שתף קטע נבחר

צילום: קובי תמם, דוברות כבאות והצלה, יאיר שגיא

חיל האוויר תוקף יעדי חמאס: "פגיעה רחבה ומשמעותית"

צה"ל תוקף ברצועת עזה בעקבות ירי הרקטה לשרון הבוקר שהחריבה בית. דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס במשדר ynet: "חמאס יבין שמדובר בתקיפה משמעותית על אירוע חמור". קולות נפץ נשמעים ביישובי העוטף. מקלטים נפתחו ביישובים רבים

חצי יממה אחרי ירי הרקטה למושב במשמרת בשרון - מגיעה התגובה הישראלית: צה"ל תוקף הערב (יום ב') יעדים לאורך רצועת עזה. דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס אמר במשדר המיוחד של ynet כי "אנחנו נמצאים ממש בתחילת התקיפה. מתוכננת תקיפה רחבה. אני חושב שחמאס יבין שמדובר בתקופה משמעותית על אירוע חמור, ובסוף מדובר במחיר ההפסד המצטבר שחמאס סופג בשנה האחרונה. אני חושב שהוא מבין אותו והוא מונע מעצמו את היכולות שלו".

 

 
עוד אמר דובר צה"ל כי צה"ל מתגבר כוחות בעוטף עזה, "מפקדים שיפרו את המוכנות מהבוקר לקראת האירועים הצפויים בשעות הקרובות, אנחנו נמצאים בקשר מצוין עם העורף. לאורך היום נכחתי בכמה הערכות מצב של הרמטכ"ל ומפקדים בכירים בצבא, מה שעומד לנגד עינינו זו משימה אחת - ביטחון אזרחי ישראל וכמובן למנוע את אירועי הטרור של ארגון הטרור חמאס".
 
ב-17:45 לערך הודיע דובר צה"ל כי "צה"ל החל לתקוף מטרות של ארגון הטרור חמאס לאורך רצועת עזה".הפלסטינים דיווחו כי הותקף מוצב "אשקלון" הגדול של חמאס. תקיפות גם באזור החוף באזור סודאניה שמצפון לעיר עזה. זה אזור בשליטת הכוח הימי של חמאס. עוד דווח על תקיפות באזור רפיח שבדרום הרצועה.
 
תקיפה צה
תקיפה צה"ל ברצועת עזה(צילום: רויטרס)
יישובים פתחו מקלטים הערב, בהם תל אביב, באר שבע, ראשון לציון, אשקלון, קריית מלאכי ויישובי המועצה האזורית מרחבים. במועצה האזורית חוף אשקלון הודיעו על ביטול הלימודים מחר. ראש העיר אשקלון, תומר גלאם, הנחה הערב את הגורמים המקצועיים בעירייה לפתוח את כל המקלטים הציבוריים ברחבי העיר. ההחלטה התקבלה בתיאום עם פיקוד העורף. ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג' הנחה גם הוא על פתיחת מקלטים. מעיריית קריית מלאכי נמסר כי "לאחר הערכת מצב נוספת ולמרות שאין הנחייה מפיקוד העורף, הורה ראש העיר אליהו ללו זהר על פתיחת מקלטים הציבוריים ברחבי העיר. אנו מבקשים מבעלי המקלטים בבניינים הפרטיים לפנות אותם בהקדם".

 

  

הירי לשרון - כתבות נוספות:

עשן תקיפה צה
תקיפות צה"ל ברצועת עזה(צילום: AFP)

עשן תקיפה צה
(צילום: AFP)

עשן תקיפה צה
(צילום: אבי מועלם)

עשן תקיפה צה
(צילום: רויטרס)

תקיפה צה
(צילום: רויטרס)

מאז שעות הבוקר נערך צה"ל לאפשרות של מבצע קרקעי מוגבל ברצועת עזה בתגובה לירי הרקטה לשרון, שבשרון שממנו נפצעו שבעה בני אדם באורח קל-בינוני. חיל האוויר מעבה את פריסות סוללות כיפת ברזל בשל ההסלמה. אלפי לוחמים משתי חטיבות סדירות (גולני ו-7 של השריון), יחד עם מפקדת אוגדת החוד 36 שהוקפצו לדרום, ומעליהם מפקדת אוגדה 36, הגיעו לשטחי היערכות ולבסיסי האימון של פיקוד הדרום. משימתם האפשרית תהיה להיכנס לרצועת עזה למבצע קרקעי מוגבל - במידת הצורך, בכפוף להערכת מצב וביחס להחרפה בהסלמה. באחת ההסלמות בשנה שעברה כבר הוזרמו לדרום כוחות דומים וגדולים אך לא הופעלו.

 

גדודי תגבור מכוח אחר נערכים להגיע לאוגדת עזה לקראת מהומות הגדר הצפויות ביום האדמה בסוף השבוע ויופעלו בהתאם להתפתחויות.

 

בחמאס הזהירו את ישראל ואיימו בתגובה לכל תקיפה של צה"ל: "כל מעשה טיפשות של הכיבוש הישראלי נגד עזה וההתנגדות, עלותו תהיה גבוהה על ההערכות. הכיבוש ימצא את עצמו מול התנגדות חזקה המוכנה למאבק ההרתעה ולהגנה על עמנו".

 

היערכות צה"ל בעוטף עזה, היום:

ערכים להסלמה: צה
(צילום: AFP)

דובר צה
"תקיפה רחבה ומשמעותית". דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס(צילום: משי בן עמי)

חיילים בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ערכים להסלמה: צה
(צילום: אבי רוקח)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: gettyimages)
הבית שנפגע במושב משמרת(צילום: gettyimages)

הנחיות פיקוד העורף  ()

 

 

צה"ל החל בצהריים לחסום כבישים בעוטף עזה. לפי הודעת הצבא, "לאור הערכת המצב וכחלק מצעדי שיפור המוכנות הוחלט באוגדת עזה על חסימת אזורים וצירים הסמוכים לגדר המערכת. בנוסף הוחלט על עצירת עבודות חקלאיות במרחבים הסמוכים לגדר המערכת". בין היתר נחסם אתר "חץ שחור" הסמוך לרצועה.

 

האזורים והצירים החסומים כוללים את "גבעת קובי" בשדרות, גבעת הפעמונים, אתר "חץ שחור", גבעת נזמית, גבעת הפרש הבודד, כביש 4 מכיוון צומת יד מרדכי לנתיב העשרה וכביש 25 מכיוון צומת סעד לקיבוץ נחל עוז. בנוסף, בכל הרשויות בעוטף עזה בוטלו היום החוגים אחר הצהריים.

 

על פי הנחיות גורמי ביטחון הופסקה תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות. לפי שעה רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע) תחלנה ותסיימנה את נסיעתן בתחנת אשקלון. תחנות אופקים, נתיבות ושדרות תיסגרנה עד להודעה חדשה.

 

במקביל נמשך שיגור בלוני התבערה מהרצועה. היום בצהריים אותרו בלונים כאלו בקריית גת, סמוך לפסי רכבת. גם באשקלון הוחלט לבטל את כל החוגים העירוניים המיועדים לשעות אחר הצהריים, כמו גם לדחות את האירועים שתוכננו להתקיים בעיר, בהם: תחרות ריקודים ארצית, ליגת כדורגל אולמות ומשחק הכדורגל בין הפועל אשקלון לעירוני רמת השרון.

 

מנגד, גורמים בחמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות בעזה הזהירו שכל הסלמה ישראלית תיענה בתגובה מיידית: "תקיפה ישראלית לעבר רצועת עזה והרחבת ההפצצות ייענו בכך שכל המטרות הישראליות יהיו על כוונת ההתנגדות. אנחנו מזהירים את הצבא הישראלי מלבחון את ההתנגדות שיופתע מתגובה חריפה. התגובה תהיה קולקטיבית, כך שהכיבוש לא יוכל לשאת אותה".

 

קודם לכן אמרו מקורות ברצועת עזה ל-ynet כי "הירי לפנות בוקר היה של חמאס. הרקטה שוגרה מאזור שנמצא בין חאן יונס לרפיח, בשטח שנמצא בשליטה מלאה של הזרוע הצבאית של חמאס. המטרה הייתה להפעיל לחץ על ישראל כאשר המצרים נמצאים באזור במסגרת סבב המשא ומתן, תוך הערכה שישראל לחיצה בתקופה זו, שאפשר יהיה להשיג ממנה הקלות נוספות וכי היא תימנע מתגובה צבאית נרחבת שבועיים לפני הבחירות".

 

דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס אמר בתדרוך לכתבים כי הרקטה שפגעה הבוקר במושב משמרת שוגרה מאזור רפיח שבדרום עזה - טווח של 120 ק"מ. לפי צה"ל מדובר ברקטה של חמאס מייצור עצמי: "הירי בוצע על ידי חמאס מעמדה של חמאס. אנחנו רואים בחמאס אחראים לכל מה שקורה ברצועה".

 

הרקטה פגעה ישירות בבית במושב, אך כ-30 בתים נוספים נפגעו מההדף של הפגיעה.שתי נשים נפגעו באורח בינוני ועוד חמישה בני אדם נפגעו באורח קל.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מטה סודי של חמאס הותקף
צילום: רויטרס
מומלצים