שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  משרד הבריאות מזהיר: סכנת סרטן עור מתרופות ליתר לחץ דם

  כמה חודשים לאחר ששורת תרופות לטיפול ביתר לחץ דם הורדו מהמדפים בכל העולם, מתגלה עכשיו סיכון חדש מעוד תרופות לחץ דם: סרטן עור שאינו מלנומה. הרופאים התבקשו ליידע את המטופלים בדבר הסכנה ולהפחית את החשיפה לשמש

  סכנה חדשה בתרופות לטיפול ביתר לחץ דם: משרד הבריאות מזהיר כי קיים סיכון מוגבר ללקות בסרטן עור  שאינו מלנומה בשורת תרופות שכיחה לטיפול בלחץ דם גבוה. על פי ההערכות אלפי ישראלים מטופלים בתרופות אלה.

   

  הפרשה החלה בעקבות שני מחקרים שביססו את הקשר בין שימוש בתרופות המכילות את המרכיב הידרוכלורותיאזיד, לבין שכיחות מוגברת לסרטן עור שאינו מלאנומה.

   

  אחד המחקרים שכלל מעל 71 אלף איש הסובלים מסרטן עור בשם "קרצינומת תאי קשקש" ו"קרצינומת תאי בסיס", נמצא סיכון מוגבר ללקות בסרטן העור של עד פי 4 אצל המטופלים בתרופות החשודות, בהשוואה לאנשים שאינם נוטלים את התרופות החשודות.

   

  סיכון מוגבר לחלות בסרטן למטופלים בתרופות נגד לחץ דם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  סיכון מוגבר לחלות בסרטן למטופלים בתרופות נגד לחץ דם(צילום: shutterstock)

   

  המלצה: להגביל את החשיפה לשמש ולקרינה אולטרה סגולית

  מחקר אחר שכלל 633 חולי סרטן עור בשפתיים, שהושוו לאוכלוסיה של 63 אלף איש בריאים, מצא סיכון מוגבר לסרטן של עד פי 7 ללקות בסרטן בקרב המשתמשים בתרופות.

   

  בהתאם לפעילות שננקטה באירופה, קבע משרד הבריאות שיש ליידע מטופלים שנוטלים תכשירים המכילים את החומר הפעיל כמרכיב בודד או משולב, לגבי הסיכון של סרטן עור שאינו מסוג מלנומה, ולייעץ להם לבדוק באופן שגרתי את העור על מנת לזהות נגעים חדשים ושינויים בנגעים קיימים בעור, ולדווח על נגעים חשודים בעור.

   

   (גרפיקה)
   

   

  הרופאים נקראו עוד להנחות את המטופלים בתרופות אלה להגביל את החשיפה לשמש ולקרינה אולטרה סגולית, ולהגן על העור בחשיפה לקרינה זו כדי לצמצם את הסיכון לסרטן העור. במשרד הבריאות הוסיפו עוד כי ייתכן שיהיה צורך לשקול מחדש את השימוש בתכשירים המכילים הידרוכלורותיאזיד במטופלים שסבלו בעבר מסרטן עור.

   

  לפני כחצי שנה הורדו תרופות רבות ללחץ דם המכילות את הרכיב "ואלסרטן"  מתוצרת חברת "מיילן" מחשש להימצאות עכבות של חומר מסרטן. על פי הידוע, גורם החומר לפגיעה באנזימי הכבד העלולים לגרום לסרטני הקיבה והמעי הגס. עם זאת, לא ברורה ההשפעה המדויקת בבני אדם.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הקשר בין לחץ דם לסרטן עור
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים