שתף קטע נבחר

בנט לא עובר במדגמים: "החיילים ידאגו לנו"

מדגמי "קשת" ו"כאן" ניבאו שבנט ושקד לא עוברים את אחוז החסימה. "רשת" ניבאה להם תחילה 4 מנדטים - אך בהמשך המדגם עודכן וחזה גם הוא שלא יכנסו לכנסת. בנט נותר אופטימי: "הימין החדש תעבור, ותעבור יפה". שקד: "נצליח להגיע ליעדים שרצינו"

הם קיוו להשיג את תיקי הביטחון והמשפטים - אבל לפי המדגמים הם כלל לא עברו את אחוז החסימה. לפי מדגמי "קשת" ו"כאן", הימין החדש של נפתלי בנט ואיילת שקד נותר מחוץ לכנסת. מדגם "רשת" ניבא להם תחילה ארבעה מנדטים - אך בהמשך עודכן וניבא להם גם הוא אפס מנדטים.

 

למרות זאת, דקות לאחר פרסום המדגמים נשמע בנט אופטימי. "חברים, אל תיפול רוחכם. מנהיגות נבחנת ברגעים קשים", אמר. "יש לנו סבלנות, אמונה ועצבי פלדה. הימין החדש תעבור, ותעבור יפה. אנחנו בטוחים בצדקת דרכנו. ‏איילת ואני מוסרים לכל תומכינו: אתם הקבוצה המדהימה ביותר שיש. אנחנו דואגים לחיילים ואתם תראו שהחיילים ידאגו לנו".

 

נפתלי בנט ואיילת שקד לאחר פרסום תוצאות המדגמים בבחירות 2019 (צילום: אילנה קוריאל)
נפתלי בנט ואיילת שקד אופטימיים למרות התוצאות הלא מעודדות(צילום: אילנה קוריאל)

בחירות 2019 פעילים מטה הימין החדש תוצאות  ()

השרה איילת שקד אמרה לפעילים: "נתתם את הנשמה, הייתם מדהימים. אני בטוחה שנעבור. ואני בטוחה שנעבור יפה. יש לנו עוד הרבה עבודה. התחלתי את העבודה במערכת המשפט ויש לי עוד הרבה עבודה. יחד נצליח להגיע ליעדים שרצינו. אנחנו לא מוותרים. יש לנו דרך ארוכה, מציעה שנעשה מה שבוזי היה עושה. נלך לישון ונקום מחר בבוקר לתוצאות האמת. יש לנו תפקיד חשוב בניהול המדינה ונעשה זאת יחד אתכם. נקום בבוקר ונדבר. אנחנו בטוחים בצדקת דרכנו. יש לנו סבלנות. אורך רוח ואנחנו נצליח. הפעילים ואנשי הרשימה המדהימים, אתם הקבוצה הטובה ביותר בממדינת ישראל ואנחנו ננצח".

 

"אני חושבת שהמדגמים מאכזבים אבל בטוחה שלא מייצגים. כמו שבבחירות הקודמות התעוררנו לבוקר אחר כך אני מקווה שמחר נתעורר לבוקר אחר", אמרה פעילה של המפלגה, גל שוורץ.

מדגם ערוציפ אינפו  ()

עמיחי שיקלי מס' 9 במפלגה: "אני חושב שהתוצאות מאוד לא ברורות. כל ערוץ נותן תמונת מצב אחרת, ברור לי שאנחנו עוברים את אחוז החסימה. קמפייני הגעוואלד עשו את שלהם. מבחינתנו עשינו ככל שיכולנו כדי להביא את התוצאה הטובה ביותר".

 

פעיל המפלגה תומר בן שטרית: "מדובר במדגמים ראשוניים ואנחנו עדיין מאמינים שנתחזק. אני לא רואה מצע של ביבי. הוא עשה לנו תחייה של 2015. הוא שתה לנו 2 מנדטים, אם לא 3. זה לא משהו שצריך להיעשות בין שתי קבוצות שאמורות להיות חלק בלתי נפרד זו מזו. מה שהוא עשה הוא בזכות בנט ושקד. אני מקווה שהתוצאות לא סופיות".

שקד ובנט (צילום: AFP)
איילת שקד ונפתלי בנט(צילום: AFP)

בנט ושקד הכריזו יחדיו על הקמת מפלגת "הימין החדש" ב-29 בדצמבר 2018. במסיבת עיתונאים מיוחדת בתל אביב הם הודיעו כי הם עוזבים את הבית היהודי ומקימים את המפלגה החדשה - שנועדה לפנות לקהל ימני חילוני ודתי.

 

השניים הסבירו שהמהלך הדרמטי גובה בברכתם של ראשי הציונות הדתית, ואמרו כי "עם ישראל חייב להתאחד - חילונים, מסורתים, דתיים וחרדים. כולנו עם אחד". במהלך הקמפיין הם הודיעו כי כתנאי לכניסה לממשלה - הם ידרשו את תיק הביטחון עבור בנט ואת המשך כהונת שקד במשרד המשפטים. 

 

לדברי בנט, אז, "אם בעבר הצלחנו למנוע את שחרור המחבלים או את התקדמות המדינה הפלססטינית, כעת איבדנו את כוחנו להשפיע. ראש הממשלה נתניהו הבין שהציונות הדתית יושבת בכיס שלו ושתמיד הם ילכו איתו. איבדנו את היכולת להשפיע השפעה מהותית".

בנט מצביע ברעננה (צילום: נמרוד גליקמן)
נפתלי בנט. סומך על החיילים(צילום: נמרוד גליקמן)

 

השרה שקד אמרה באותה מסיבת עיתונאים ראשונה כי "יש לנו הערכה רבה לנתניהו על תרומתו למדינת ישראל, אבל אסור שהימין האמיתי והמחנה הלאומי כולו יהיה שבוי בידי דמות אחת. אנחנו לא עוזבים את הציונות הדתית - אנחנו מרחיבים את הבית. אנחנו מגדילים דרמטית את גוש הימין. נוכל להחזיר מנדטים שבורחים מהליכוד שמאלה, למפלגות שמתחפשות לימין, אך הן בעצם שמאל. המהלך הזה יציל את הימין בבחירות הקרובות, וייצר לראשונה ימין אמיתי, ימין שלא מזגזג, שלא מניח את טובתו האישית מעל טובת המדינה".

 

בשבוע שלאחר הקמת המפלגה החדשה, השר להגנת הסביבה ולענייני ירושלים זאב אלקין (הליכוד) תקף בחריפות את בנט ושקד. בריאיון באולפן ynet אמר אלקין כי המהלך מסכן את הימין ואת ניצחון הגוש. ח"כ דוד ביטן (הליכוד) התראיין אף הוא בנושא ואמר: "הם בגדו בבוחרים שלהם ובגדו בבית היהודי".

 

אל מפלגתם צירפו שקד ובנט את אלונה ברקת, הבעלים של קבוצת הכדורגל הפועל באר שבע. ברקת הבטיחה כי היא רואה את הצטרפותה למפלגה כ"הזדמנות לקחת את השינוי שעשינו בבאר שבע ולהביא אותו לכלל ישראל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילנה קוריאל
שקד ובנט
צילום: אילנה קוריאל
מומלצים