שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  סרי לנקה: המוח מאחורי המתקפה - אחד המחבלים המתאבדים

  מי שנחשב למוח מאחורי מתקפת הטרור שבה נרצחו לפחות 253 בני אדם, מנהיג הארגון האיסלאמיסטי "ג'מאעת א-תווחיד הלאומית", פוצץ את עצמו במלון שנגרי-לה בבירה קולומבו. מפקד המשטרה בסרי לנקה התפטר בעקבות הפיגועים. הנשיא: "עדיין מחפשים 140 חשודים הקשורים לדאעש"

  זהראן האשם ()
  מנהיג הארגון היה אחד מהמחבלים המתאבדים. זהראן האשם

  נשיא סרי לנקה, מייטריפלה סיריסנה, הודיע הבוקר (יום ו') כי מי שנחשב למוח מאחורי מתקפת הטרור, מנהיג הארגון האיסלאמיסטי "ג'מאעת א-תווחיד הלאומית" זהראן האשם, נהרג במהלכה. לדברי הנשיא, מחקירת הפיגועים עולה כי האשם היה בעצמו אחד מהמחבלים המתאבדים שרצחו לפחות 253 בני אדם בכנסיות ובבתי מלון, והוא פוצץ את עצמו במלון שנגרי-לה בבירה קולומבו.

   

  מוקדם יותר השבוע פרסם ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) את שמותיהם לכאורה של שבעה מחבלים שפוצצו את עצמם בכנסיות, בבתי מלון ובאתרים נוספים בקולומבו ומחוצה לה, והתפאר בכך שפגעו ב"צלבנים", רבים מהם נוצרים אזרחי מדינות במערב. הארגון גם פרסם תמונה שבה נראים לכאורה שמונה מחבלים שלדבריו היו חלק מהמתקפה - במרכז התמונה, זהראן האשם עצמו.

   

  תיעוד: אחד המחבלים נכנס לכנסייה בסרי לנקה    (טוויטר)

  תיעוד: אחד המחבלים נכנס לכנסייה בסרי לנקה    (טוויטר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  זהראן האשם ()
  דאעש: אלה המחבלים שתקפו בסרי לנקה. זהראן האשם במרכז

  מלון שנגרי לה טבח סרי לנקה פיגוע פיגועים ()
  זירות מתקפת הטרור

  הנשיא סיריסנה אמר עוד כי כוחות הביטחון מחפשים אחר 140 חשודים הקשורים לדאעש. הנשיא, שמסוכסך עם ראש הממשלה רניל ויקרמסינגה, האשים כי הממשלה החלישה את מנגנוני המודיעין במדינה בכך שהתמקדה בהעמדתם לדין של קציני צבא שנחשדו בפשעי מלחמה במהלך מלחמת האזרחים עם הבדלנים הטמילים. הנשיא קרא לממשלה "לקחת אחריות", וטען כי הוא עצמו לא עודכן על המידע המודיעי שהתקבל לפני הפיגועים.

   

  מלשכתו של הנשיא נמסר הבוקר כי בעקבות הפיגועים, מפקד המשטרה פוגות' ג'יסונדרה התפטר מתפקידו. לאחר מתקפת הטרור התברר כי עשרה ימים קודם לכן הזהיר ג'יסונדרה שמחבלים מתאבדים מהארגון המוסלמי הקיצוני "ג'מאעת א-תווחיד הלאומית" (NJT) מתכננים לבצע פיגועים בכנסיות מרכזיות. מפקד המשטרה מסר שהמידע על כוונתו לכאורה של הארגון התקבל מסוכנות מודיעין של מדינה זרה.

   

  עוד כתבות בנושא:

  הכנסיות והמלונות: יעדי הפיגועים בטבח סרי לנקה

  השוטרים הגיעו, אשת המחבל התפוצצה עם הילדים

  דאעש: אלה המחבלים שתקפו בסרי לנקה

  מחבל תועד נכנס לכנסייה עם תיק – ומתפוצץ

  3 ילדי המיליארדר מ"אסוס" נרצחו בסרי לנקה

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  רשת BBC דיווחה כי אחד האירועים שבהם מואשם "ג'מאעת א-תווחיד הלאומית" התרחש בדצמבר האחרון בעיר מרוונלה, שם נופצו פסלי בודהה והמשטרה עצרה כמה צעירים. עוד דווח כי ב-2016 נעצר מזכיר הארגון, עבד אל-ראזק, בגין הסתה לגזענות.

   

  רוחאן גונרתה, מומחה לענייני ביטחון מסינגפור, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הארגון הוא למעשה השלוחה של דאעש בסרי לנקה, וכי עובדה ידועה היא שהאחראים למתקפה קיימו קשרים עם אזרחי סרי לנקה שנסעו למזרח התיכון כדי להצטרף לארגוני ג'יהאד בסוריה ובעיראק.

   

  ההרס בסרי לנקה לאחר הפיגועים    (צילום: רויטרס)

  ההרס בסרי לנקה לאחר הפיגועים    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אן ספקהרד, מנהלת "המרכז הבינלאומי לחקר קיצונות אלימה", הדגישה ל"ניו יורק טיימס" כי מטרתו של ארגון "ג'מאעת א-תווחיד הלאומית" אינה להתקומם, אלא להפיץ את תנועת הג'יהאד העולמית לסרי לנקה ולזרוע שנאה ופחד בחברה. "לא מדובר בתנועה בדלנית, אלא בתנועה שעוסקת בדת ובעונש", הסבירה.

   

  הנשיא סיריסנה פנה הבוקר לעם בסרי לנקה וביקש מהם לא להאשים את כל הקהילה המוסלמית במדינה באחריות לפיגועים. לדבריו, "לסרי לנקה יש את היכולת למגר לחלוטין את פעילות דאעש במדינה".

   

  אמש התפטר מתפקידו גם מזכיר ההגנה של סרי לנקה, חמסירי פרננדו. הוא ציין כי הוא אינו מודה בכישלון אישי, אך לוקח אחריות על כשלי המוסדות הכפופים למשרדו. במקביל, הודיע אניל ג'סינז', ראש שירותי הבריאות במדינה כי מניין הנרצחים בפיגועים בכנסיות ובבתי מלון ביום שני, שתחילה עמד על 359 בני אדם, ירד - וכעת מדובר על "בין 250 ל-260" קורבנות. הסיבה לאי-הבהירות בנוגע למספר הנרצחים, לדברי ג'סינז', היא "שישנם כל כך הרבה חלקי גופות וקשה לנקוב כעת במספר מדויק".

  הלוויה הרוגים פיצוץ פיגוע ב קולומבו סרי לנקה (צילום: gettyimages)
  הלוויה בסרי לנקה(צילום: gettyimages)

  מתקפת טרור בנגומבו סרי לנקה (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  מתקפת טרור בנגומבו סרי לנקה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  מתקפת טרור בנגומבו סרי לנקה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  מוקדם יותר אתמול פרסמה שגרירות ארה"ב בסרי לנקה אזהרה לאזרחיה המבקרים במדינה, שלא לפקוד מקומות תפילה במהלך סוף השבוע מחשש למתקפות נוספות. גם בישראל קבע אתמול המטה ללוחמה בטרור אזהרת מסע לסרי לנקה ברמה 2 - "איום קונקרטי גבוה".

   

  "לנוכח ההידרדרות במצב הבטחוני ולאור החשש כי האירועים טרם הסתיימו או קיים סיכוי להישנותם בתקופה הקרובה, אנו קוראים לישראלים להימנע מהגעה למדינה ולאלו השוהים בשטחה לעזוב את המדינה בהקדם, לכל הפחות עד שהמצב יתייצב", נמסר.

   

  במטה ללוחמה בטרור ביקשו מישראלים הנמצאים במדינה להימנע מלהתקרב לאתרי הפיגוע, להימנע מהגעה לכנסיות ומקדשים, להקשיב להנחיות כוחות הביטחון במדינה, להימנע משהייה במקומות הומי אדם שאינם מאובטחים ולהיות קשובים להתפתחויות.

   

  עוד הדגישו במטה ללוחמה בטרור כי האיום במדינה טרם הוסר וכי "מאותרים מטעני נפץ נוספים וקיים חשש מפיגועים נוספים, מתקיימים מעצרים של חשודים בטרור ומתקיים לסרוגין עוצר במדינה". ממשרד ראש הממשלה נמסר עוד כי "בתקופה הקרובה, תוקף האזהרה ייבחן מחדש בהתאם להתפתחויות הביטחוניות במדינה".

   

  בינתיים, המתיחות בסרי לנקה עדיין גבוהה מאוד. אתמול הודיעו גורמים בכנסייה הקתולית במדינה כי "בהתייעצות עם גורמי ביטחון במדינה הוחלט כי כל הכנסיות הקתוליות יישארו סגורות עד להודעה חדשה".

   

  נוכחות ביטחונית גדולה בסרי לנקה    (צילום: רויטרס)

  נוכחות ביטחונית גדולה בסרי לנקה    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  סרי לנקה מתקפת טרור קולומבו (צילום: AFP)
  כוחות ביטחון בבירה קולומבו(צילום: AFP)

  שוטרים בקולומבו ליד כנסית St. Anthony's Shrine (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  סרי לנקה מתקפת טרור קולומבו (צילום:רויטרס)
  (צילום:רויטרס)

  אתמול בבוקר נשמע פיצוץ סמוך לבית המשפט בעיר פוגודה, 40 קילומטרים מזרחית לבירה קולומבו. המשטרה המקומית הודיעה כי לא מדובר בפיצוץ מבוקר, וכי היא בודקת את האירוע. במקביל, הוטל סגר על הבנק המרכזי בשל "התרעה על פצצה" וכן נחסם כביש הגישה לנמל התעופה. שני האירועים התבררו לאחר זמן קצר כהתרעות שווא.

   

  מוקדם יותר השבוע הזהיר ראש הממשלה ויקרמסינגה כי ייתכן שיש עוד מחבלים וחומרי נפץ שטרם נתפסו, וכי עלולים להתרחש פיגועים נוספים.

   

  במדינה הודיעו גם על איסור הטסת רחפנים ושאר כלי טיס בלתי מאוישים בהמשך לחקירת סדרת הפיגועים. מנהל התעופה האזרחית במדינה מסר כי האיסור על הטסת הרחפנים מגיע "לנוכח המצב הביטחוני במדינה" וזאת מחשש שעל כלי טיס מסוג זה יותקן מטען חבלה. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים