שתף קטע נבחר

החשש מתממש: עלייה ביחס בין החוב לתוצר של ישראל ב-2018

על פי דוח ניהול החוב הממשלתי, יחס החוב-תוצר עלה ל-61% - קפיצה של 0.5% לעומת 2017. המשמעות: הגדלת היחס בין החוב לתוצר עלולה להביא להגדלת תשלומי הריבית ובהמשך גם לפגיעה בדירוג האשראי של ישראל

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, פרסם היום (ב'), ימים ספורים לאחר הבחירות, את הדוח השנתי על ניהול החוב הממשלתי לשנת 2018. מהדוח עולה כי שיעור החוב הציבורי מהתוצר עומד על 61%% - נתון המשקף עלייה של 0.5% משנת 2017.

 

בזמן שבחרתם: קרן המטבע הורידה את תחזית הצמיחה של ישראל

רגע לפני הבחירות: בנק ישראל חותך את תחזית הצמיחה ל-2019

ירידה קלה בגירעון במרץ: עמד על 3.4%

 

 

היחס בין החוב לתוצר במדינה מהווה אינדיקטור מרכזי לאיתנות הפיננסית של המדינה ובקביעת דירוג האשראי שלה. למרות שעד שנה שעברה ישראל הייתה במגמת ירידה בחוב, הוא עדיין נחשב גבוה לעומת היחס בין החוב לתוצר במדינות אחרות שאותן משוות חברות הדירוג לישראל.

 

שיעור החוב הממשלתי (שאינו כולל את הרשויות המקומיות) עלה מ-58.8% ל-59.4%, אמנם נמוך יותר נמוך מהגבול העליון הנקבע באמנת מאסטריכט (60%), בעקבות ירידת היחס בין החוב לתוצר בשנים הקודמות; אך מעיד על עצירת המגמה. באומדן הראשוני שפרסם החשב הכללי ההערכה הייתה כי החוב הציבורי הגיע ל-61.2% והממשלתי ל-59.7%.

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו(צילום: גיל יוחנן)

היקף החוב הממשלתי הסתכם בסוף 2018 ב-788.3 מיליארד שקל, לעומת 747.1 מיליארד שקל בסוף 2017. בנוסף, בשנה זו המשיכה מגמת הארכת המח"מ (משך חיים ממוצע) של תיק החוב, לצורך הקטנת סיכון המיחזור, כך שהטווח הממוצע לפדיון עלה לרמתו הגבוהה אי פעם - 7.9 שנים.

 

שיעור הוצאות הריבית ביחס לתוצר עמד ב-2018 על 2.8% לעומת 2.9% בשנה שלפני כן. סך תשלומי הריבית עמד על 37.3 מיליארד שקל (לעומת 37.1 מיליארד שקל בשנה הקודמת). בעוד שההוצאות על החוב ללא אג"ח מיועדות (המבטיחות תשואה קבועה גבוהה לקרנות הפנסיה) ירד ב-700 מיליון שקל, הוצאות הריבית על אג"ח מיועדות עלו ב-700 מיליון שקל.

 

מתוך ריבית של 7.9 מיליארד שקל (לעומת 6.8 מיליארד שקל ב-2017) 6 מיליארד סבסדו את קרנות הפנסיה ו-1.9 מיליארד את חברות הביטוח. החשב הכללי מתריע כי הסבסוד של קרנות הפנסיה צפוי להמשיך ולגדול עם הגידול בהיקף החיסכון הפנסיוני של הציבור - בפרט על רקע סביבת הריביות הנמוכה.

 

לדברי חזקיהו, "הדוח השנתי על ניהול החוב הממשלתי משקף את הניהול היעיל של החוב, הנתמך בביצועי הכלכלה החזקים בשנת 2018. אלה באו לידי ביטוי גם בהעלאת דירוג האשראי של המדינה על ידי חברת S&P לדירוג שיא של AA- באוגוסט האחרון, ובתוצאות הנפקות המדינה בשוקי ההון הגלובליים".

 

סגן בכיר לחשב הכללי וראש חטיבת המימון, גיל כהן, מסר כי "הגמישות המימונית והשימוש במכשירי חוב מתקדמים לניהול הגיוסים והנזילות לצד מדיניות הקטנת סיכוני החוב הינם גורמי מפתח לניהול יעיל של החוב והיערכות לשינויים מהירים בשוקי ההון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים