שתף קטע נבחר

1932: היטלר העליב את העו"ד היהודי - ונקנס באלף מארק

שנה אחת בלבד לפני שהפך לשליט גרמניה, התבקש אדולף היטלר למסור עדות במשפט דיבה נגד עיתונאי מקומי במינכן. אלא שהוא סירב לענות לשאלתו של עורך הדין בטענה כי "לא יענה לדיבות מעליבות של יהודים". בתגובה הוא נקנס ועדותו הופסקה. הסיפור נחשף בעיתון ישן שהתגלה במקרה על ידי בית המכירות "דור לדור"

 

בשנת 1932 היה אדולף היטלר מנהיג המפלגה הנאצית בגרמניה המתפוררת. איש לא צפה אז ששנה אחר כך כבר יהיה הקנצלר של גרמניה, ועשור אחר כך – רוצח היהודים הגדול ביותר שידעה ההיסטוריה. גם לא עורך הדין היהודי שנשכר להגן על עיתונאי מקומי במשפט דיבה, לאחר שהאשים את הנאצים בחבירה לפשיסטים האיטלקים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

כאשר הסנגור היהודי, ששמו נותר אלמוני, חקר את היטלר מעל דוכן העדים – סירב הלז לענות לו בטענה שהוא "לא יענה לדיבות מעליבות של עורכי דין יהודים". בתגובה, קנס בית המשפט במינכן את המנהיג הנאצי בכ-1,000 מארק, ושלל את זכותו להמשיך בעדות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הסיפור הזה פורסם בעמודו הראשון של העיתון העברי "דואר היום" (Palestine daily mail) בעריכת איתמר בן אב"י בחודש יוני 1932, תחת הכותרת: "היטלר נענש ב-1000 על העליבו עורך דין יהודי". רן סגל מבית מכירות "מדור לדור" מצא את העיתון הנדיר כאשר קנה עיזבון של אחד האספנים הגדולים בארץ, בן ציון וקס מרמות השבים, שמשקלו שישה טונות.

 

  ()
הכותרת ב"דואר היום", שנת 1932

 

"עיתונאי בשם וויליאם הבל מגרמניה האשים את הנאצים בזה שהם עושים יד אחת עם הפשיסטים האיטלקים", הוא מספר על הרקע לסיפור באולפן ynet. למעשה, כתב האבל כי "תנועת הנאצים נתמכת על ידי חוגים איטלקיים פשיסטים, לאחר שהיטלריסטים ויתרו על זכותם בטירול הדרומית".

 

"הרעיון היה שהגרמנים יוותרו על הזכויות שלהם בחבל טירול האוסטרי הדרומי, שהיה אז בשליטת איטליה", מסביר סגל, "ובצורה הזאת הם ייתמכו כלכלית על ידי האיטלקים". היטלר טען מנגד שהאשמה כולה היא שקר, ושאם לא היה יכול להכחיש את זה, הוא היה מתאבד בירייה.

 

"האבל נתבע בבית המשפט הגרמני על הוצאת דיבה, ועו"ד היהודי ששכר שאל את היטלר, שעלה לתת עדות, האם קיבלתם תמיכות כספיות מחברות נשק צרפתיות וצ'כיות. היטלר התרגז ואמר: אני לא עונה ליהודים. השופט כעס על מנהיג הנאצים, והתריע: 'אתה לא עונה? אתה לא רוצה להתקדם? אם כך, תיקנס ב-1,000 מארק ותוצא מהמשפט מבלי שתוכל להעיד בהמשך".

 

"היטלר היה אז כלום"

לדברי סגל, "מה שממש מדהים כאן, זה שהיטלר באותו זמן היה כלום. גרמניה הייתה מדינה מפוררת, היא בכלל לא נחשבה, ובכל זאת זה היה בכותרת. בעצם היהודים שחיו כאן אמרו, 1-0 על היטלר".

 

  ()

 

העיתון הישן מוצע למכירה פומבית בשבוע הבא במחיר התחלתי של 120 דולרים. "מטרת בית המכירות שלי, 'מדור לדור' - כשמו כן הוא: להעביר את ההיסטוריה שלנו הלאה. הרווח הכלכלי פה הוא לא רציני במיוחד, אבל הוא גם לא המטרה".

 

"דואר היום" יצא לאור בירושלים, והוגדר כעיתון יומי עממי וכ"ביטאון יהודה העצמאית". מחירו עמד על 5 מיל'. הגיליון המרתק שיצא ביום שלישי באותו השבוע והודפס ברחוב הסולל בירושלים, מהווה עדות לאותה התקופה.

פורסם לראשונה 24/03/2019 18:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים