שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  יהודי התפוצות מבקשים מנתניהו: עקוף את רגב
  "מדובר בתקיעת סכין בגב שלנו": אחרי ששרת התרבות החליטה לבטל את משואת יהדות התפוצות בערב יום העצמאות, פונים מנהיגים יהודים מרחבי העולם אל נתניהו ומבקשים כי יהפוך את ההחלטה

   

  החלטתה של מירי רגב לבטל את "משואת התפוצות" שמוקדשת בערב יום העצמאות ליהדות התפוצות, כפי שפורסם כאן השבוע - ממשיכה לעורר תגובות נרחבות בעולם היהודי. במכתב חריף שנשלח לראש הממשלה, בנימין נתניהו, קוראים בכירים לבטל את ההחלטה.

   

  << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

   

  "החלטה זו התקבלה על רקע שנה מאתגרת מאד בתחום יחסי ישראל והתפוצות. אף שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי כולו, הרי שרוב העם היהודי עדיין מתגורר מחוץ לגבולותיה", נפתח המכתב, שעליו חתומים יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, נשיא הפדרציות של צפון אמריקה, ד"ר סילברמן, יו"ר חבר הנאמנים של הסוכנות מייקל סיגל, יו"ר חבר הנאמנים של הפדרציות של צפון אמריקה, מארק ווילף ויו"ר מועצת הנגידים של קרן היסוד, דיוויד קושיצקי.

   

  קראו עוד בערוץ היהדות :

   

  "יהודי התפוצות נוטלים חלק פעיל ומרכזי בביסוס ביטחונה של ישראל, בהבטחת התמיכה בה ובקידום מדינת ישראל והעם היהודי", מוסיפים החתומים. "ההחלטה לעיל בטעות יסודה, היא משדרת את המסר הלא נכון ויש בה בכדי להגביר את הניכור כלפי יהדות התפוצות".

   

  לבסוף, הם מבקשים לשמוע כי "החלטה זו לא תואמה אתך ושהיא טרם אושרה במסגרת הרלבנטית", כדבריהם.  בפנייה לראש הממשלה הם אומרים: "ידוע לנו שאתה מכיר בחשיבות שימורו של הקשר בין ישראל לתפוצות, ועל כן אנו מפצירים בך להפוך את ההחלטה. אנו תקווה כי צעד זה יחזק את אחדותו העם היהודי, היקרה כל כך ללבך ולליבנו".

   

  "לפוליטיקאים בישראל לא אכפת מאתנו"

  ברחבי הפדרציות היהודיות הרוחות סוערות. סרחיו פיקהולץ, יו"ר הפדרציה הציונית בארגנטינה, אמר כי "הפדרציות, לפחות זו שבארגנטינה, מחשיבות את התפוצות כמשמעותיות ובלתי נפרדות מישראל והציונות. ישראל מרכזית בחיים שלנו, אנחנו מזדהים איתה ומרגישים את החיים הפוליטיים בישראל כאילו היו כאן, ואנחנו מודעים לכך שישראל היא ערובה לקיום היהודי בכל מקום שבו יש יהודים. ברמה האישית אמרתי פעמים רבות: אני אדם של 200%, 100% ארגנטינאי ו -100% יהודי וציוני".

   

  גם יו"ר הפדרציה הציונית בבלגיה, רפאל לחיה, שהוא איש "הליכוד", הגיב בחריפות: "החלטתה של מירי רגב איננה מקובלת עלינו, בייחוד עכשיו כשקהילות יהודיות בתפוצות סובלות יותר ויותר מגילויי אנטישמיות, חלקם כתוצאה מהקשר של יהודי התפוצות לישראל. מדובר בתקיעת סכין בגב שלנו, וזה מעצים את התחושה שלפוליטיקאים בישראל לא אכפת מאתנו".

   

  "האם השרה רגב שכחה שיהודי התפוצות הגו את החלום הציוני והביאו להקמתה?" הוא שואל - ומוסיף כי "מקומם שהשרה מתייחסת לכל יהודי התפוצות, על כל זרמיהם, כאל מקשה אחת וכבעלי דעה אחת. אחרי כל הבלגן הזה, איך אני אמור להמשיך לשכנע את חברי הקהילה שהליכוד דואג ליהדות התפוצות?"

   

  "שיקול פוליטי גרוע"

  עו"ד מייקל לאופר, מה-AZM - התנועה הציונית האמריקנית - הגדיר את "החלטתה הפתאומית של מירי רגב", כדבריו, כ"פשוט שיקול פוליטי גרוע". הוא הוסיף בביטחון כי השרה "תבין בקרוב שמספר הקולות המועט שהיא מרוויחה מהמהלך לא שווה את תחושת התסכול של יהודים ברחבי העולם בעקבות סטירת הלחי הזו".

   

  יעקב ג'רסי, יו"ר הפדרציה הציונית בבולגריה, הבהיר כי יהדות התפוצות חייבת להיות שותפה בעשייה - "ולא רק בגביית כספים", וקארינה ספולינסקי, יו"ר הפדרציה הציונית באורוגאווי, הביעה צער: "הממשלה מבדילה בין יהודים שגרים בישראל ויהודים שלא, כאשר מטרת הקמתה של המדינה הייתה ליצור אחווה ותחושת שייכות בין כל היהודים בעולם".

   

  ראש המחלקה לפעילות בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, גוסטי יהושע ברוורמן, אמרה כי "מאז ההחלטה של השרה רגב אני מקבלת טלפונים והודעות מבכירי הקהילות היהודיות בכל העולם. הקרע אתם הוא אמיתי וזה צעד נוסף של הממשלה לכיוון של פיצול וקיטוב בין חלקי העם היהודי. ההחלטה לביטול המשואה היא אומללה ומתפרשת בקרב יהודי התפוצות כיריקה בפרצוף, מוטב שהשרה תבטל את ההחלטה. עצוב ממש שברגע אחד שרת התרבות מצליחה להרוס מאמצים של שנים רבות לקירוב בין יהודים בכל העולם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים