שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  צה"ל מתחשב בטבעונים: יספק ויטמין B12 בסדיר ומילואים

  בשנים האחרונות, חלה עלייה דרמטית בכמות החיילים הצמחונים והטבעונים בצבא, עד הרמטכ"ל הנוכחי בעצמו, רא"ל אביב כוכבי. אולם עד כה הם לא יכלו לקבל תוסף B12 לפני שנדרשו לבצע בדיקות דם ולהביא אישור על כך. כעת, יוכלו לקבל את התוסף על סמך הצהרתם על אורח חייהם בלבד

  בשורה לחיילי צה"ל: בימים הקרובים יחל צה"ל לספק בחינם לחיילים טבעונים, בשירות סדיר ובשרות מילואים פעיל, ויטמין B12. זאת בהתאם להמלצות קליניות מקובלות והוראות משרד הבריאות. ההחלטה התקבלה לאחר קבילה שהגישו נציגי המטה לקידום טבעונות בצה"ל.

   

  המקור לוויטמין B12, נמצא בעיקר בבשר, עוף, דגים, ביצים ומוצרי חלב, לכן טבעונים נאלצים ליטול את הוויטמין שדרוש להתפתחות תקינה של תאי הדם האדומים ולתפקוד מערכת העצבים.

   

  תוספי תזונה B12 בחינם - גם לחיילים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  תוספי תזונה B12 בחינם - גם לחיילים(צילום: shutterstock)

   

  טבעונות בצה"ל

  הטבעונים נגד צה"ל: 550 חיילים וקצינים קובלים על קיפוח

  צועד על קיבתו: צה"ל הכשיר מנת קרב טבעונית

  אתר לתלונות מזון בצה"ל - ותפריט טבעוני חדש

     

  "בשורה גדולה לחיילים הטבעונים והצמחונים"

  בשנים האחרונות, חלה עלייה דרמטית בכמות החיילים הצמחונים והטבעונים בצבא, כאשר הקצין הבכיר ביותר במערכת הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, מנהל אורח חיים צמחוני עוד מימי התיכון.

   

  לאחר שבצה"ל ביצעו התאמות שאפשרו לטבעונים לשרת עם הכנסת מוצרים טבעונים לחדרי האוכל הצבאיים, טענו חיילים טבעונים שהצבא מקשה עליהם לקבל ויטמין B12 ודורש מהם לבצע בבדיקות דם.

    

  בשבוע שעבר, הודיע מ"מ נציב קבילות החיילים איתן דהן, שהצבא החליט לשנות את הנהלים. "ראש ענף רפואה במרכז לשירותי רפואה בצה"ל הודיעה לנציב קבילות החיילים כי על פי הוראות משרד הבריאות והנחיות קליניות מקובלות מומלץ לטבעונים ליטול תוסף ויטמין B12 ללא קשר לרמת הערכים בדם".

   

  "הוא הוסיף ואמר: "בבחינת הנושא בענף הרפואה הוחלט כי המשרתים הטבעונים יזכו למענה זה גם במסגרת הצבא על ידי פנייה לרופא צבאי או הגשת בקשה במערכת לצורך המצאת מרשם וקבלת תרופה בחינם בבתי מרקחת צבאיים".

    

  אינפו מאכלים חדשים צה

   

  יובל חיורוני, מנהל המטה לקידום טבעונות בצה"ל, אמר כי "החיילים והחיילות הטבעונים מקבלים היום בשורה גדולה. צה"ל ממשיך לשפר את התנאים שהוא מעניק למשרתיו הטבעונים ולספק להם את צורכיהם בהתאם לאורח חייהם". 

   

  סא"ל ד"ר לנה קורן, רע"ן רפואה בחיל הרפואה, הוסיפה כי "זהו חלק נוסף מהמהפכה במענה לחיילים הטבעונים בצה"ל. מהיום כל חייל שמצהיר על היותו טבעוני מול רופא היחידה שלו, יוכל לקבל מרשם ל-B12 בהתאם להנחיות משרד הבריאות וכפי שנהוג כיום בעולם האזרחי.

   

   

  "לחייל יש אפשרות לקבל את התרופה בחינם מבית מרקחת צבאי או לרכוש אותה מבית מרקחת אזרחי. B12 ללא עלות לטבעונים זהו שירות ייחודי שקיים רק בצה"ל למען המשרתים.

   

  "עד היום, החיילים אמנם היו מקבלים את התוסף ללא עלות, אך היו צריכים לעבור בדיקת דם שבודקת אם קיים חוסר של B12 ולאחר מכן לחזור לרופא היחידה על מנת לקבל את המרשם. דרך זו חוסכת לחייל הטבעוני טרחה ובירוקרטיה רבה. זהו שלב נוסף בקידום מענה בריאותי טוב יותר למשרתים".

   

  צפו: המאבק של חיילים טבעונים לקבלת תפריט מותאם:

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר צה"ל
  חיילים טבעונים. יקבלו B12 בחינם
  צילום: דובר צה"ל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים