שתף קטע נבחר

התקבל ערעורו של מיקי גנור, המשטרה לא מוותרת

מכה למשטרה: שופטת המחוזי בלוד קיבלה את ערעורו של עד המדינה בפרשת הצוללות מיקי גנור, אך הוא יישאר במעצר לפחות עד מחר והמשטרה תערער לעליון. "אין טענות מצדיקות להשבתו למעצר", נקבע. גנור נחקר בעקבות בקשתו לסגת מעדותו - צעד שיוביל כנראה לביטול הסכם עד המדינה

 

 

 

בית המשפט המחוזי בלוד קיבל בצהריים (יום ה') את הערר על מעצר עד המדינה בפרשת הצוללות מיקי גנור, שביקש לסגת מההסכם שחתם מול המשטרה וחולל דרמה בחקירת תיק 3000. החלטה זו מהווה מכה נוספת למשטרה לאחר שעד המדינה חזר בו מהודאותיו.

 

גנור, שערער על ההחלטה להאריך את מעצרו, הובא לדיון שבמהלכו גנור חש לא בטוב, הוצא מהאולם - וחזר אליו זמן קצר לאחר מכן. בתום הדיון קבעה השופטת כי גנור יישלח למעצר בית בן ארבעה ימים והטילה עליו צו איסור יציאה מהארץ, כמו גם ערבות כספית. המשטרה ביקשה לערער לעליון על ההחלטה ובית המשפט נעתר לעיכוב ביצוע על מעצר הבית עד מחר ב-11:30. גם פרקליטת המדינה הודיעה כי הגישה בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון על החלטת בית המשפט בלוד וכי נימוקים ומועד הדיון בבקשה ימסרו במועד מאוחר יותר.

 

השופטת קבעה כי "לא נטענה בכל שלב טענה לשיבוש הליכי חקירה של העורר וזאת עד ליום הפגישה איתו. במצב דברים זה יש לבחון אם מתקיימים נימוקים חריגים וכבדי משקל המצדיקים את השבת העורר למעצר במכלול הנסיבות המפורטות. אין טענות מצדיקות להשבת העורר למעצר. טענתו של העורר למתן פרשנות אחר לדבריו, כאשר מתוכן דבריו הוא אינו חוזר - אינו מצדיקה השבתו למעצר - גם אם הדבר מצדיק את המשך החקירה. עיינתי בפעולות החקירה שמבקשת היחידה לבצע - ואני סבורה כי ניתן לאיין כל חשש לשיבוש חקירה בקביעת חלופת מעצר ותנאי שחרור מתאימים".

בית משפט מחוזי לוד דיון  בעניינו של מיקי גנור ()
מיקי גנור בדיון בערעור

נציגת המשטרה פקד אור רובין אמרה בדיון: "הוא משנה עובדות מהותיות". היא הוסיפה כי "התיק עבר לפני כמה חודשים אך טרם הוגשו כתבי אישום, והנה העורר הגיע למשרדי היחידה. הוא זומן לפגישה והיא הובילה לחקירה באזהרה של החשוד גם בנוגע לעבירות שיוחסו לו מלכתחילה וגם ביחס לעבירות חדשות". עוד הוסיפה: "גנור מציג עובדות שסותרות לחלוטין את חקירותיו הראשונות".

 

הבוקר הודיעה הפרקליטות לפרקליטיו של גנור כי היא שוקלת לבטל את הסכם עד המדינה שנחתם איתו לפני כשנתיים. גנור נחקר לאחר שביקש לחזור בו מדברים שמסר במשטרה, "בכך הפר לכאורה באופן מהותי את התחייבויתיו והצהרותיו על פי ההסכם, ולפיכך רשאית המדינה לבטל את ההסכם על כל התחייבויותיה בו", לשון הודעת פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה).

 

בטרם תתקבל החלטה סופית, יתאפשר לסנגורים להשמיע את טיעוניהם בעניין עד 27 בחודש. "יובהר, כי צעד זה בא בעקבות הודעת הסנגורים כי מר גנור מבקש לחזור בו מדברים שמסר במשטרה במסגרת ההסכם, ובהמשך לדברים שאכן מסר ביומיים האחרונים במסגרת חקירותיו במשטרה, אשר סותרים עדויות מפורטות שמסר בשעתו במסגרת ההסכם", מסרה הפרקליטות, "בנסיבות אלה, כאמור, נשקל ביטול ההסכם, על כל המשמעויות הנגזרות מכך".

 

סנגורו של גנור עו"ד מאיר ארנפלד, שהיה בעברו קצין במשטרה, אמר בדיון: "מדובר בהליך תקדימי שבו המשטרה מבקשת לעצור בנסיבות כאלה. המשטרה נקט צעד אמוציונלי ולא רציונאלי. התנהלות המשטרה צריכה להטריד את כל מי שחרד במדינה הזו לזכויות חשודים".

 

אמש פורסמה גרסתו של גנור לגבי המהלך שבו נקט, שלפיה הוא אמר לראש היחידה הכלכלית במשטרה אלי אסייג כי "זה לא משהו שצץ עכשיו", והודה שהתלבט בחודשים האחרונים. "אני לא חוזר בי מהעובדות", אמר גנור לחוקריו, "רק לא מסוגל לחשוב שייצא שנתתי שוחד בכדי לבצע רכש ביטחוני".

 

כשנשאל מדוע פירט על השוחד גנור אמר כי "אני לא מבקש שום דבר. הייתי במצב בלתי אפשרי. איימתם שתפגעו בי, איימתם שתמחקו לי את הרכוש ושתפגעו לי במשפחה. השארתם אותי על הרצפה עם כאבים. אמרתי את מה שאמרתי. האיומים נגדי היו בלתי אפשריים".

 

פרשת הצוללות ()

 

גנור סיפר למקורביו כי החוקרים תדרכו אותו לפני החקירות. "לפני העימותים לקחו אותי לחדרים צדדיים, ובכל פעם שאמרתי שאני לא מסכים למשהו - איימו עליי. כל פעם שלא הסכמתי עם משהו שלהם הם איימו".

 

מיקי גנור בהארכת מעצר בבימ
מיקי גנור(צילום: מוטי קמחי)

עו
עו"ד בועז בן צור ועו"ד מאיר ארנפלד (צילום: מוטי קמחי)

כאשר סיפר את כוונותיו לחזור בו מהסכם עד המדינה לסנגוריו, עורכי הדין בועז בן צור ומאיר ארנפלד, השניים הסבירו לו את משמעות המהלך. "אני לא מפחד מכלום", התעקש גנור. "לוקח בחשבון כל האפשרויות גם שאשב בכלא תקופה ארוכה יותר". 

 

אתמול קיבל בית משפט השלום בראשון לציון את בקשת המשטרה והאריך את מעצרו של גנור בחמישה ימים. המשטרה מסרה בדיון כי גנור נעצר בחשד לעבירות שוחד, הלבנת הון, מסירת הודעה כוזבת ושיבוש הליכי משפט. גנור הגיש ערעור על הארכת המעצר.

 

בתוך כך, ל-ynet נודע כי בכוונת המשטרה להגיב בחריפות למהלך של גנור ולהמליץ על הגשת כתב אישום חמור נגדו, בצעד שסנגוריו כינו "נקמה".

 

כפי שפורסם, לאחר שביקש לסגת מההסכם, גנור נחקר באזהרה ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית בלהב 433. בחקירתו טען כי לא שיחד איש, והבהיר לתנ"צ אסייג ולפרקליטות כי הוא מודע לסיכון שהוא נוטל בהחלטתו.

  

בתום החקירה נעצר, חש ברע - ופונה לבית החולים אסף הרופא שבראשון לציון עד ששוחרר הבוקר. חוקרי היאל"כ הם אלו שחתמו עם גנור על הסכם עד המדינה - וכעת ינהלו את החקירה החדשה שנפתחה בעקבות שינוי גרסתו.

 

השתתף בהכנת הידיעה: גלעד מורג


פורסם לראשונה 21/03/2019 13:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים