שתף קטע נבחר

הרבנים אושרו לגייר - הרבנות פסלה את הגיורים

ארגון הרבנים הגדול ביותר בארה"ב, RCA, אישר את יהדותו של אדם שאמו התגיירה לפני 40 שנה - אך הרבנות הראשית סירבה להכיר, וזה רק אחד מהמקרים שבהם נפסלו גרים ובני-גרים כשהגיעו לישראל, על אף שהרבנים המגיירים מורשים לעסוק בגיור: "זו הונאת הגר ממש"

בית הדין הרבני והרבנות הראשית לישראל מסרבים להכיר בגיורים שנעשו בארה"ב, אף שהרבנים החתומים עליהם נכללים ברשימת המורשים לעסוק בגיור: בבתי הדין טוענים כעת כי הרשימה אינה מחייבת אותם ומדובר בהמלצה בלבד, ואילו ברבנות הגיבו כי הרבנים אמנם מוכרים על ידה, אך אחד מהם חרג מסמכותו - ולכן גיורו נפסל.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >> 

 

בשנים האחרונות ניהל ארגון "עתים" מאבק משפטי לשקיפות בשירותי הדת, בטענה כי הרבנות הראשית נמנעת מגיבוש קריטריונים להכרה ברבנים מחו"ל לצורך עדות על מעמדו האישי של אדם, ותחת זאת מאשרת או פוסלת כל רב לגופו, משיקולים לא ענייניים - פרשות שפורסמו לראשונה ב-ynet. בנובמבר 2018 הניב המאבק פירות, עם פרסומם לראשונה של תבחינים ושל רשימת רבנים שעומדים בהם, אך כעת נראה, כאמור, כי הרבנות עצמה - הגוף שניסח אותם - אינה פועלת על פיהם.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

מי מפחד מפסח? המדריך לחג כשר וקליל

 

לאחרונה סירב בית הדין הרבני להכיר ביהדותו של אדם שאמו התגיירה לפני כמעט 40 שנה, על ידי הרב שמואל כ"ץ, שכיהן באותה העת כאב בית הדין של הסתדרות הרבנים בקליפורניה. אף שהמוסד הרבני האמריקני מוכר על ידי הרבנות בישראל, ולמרות אישור עדכני על כשרות הגיור מארגון הרבנים הגדול ביותר בארה"ב, RCA, המוכר אף הוא - דחה בית הדין בת"א את הבקשה לרשום את בן המתגיירת כיהודי. המבקש ערער על ההחלטה בפני בית הדין הגדול.

 

הגרים נדחו - על אף שהרבנים מורשים לגייר

ישנם תיקים שהגיעו לפתחו של נשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב הראשי דוד לאו, יחד עם אישורים של ה-RCA על כשרותם, אך גם אז לא הוכרו הגיורים. לאחרונה קבע הרב הראשי, בהודעה לבית דין רבני, כי אין להכיר בתוקפו של גיור שהתעוררה שאלה לגביו - אף שארגון הרבנים הבכיר שאישרר אותו מופיע ברשימת המורשים.

 

גיור (צילום: AFP)
"זו חתירה תחת לכידות העם היהודי"(צילום: AFP)

 

סיכום שנה:
רוב העולים ב-2018 אינם מוכרים כיהודים / קובי נחשוני
מנתונים שפרסמה הלמ"ס לרגל השנה החדשה, עולה כי כ-54% מהעולים החדשים שהגיעו לארץ ב-2018 אינם מוכרים על ידי המדינה כיהודים על פי ההלכה. הם מצטרפים למספר העצום של צאצאי יהודים הרשומים כ"חסרי דת" מטעמים הלכתיים, אך מתקשים להתגייר בבתי הדין הממלכתיים
לכתבה המלאה

דחייה נוספת נעשתה על ידי מחלקת האישות והגירות ברבנות הראשית, המטפלת גם היא באישור גיורים. במקרה זה החליט הרב הראשי, דוד לאו, לפני כשבועיים, שלא להכיר בגיור שביצע הרב פנחס אליהו רבינוביץ' מבד"צ "עזר משפט" בניו-יורק, שהוא ובית דינו רשומים ברבנות הראשית כמורשים לגייר.

 

יו"ר ארגון "עתים" המלווה את שלושת המבקשים, הרב שאול פרבר, טען בעקבות הדחיות כי "התנהלות בתי הדין היא במקרה הטוב חלם, ובמקרה הרע הונאת הגר של ממש". לדבריו, "נראה שבתי הדין מתעלמים לחלוטין מהנהלים שהם עצמם קבעו, ומרשים לעצמם לנהוג כ'איש הישר בעיניו יעשה'".

 

"פסילת גיורים האמורים להיות מאושרים אוטומטית, ללא כל סיבה, תוך התעלמות מצער המתגיירים שלפתע מוטל ספק ביהדותם על לא עוול בכפם, היא פשוט מקוממת", אמר הרב פרבר. "אנו מצווים לדאוג לגרים, 'כי גרים הייתם בארץ מצרים', ונמשיך, כתף אל כתף, לסייע להם במאבקם הצודק להכרה ולקבלתם לחיק מדינת ישראל".  

 

עו"ד אלעד קפלן, מנהל עתים, המייצג את הארגון בשלושת התיקים יחד עם עו"ד שירה לב-ציון וטו"ר ג'ני ברנר, הוסיף: "מאחורי כל בקשה כזו ישנם גרי צדק ומשפחות שבסך הכל ביקשו לקבל הכרה כיהודים במדינת ישראל. לא רק שהרבנות מסרבת להכיר ברבנים שבהם היא הצהירה שתכיר, היא גם חותרת תחת הלכידות של העם היהודי".

 

"אין לזה תוקף אוטומטי"

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר בתגובה: "מפאת חיסיון איננו יכולים להגיב לגופו של תיק - ודאי לא כאשר הדבר נמצא בעיצומו של ערעור לבית הדין הרבני הגדול. על כל פנים, הרשימות המדוברות הינן בגדר המלצה בלבד, ואינן מקבלות תוקף אוטומטי ללא בדיקה ווידוא נוספים, כמתבקש כאשר עוסקים בענייני קביעת מעמד אישי. הרשימות עצמן אינן קבועות והן משתנות בהתאם למידעים חדשים אודות מהימנותם של המגיירים".

 מהרבנות הראשית לישראל נמסר: "גיורי בתי דין המאושרים מוכרים כאשר נערכו באזור שבו הוסמך ועל תושבי המקום בלבד, או בהתאם לחריגים שקבעה מועצת הרבנות הראשית. תעודת הגיור המדוברת שהגיעה לרבנות הראשית איננה עונה על קריטריון זה, ועלה החשש כי מדובר ב'גיור קפיצה'.

 

"משכך, על פי הנחייתו ההלכתית של כבוד הרב הראשי, דוד לאו, לא ניתן להכיר בגיור זה. בנוסף נשלחו לבית הדין 'עזר משפט' מספר שאלות הבהרה בהתייעצות עם משרד הפנים על אופן הגיור - ואלו לא נענו על ידי הרב או בית הדין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמ"י
"התעללות בגרים"
צילום: עמ"י
מומלצים