שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אחרי פארסת 'תיקון עולם' - תביעות מטופלי הקנאביס בדרך

  חולים שלא קיבלו אספקת קנאביס רפואי תובעים פיצויים ממשרד הבריאות לאחר שנאלצו לקנות קנאביס באופן לא חוקי. בפורומים של המטופלים מפיצים שבלונה של כתב התביעה וקוראים: תציפו את משרד הבריאות בתביעות

  בחודש פברואר האחרון הודיעה חברת "תיקון עולם" כי היא לא תוכל לספק תפרחות קנאביס רפואי למטופליה עד חודש יולי. כ-9,000 חולים נדרשו לעבור לספק קנאביס רפואי אחר, דבר שגרר משבר חריף ביחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (היק"ר), והציב אלפי מטופלים בפני שוקת שבורה.

   

  כתוצאה מכך חולים במחלות קשות נמצאים כבר שבועות ארוכים ללא טיפול. בפורומים האינטרנטיים של המטופלים יצאה בשבוע שעבר קריאה לחולים שניזוקו מהמשבר לתבוע פיצויים ממשרד הבריאות בגין סבלם, ועד כה עשרות מהם נענו לקריאה.

   

  קנאביס רפואי (צילום: shutterstock)
  קנאביס רפואי. הבטיחו מעבר לספק אחר(צילום: shutterstock)

   

  "ראיתי דוגמה לכתב תביעה וקישור להגשת תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות במגזין המקוון 'קנאביס'. זה היה מאוד פשוט, הייתי צריך רק להשלים את הפרטים שלי ולשלוח", מתאר ש', מטופל בקנאביס רפואי במשנת 2014 בעקבות תאונת דרכים שעבר, שהגיש את תביעתו בשבוע שעבר לבית המשפט לתביעות קטנות בתל אביב.

   

  קראו עוד:

  "תעזרו לבעלי לא לסבול ברגעי חייו האחרונים"

  הרופאים נתנו ליהודה שנה לחיות: "שמן קנאביס ריפא לי את הסרטן"

  "הקנאביס מחזיק את אבא בחיים, אין לנו כוחות להיאבק במשרד הבריאות"

   

   

  "הקנאביס הוא הטיפול היחיד שעוזר לכאבים החזקים בשרירי הגב שלי. מהרגע שקיבלתי את ההודעה מתיקון עולם על מחסור הגשתי בקשה לעבור ספק. הייתי במעקב אחרי זה אבל בחודש שעבר לא קיבלתי את האספקה ואני מניח שגם החודש כבר לצערי לא אקבל אותה", הוא מספר.

   

  ש', המתגורר במושב ליד חולון, דורש ממשרד הבריאות לפצותו בסכום של 13,600 שקלים. המטופל מתאר כי הוא נאלץ לרכוש קנאביס באופן לא חוקי כדי להמשיך בשגרת חייו.

   

  "זה מאוד קשה בלי הטיפול. אני תלוי בחסדים של חולים אחרים או שאני צריך לקנות קנאביס מסוחרי סמים. ברור לי שזו עבירה פלילית, אבל משרד הבריאות לא דואג לנו. לומר לאנשים חולים 'תסתדרו לבד' זה פשוט אכזרי. בלי הקנאביס אני לא מסוגל לתפקד. אני חשוף לכאבים ולחרדות שאני לא אמור להיות חשוף אליהם. זה ברור לי שהחוק אוסר על קניית קנאביס, אבל בעיניי הפעולות של משרד הבריאות הן אבסורד גדול יותר מעבירה על החוק".

   

  בחודש פברואר פוצה אילן שכטר על ידי משרד הבריאות בסכום של 4,000 שקלים בעקבות תביעה שהגיש לבית המשפט לתביעות קטנות בעכו. שכטר נאלץ לטענתו לרכוש קנאביס באופן פלילי, לאחר שבמשרד הבריאות התעכבו בחידוש רישיונו ופוצה על ידי המדינה במסגרת הסכם פשרה.

   

  "אני בחרדות קשות"

  נ' מירושלים החל טיפול בקנאביס רפואי בחודש פברואר אשתקד בעקבות פוסט טראומה בה לקה בשל שירותו הצבאי. "במהלך צוק איתן נחשפתי למראות קשים ביותר", מתאר הצעיר שהגיש את תביעתו נגד היק"ר לבית המשפט לתביעות קטנות בירושלים בשבוע שעבר. "מיד אחרי המבצע התחלתי לסבול ממחלת עור קשה וממה שאובחן בדיעבד כפוסט טראומה. ביקרתי אצל יותר מ-40 רופאים מקצועיים עד שאובחנתי. סבלתי שנים מסיוטים ונאלצתי לקחת תרופה ביולוגית למחלת העור. הקנאביס הרפואי שינה את חיי".

   

  נ' מוסיף כי "מרגע שהתחלתי את הטיפול בקנאביס חזרתי לחיים – התחלתי ללמוד, חזרתי לאכול, לבלות. הכאבים עברו. הכל היה נפלא עד ההודעה שנשלחה מתיקון עולם שבישר שהם מפסיקים את האספקה. יום למחרת נסעתי במיוחד לתל אביב כדי למלא טופס בקשה לעבור ספק. הבטיחו לנו שתוך יומיים נקבל את הרישיון החדש. עד עכשיו זה לא קרה".

   

  נ' מתאר כי מזה כחודש וחצי שהוא לא מקבל את הטיפול: "במרץ לא קיבלתי את האספקה ועכשיו גם באפריל לא. פסח בפתח. אני בחרדות קשות".

   

  ג'וינטים (צילום: shutterstock)
  "אני מפחד לקנות קנאביס בשוק השחור"(צילום: shutterstock)

   

  "אני מפחד לקנות בשוק השחור. אין לי חברים שמתעסקים בקנאביס. מאיפה אני אמור להשיג את התרופה שלי? אני מתקשר כל יום לספק החדש ושולח מייל למשרד הבריאות. כל יום. אף אחד לא עונה לי. הייתי מבטל בשמחה את התביעה אם הייתי מקבל את הטיפול שמגיע לי", מסכם נ'.

   

  י', אשר הגישה את תביעתה לבית המשפט לתביעות קטנות בעפולה, מטופלת בקנאביס רפואי במינון של 40 גר' בחודש, מסבירה כי גם המוטיבציה שלה בהגשת התביעה איננה כלכלית: "זה רק אמצעי להכאיב קצת בחזרה למשרד הבריאות ואולי להפעיל עליהם לחץ.

   

  "אני שמעתי על לא מעט מטופלים שהגישו או מתכננים להגיש תביעה קטנה בקרוב. אני בטוחה שאם רבים ינהגו כמוני זה יעביר את המסר למשרד הבריאות שיש משמעות לסבל של חולים".

   

  ממשרד הבריאות נמסר כי התביעות אינן מוכרות לו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  להציף את משרד הבריאות בתביעות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים