שתף קטע נבחר

מהפכה: כבר לא צריך להגיע לטאבו כדי לרשום דירה שיש עליה משכנתה

מסמכי רישום המשכנתה יתקבלו מעתה בבנק כמסמכים דיגיטליים חתומים אלקטרונית ישירות מהרשם, והלקוח לא יידרש להגיע לסניף הבנק. הרפורמה מקצרת הליך שיכול לקחת שנים לשלוש שעות דרך המחשב

הרפורמה הדיגיטלית ברישום המקרקעין הושלמה היום (ד'), עם השקתו של שירות המאפשר להגיש שטר משכנתה באופן מקוון לטאבו. זאת בהמשך לשיתוף פעולה שנחתם לאחרונה בין הטאבו (רישום והסדר מקרקעין) שבמשרד המשפטים לבין בנק מזרחי טפחות. במשרד ציינו כי בכך הושלם תהליך רישום הדירות האינטרנטי, ושמעתה ניתן יהיה לבצע עסקאות מכר גם בנכסים שיש לרשום עליהם משכנתה, מבלי להגיע למשרדי הטאבו.

 

>>לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

ביטוח החיים למשכנתה הוזל - אך בבנק עדיין יקר

התור בטאבו יתקצר? מהיום עסקאות מכר באופן מקוון

בגלל חוק המזומן: מספר עסקאות הנדל"ן מתחילת השנה - הנמוך מזה עשור

 

הטאבו השיק כבר לפני כשנתיים שירות רישום הערת אזהרה באופן מקוון, ולפני כשנה נפתחה לעורכי הדין האפשרות לבצע עסקאות מכר דיגיטליות. עם זאת במשרד מציינים כי בפועל, רק 20%-25% מעסקאות המכר בוצעו במלואן באופן מקוון, מאחר שלא ניתן היה להגיש באופן מקוון את שטר המשכנתה לצורך השלמת עסקת המכר והעברת הבעלות על הנכס.

לשכת הטאבו בקריית הממשלה בתל אביב  (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
לשכת הטאבו בקריית הממשלה בתל אביב (צילום: ירון ברנר)
 

כדי לאפשר את שיתוף הפעולה מול מזרחי טפחות, תקנות המקרקעין תוקנו בשנת 2017 ונוספה אפשרות להכיר בשטר המשכנתה כשטר מקורי, גם אם תהיה בו חתימה מקורית אחת או יותר. כפי שנקבע בהסכם, הבנק יחתום על שטר המשכנתה באופן ידני והוא יימסר ללקוחות באופן פיזי. עורך הדין בעסקה יחתים את הממשכנים, יסרוק את שטר המשכנתה, יאמת את חתימתם של הממשכנים בחתימה אלקטרונית ויעבירו לטאבו בממשק המקוון הקיים.

 

לצורך השלמת התהליך ועל מנת לוודא כי לא נעשו שינויים בשטר המשכנתה הפיזי שנמסר ללקוח, פיתח אגף מערכות מידע במשרד המשפטים מערכת טכנולוגית שמעבירה את השטר הסרוק החתום אלקטרונית לבנק, ובמקביל פותחה בבנק מערכת שמנתבת את השטרות לסניף הבנק הרלוונטי.

 

לא יידרש להגיע לסניף הבנק

מנהל זרוע המשכנתאות וסגן מנהל החטיבה הקמעונאית בבנק מזרחי טפחות אורי יוניסי, הסביר שכעת, מסמכי רישום המשכנתה יתקבלו בבנק כמסמכים דיגיטליים חתומים אלקטרונית ישירות מהרשם, והלקוח לא יידרש להגיע לסניף הבנק על מנת להמציא את המסמכים.

 

במשרד המשפטים ציינו כי מדובר בשיתוף הפעולה הראשון שנעשה מול הבנקים בישראל וכי הם מקווים שיוביל להרחבת השירות גם בבנקים אחרים. שרת המשפטים, איילת שקד, מסרה: "עד היום הליכי הרישום בטאבו הקשו על האזרח ברישום הנכס ויצרו עיכובים רבים בהתחלת תהליכי בנייה. הרפורמה מקצרת הליך שיכול לקחת שנים לשלוש שעות דרך המחשב. באופן זה, האזרח לא מבזבז זמן יקר וגם הליכי הבנייה מתקצרים ומתייעלים".

 

הממונה על המרשם ומנהל אגף רישום והסדר מקרקעין, שלומי הייזלר, ציין כי יש עדיין דברים הטעונים שיפור מבחינת חווית המשתמש במערכות הטכנולוגית וצמצום בירוקרטיה, אך הוסיף כי "עם כניסת הבנקים לתהליך רישום המשכנתה באופן מקוון, אפשר לומר שמבחינה מהותית המהפכה הטכנולוגית בוצעה".

 

מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, הוסיפה: "שיתוף הפעולה החדש הוא קפיצת מדרגה בחיבור בין הממשלה לבין גופים מוסדיים במשק, וכל מטרתו היא שיפור השירות לאזרחים וצמצום טרטור ובירוקרטיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
לשכת הטאבו בקריית הממשלה בתל אביב
צילום: ירון ברנר
מומלצים