שתף קטע נבחר

"כרוז חרם" ו"איגרת קנאות": כך נלחמו ה"מתנגדים" בתנועת החסידות

עותק נדיר של החיבור הראשון נגד לימוד "פנימיות התורה" נחשף - 250 שנה אחרי שהופץ בקהילות יהודיות באירופה וגיליונותיו הושמדו על ידי החסידים. בית המכירות הפומבית "ווינרס" מציע אותו כעת למרבה במחיר: "מעריכים את השווי בכ-50 אלף דולר"

  ()

הצצה נדירה למלחמות ה"מתנגדים" נגד תנועת החסידות : עותק יחיד מהחיבור הראשון שהופץ נגד התפשטות לימוד "פנימיות התורה" במאה ה-18 נחשף לאחר כמעט 250 שנה, ומוצע כעת למכירה פומבית. שוויו מוערך בכ-50 אלף דולר, והמחיר ההתחלתי - ח"י אלפים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

המסמך ההיסטורי, "זמיר עריצים וחרבות צורים", מיוחס לרבי אריה יהודה ליב מבראדי. הוא נכתב בשנת 1772 וכולל 16 עמודים בלבד, בהם כרוז חרם שנקבע בקהילתו למאבק בחסידות, "איגרת קנאות" נגד החסידים הראשונים בווילנה, חיבור בשם "תוספת ביעור" בגנות "המחדשים, מהרסים ומחריבין את מנהגינו" וכתבים נוספים – אחד מהם בחתימת "הגאון מווילנא", ממנהיגי המתנגדים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

היהודים התפלאו, המוסלמים התפלאו: מורה חרדית באום אל-פאחם

 

הפרסום ההוא גרם לזעזוע בקרב החסידים, שבא לידי ביטוי בכתבי מייסד חב"ד, "האדמו"ר הזקן", רבי שניאור זלמן מלאדי. "נשלחו הספרים בכל תפוצות הגולה ממש", תיאר, "לא יאומן כי יסופר גודל הבזיונות והייסורין שנעשו אז להצדיקים המפורסמים".

 

העותק - מהבודדים ששרדו

תומכי החסידות התאספו לטכס עצה על דרכי התגובה וההתגוננות מפני המתנגדים, והחליטו לנסות להשיג - ואף לרכוש במחירים מופקעים - את כל העותקים של החיבור העוין ולהשמידם. זה המוצג כעת בבית המכירות הפומביות "ווינרס" הוא מהבודדים ששרדו, כששלושה מהדפים המקוריים חסרים. הם שוחזרו מהעותק הנמצא בספרייה הלאומית בירושלים, שהוא ככל הנראה היחיד ששרד בשלמותו.

 

 

חוקרים רבים כתבו על "זמיר עריצים וחרבות צורים", בניסיון להתחקות אחר זהות המחבר והמוציאים לאור, מה שלדברי המוכרים מעיד כי הוא "בעל חשיבות היסטורית כבירה ונדיר באופן יוצא מן הכלל". הביבליוגרף הרב חיים ליברמן טען כי זהו "אחד מהספרים הנדירים ביותר", והאספן והביבליוגרף ישראל מהלמן התפייט ואמר כי הוא "יקר מציאות ויקר ערך".

 

גל וינר, מנהל בית המכירות הפומביות "ווינרס" (Winner's), ציין כי על הספר נראים "כתמי זמן", אך מצבו "טוב מאוד" הוא נתון בכריכת עור ובקופסה נאה מפשתן. וינר העריך את שוויו של העותק בכ-50-40 אלף דולר, ומחיר הפתיחה שלו באתר עומד עתה על 18 אלף.

 

  ()

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים