שתף קטע נבחר

טראמפ: אם ינסו להדיח אותי - אפנה לעליון

הנשיא יוצא לקרב עם הדמוקרטים שמנהלים נגדו חקירות בקונגרס - ואסר על פקידי ממשל להיענות לבקשותיהם. הדמוקרטים: "ניסיון שיבוש מסיבי וחסר תקדים". במקביל, יריבתו לשעבר של טראמפ, קלינטון, מזהירה מהליך הדחה חפוז: "זו הייתה טעות עם בעלי, ותהיה טעות כעת"

טראמפ במדשאת הבית הלבן (צילום: Getty Images)
"נלחמים בכל הצווים". טראמפ(צילום: Getty Images)

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אתמול (יום ד') כי בכוונתו לפנות לבית המשפט העליון, אם הדמוקרטים בבית הנבחרים יפתחו בהליכי הדחה נגדו. זאת, למרות שמומחים הבהירו כי לבית המשפט אין סמכות בנושא. במקביל, אמר טראמפ כי ממשלו יאבק בחקירות שמנהלים נגדו הדמוקרטים, חקירות שאותן הם מאיצים בעקבות פרסום דו"ח מולר.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

כחלק מהמאבק נגד הדמוקרטים, הורה טראמפ לפקידי ממשל שלא לשתף פעולה עם בקשות מצד הוועדות בבית הנבחרים, שבהן מתנהלות החקירות נגדו. בין היתר, מנסים הדמוקרטים להשיג את החזרי המס של טראמפ ואת הנתונים הפיננסיים של עסקיו. "אנחנו נלחמים בכל הצווים", הכריז טראמפ. על הליכי ההדחה האפשריים נגדו, אמר כאמור כי "נלך עד לבית המשפט העליון".

 

טראמפ: "נלחמים בכל הצווים"

 

"חשבתי שאחרי שנתיים נגמור עם זה. אבל לא, עכשיו בית הנבחרים הולך ומוציא צווים", התלונן הנשיא בשיחה עם כתבים במדשאת הבית הלבן, וטען כי הדמוקרטים פועלים ממניעים פוליטיים גרידא. "תראו, זה לא שהם כאילו אנשים חסרי פניות. הם מנסים לנצח ב-2020". לדבריו, "הדרך היחידה שבה יהיה להם מזל היא אם הם ירדפו אחריי באופן קבוע על שטויות".

 

מומחי משפט אמריקנים הבהירו כי דבריו של טראמפ מצביעים על חוסר הבנה של החוקה, אשר מעניקה לקונגרס את הסמכות לנהל הליכי הדחה של נשיא, ולא למערכת המשפט. בית המשפט העליון עצמו קבע, ב-1993, כי החוקה לא נותנת לו את היכולת לבחון הליכים כאלו.

טראמפ במדשאת הבית הלבן (צילום: EPA)
טראמפ ורעייתו מלניה במדשאת הבית הלבן(צילום: EPA)

טראמפ ומלניה במדשאת הבית הלבן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

לורנס טרייב, פרופסור למשפטים בהרווארד, אמר שמדובר ב"טיפשות" מצד הנשיא. "אפילו בית משפט עליון שמלא במינויים של טראמפ, לא יעמוד בדרכם של בית הנבחרים או הסנאט", צייץ טרייב בטוויטר. הוא הוסיף כי נראה ששני המינויים של הנשיא, ניל גורסוץ' וברט קבאנו, גורמים לו לחשוב שיש לו "כרטיס יציאה מהכלא".

 

הדמוקרטים תקפו בחריפות את טראמפ בעקבות ניסיונותיו לעכב את החקירות שלהם. "הנשיא טראמפ והתובע הכללי וויליאם בר קוראים כעת בפומבי לעובדים פדרליים להתעלם מזימונים של הקונגרס ופשוט לא להגיע - בלי שאף ינסו להציג זכות חוקית קבילה לכך", אמר יו"ר ועדת הפיקוח בבית הנבחרים, הדמוקרט אלייז'ה קמינגס. "זהו דפוס מסיבי, חסר תקדים וגובר של שיבוש הליכים", הוסיף - והזהיר את אנשי הממשל מפני סירוב להעיד בקונגרס. "עליהם לחשוב היטב על האינטרסים המשפטיים האישיים שלהם".

 

קלינטון מזהירה מהליך הדחה מהיר

הרוחות בוושינגטון ממשיכות לסעור, גם שבוע לאחר פרסום הדו"ח - המצונר - של התובע המיוחד רוברט מולר בנוגע להתערבות הרוסים בבחירות 2016, וניסיונם לעזור לטראמפ לנצח בהן. כזכור, הדו"ח קבע כי לא נמצאו ראיות לקנוניה פלילית בין קמפיין טראמפ לרוסים. באשר לשאלת שיבוש החקירה מצד טראמפ, מולר לא הגיע למסקנה סופית, אך הציג שורת ניסיונות מצד הנשיא לעשות כן, שנכשלו בין היתר כיוון שבכירים בממשלו לא צייתו לו.

"לא לקפוץ להצבעה על הדחה". קלינטון (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
"לא לקפוץ להצבעה על הדחה". קלינטון(צילום: gettyimages)

יו
"ניסיון שיבוש מסיבי וחסר תקדים". יו"ר ועדת הפיקוח של בית הנבחרים, אלייז'ה קמינגס(צילום: AP)

בעקבות פרסום הדו"ח, גברו הקריאות לפתוח בהליכי הדחה נגד טראמפ, על אף שלא נראה כי הללו יצליחו, שכן גם אם בית הנבחרים יצביע בעד הדחתו - היא לא תיושם אלא אם רוב של שני שלישים בסנאט, שנמצא בשליטת הרפובליקנים, יאשר זאת.

 

מנהיגי הדמוקרטים לא מצטרפים עדיין לקריאות להדחה, שנשמעו בין היתר מצד הסנאטורית הבכירה אליזבת וורן, שנחשבת גם למועמדת מובילה בפריימריז במפלגה לקראת הבחירות לנשיאות בשנה הבאה.

הממצאים העיקריים בחקירת רוסיה גייט  (צילום: AP)
(צילום: AP)

מי שהייתה יריבתו של טראמפ בבחירות 2016, הילרי קלינטון, קראה הלילה לעמיתיה במפלגה לנהוג בזהירות יתרה בנושא, בטור שפרסמה ב"וושינגטון פוסט". קלינטון כתבה כי על הקונגרס לחקור את הממצאים שהועלו בדו"ח מולר, שלדבריה "השאיר הרבה שאלות פתוחות" - אך מהווה "מפת דרכים" עבור המחוקקים בחקירות שהם מנהלים.

 

קלינטון לא שללה פתיחת הליכי הדחה נגד טראמפ, אך אמרה כי אסור שהדמוקרטים ייחפזו ו"יקפצו להצבעה על הדחה". היא הזכירה את ההליכים הדומים שפתחו ב-1998 הרפובליקנים נגד בעלה ביל קלינטון, שהסתיימו אמנם ב"הדחתו" בבית הנבחרים - אך בזיכויו בסנאט. "זו הייתה טעות אז, ותהיה טעות כעת", כתבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"נלך עד לעליון". טראמפ
צילום: AFP
מומלצים