שתף קטע נבחר

התובע שמינה את מולר פורש: "ראיות - לא עניין פוליטי"

רוד רוזנשטיין, סגן התובע הכללי של ארה"ב, היה זה שזימן את החקירה שבדקה את קשרי אנשיו של הנשיא לרוסים - ועם פרסום ממצאיה הודיע על פרישה. "מיניתי פקידים שעושים את אמריקה גדולה", כתב במכתב ההתפטרות, ברקע טענת טראמפ שהחקירה הייתה רדיפה פוליטית

רוזנשטיין וטראמפ (צילום: GETTY IMAGES, AP) (צילום: GETTY IMAGES, AP)
רוזנשטיין וטראמפ(צילום: GETTY IMAGES, AP)

סגן התובע הכללי של ארה"ב, רוד רוזנשטיין, התפטר הלילה (יום ג') אחרי שנתיים בתפקיד. רוזנשטיין, מינוי של הנשיא דונלד טראמפ עצמו, היה זה שמינה את רוברט מולר לתובע המיוחד בחקירת "רוסיה גייט". ההתפטרות הצפויה מגיעה לאחר שמולר הגיש את הדו"ח המסכם של החקירה, שנמשכה כמעט לאורך כל כהונתו של רוזנשטיין, ובה נקבע כי לא נמצאו ראיות לקנונייה בין קמפיין טראמפ לרוסים בבחירות לנשיאות ב-2016.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

 

במכתב ששלח לנשיא טראמפ, השתמש רוזנשטיין בביטויים שהנשיא מרבה להשתמש בהם בעצמו. הוא ציין כי פעל לאייש בכהונתו את משרד המשפטים בפקידים שמקדמים את הערכים שעושים את אמריקה "גדולה", והוסיף שהם "תמיד ישימו את אמריקה ראשונה".

 

עוד כתב כי "אנחנו אוכפים את החוק ללא מורא או העדפה, בגלל שראיות אמינות אינן עניין פוליטי". בכך, ייתכן שרמז לביקורת שמותח טראמפ על החקירה של מולר וממצאיה, ולפיה מדובר ברדיפה פוליטית שיזמו נגדו הדמוקרטים. הביקורת של טראמפ גברה עם פרסום הדו"ח - שאמנם לא הגיע למסקנה סופית באשר לשאלת שיבוש החקירה מצד הנשיא, אך הצביע על שורת ניסיונות מצידו לעשות כן.

 

הממצאים העיקריים בחקירת רוסיה גייט  (צילום: AP)
(צילום: AP)

ההתפטרות של רוזנשטיין, שתיכנס לתוקפה בסוף השבוע הבא (11 במאי), הייתה כאמור צפויה זה זמן מה, וטראמפ כבר מינה לו מחליף - סגן שר התחבורה ג'פרי רוזן. רוזנשטיין דחה את פרישתו כדי לסייע לתובע הכללי החדש וויליאם בר להתכונן לפרסום הפומבי של דו"ח מולר.

 

רוזנשטיין היה כאמור זה שמינה את מולר, במאי 2017, לבחון את ההתערבות הרוסית בבחירות וקשרים אפשריים בין קמפיין טראמפ לרוסים. זאת, לאחר שטראמפ פיטר את ראש ה-FBI דאז, ג'יימס קומי. רוזנשטיין קיבל את ההחלטה בנושא כיוון שהתובע הכללי הקודם, ג'ף סשנס, פטר עצמו מעיסוק בסוגיה עקב חלקו בקמפיין הבחירות של טראמפ - שזעם עליו ובסופו של דבר פיטר גם אותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים