגון הטרור ב-1983 ושירת בתפקידים מבצעיים בדרום לבנון בתקופה שצה"ל החזיק ברצועת הביטחון. במהלך מלחמת לבנון השנייה הוא מונה למפקד מרחב.

אבו חסין סאג'ד (צילום: דובר צה
דקדוק. האמריקנים החזיקו אותו בכלא לאחר שהוביל הוצאה להורג של חמישה חיילים(צילום: דובר צה"ל)

בשנת 2006 הקצין הבכיר יצא לשירות בעיראק, שם היה אחראי בין היתר על המבצעים של יחידת עיראק בחיזבאללה. במהלך התקופה שם הוא נכלא על ידי חיילים אמריקנים, בעקבות מבצע חטיפה שהוביל, שבסיומו הוצאו להורג חמישה חיילים אמריקנים.

 

ב-16 באוקטובר 2012 האמריקנים שיחררו אותו לאחר שלא נמצאו מספיק ראיות נגדו, והוא הוחזר ללבנון במסגרת משא ומתן שניהל הארגון מול ממשלת עיראק. בחודשים האחרונים הגיע דקדוק אל סוריה כדי להוביל את "תיק הגולן".

אבו חסין סאג'ד (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

אבו חסין סאג'ד דרך הטרור  (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 

הפעילים שכבר פעלו נגד ישראל ומשימות התצפית

חלק מפעילי השטח ב"תיק הגולן" פעלו תחת חיזבאללה בפיקודם של קונטר ומורנייה. חלקם עברו הכשרות בחבלה, צליפה והפעלת רקטות גראד וחלקם כבר ביצעו פעולות נגד ישראל עד שנת 2015.

 

פעילים נוספים הם תושבי הכפר חדר, הסמוך לחרמון הסורי, שככל הנראה הצטרפו לארגון ממניעים כלכליים. במקביל, התשתיות החדשה עושה שימוש במפלגות, תשתיות חצי צבאיות ואגודות אזרחיות סוריות, במטרה לקבל לגיטימציה מהמשטר בשל סיועם במלחמת האזרחים .

נסור אלזובעה (צילום: דובר צה
סמל אחד הארגונים הסורים שמסייעים לחיזבאללה(צילום: דובר צה"ל)

כך לדוגמה, הזרוע הצבאית של המפלגה הסורית הלאומית הסוציאליסטית, "נסור אלזובעה", שמורכבת ממיליציות שונות של דרוזים ונוצרים. הזרוע הצבאית בכפר חדר, שמונה כ-15 פעילים, כבר החלה בביצוע תצפיות לעבר ישראל.

 גם פעילים שמתנדבים בארגון "המשמר הלאומי הסורי", רובם תושבי צפון הגולן הסורי, עורכים תצפיות לעבר ישראל.

 

פעילותן של הקבוצות השונות ובעלי התפקידים ב"תיק הגולן", ממודרים מהאוכלוסייה המקומית, ואף ממשטרו של הנשיא הסורי. התשתית, עדיין איננה מבצעית, אך נמצאת בעיצומו של שלב בניית הכוח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
פעילי חיזבאללה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים