שתף קטע נבחר

צה"ל תקף ברצועה, שתי רקטות שוגרו לעוטף עזה

חיל האוויר תקף בלילה כמה יעדי חמאס בצפון הרצועה בתגובה על שיגור בלוני נפץ ותבערה לעבר ישראל אתמול. מאוחר יותר זוהו שני שיגורים לעבר יישובי עוטף עזה

 

 

חיל האוויר תקף במהלך הלילה (יום ה') כמה יעדי טרור במתחם צבאי של חמאס בצפון רצועת עזה. מדובר צה"ל נמסר כי התקיפה בוצעה בתגובה על שיגור בלוני נפץ ותבערה לעבר שטח ישראל מוקדם יותר. לא ידוע על נפגעים או נזק. אמש פרצה שריפה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול בעקבות בלון תבערה שהופרח מהרצועה.

 

"צה"ל רואה בחומרה כל ניסיון לפגיעה באזרחי ישראל וימשיך לפעול נגד פעולות טרור אלו. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה", לשון הודעת דובר צה"ל.

 

הג'יהאד רוצה לקלקל את האירוויזיון וחשוף לחיסולים/רון בן ישי

   

מאוחר יותר, ב-05:36 נשמעו שתי התרעות צבע אדום במועצה האזורית שדות נגב. מצה"ל נמסר כי זוהו שני שיגורים מהרצועה לעבר שטח ישראל. מכיבוי אש נמסר בהמשך לשתי השריפות אמש במועצה האזורית אשכול כי "לאחר שחוקר שריפות סיים את החקירה - ככל הנראה השריפות נגרמו כתוצאה מבלון תבערה". 

 

הג'יהאד האיסלאמי מנסה לפגוע בהסדרה השברירית בין ישראל לחמאס

ביום שני האחרון שוגרה רקטה מהרצועה לעבר שטח ישראל והתפוצצה בלב ים מול חופי אחת הערים בדרום. בצה"ל אישרו כי זוהה שיגור מעזה לעבר ישראל, שלא נחת בשטח המדינה. בצבא ציינו כי הג'יהאד האיסלאמי עומד מאחורי שיגור הרקטה, והפנו אצבע מאשימה כלפי בכיר בארגון הטרור, בהאא אבו-אלעטא, שהירי המכוון בוצע מגזרתו. הבכיר, מפקד מרחב צפון הרצועה של הארגון, פועל בהכוונת מנהיג הג'יהאד האיסאלמי זיאד נחאלה.

מפקד גזרת צפון ב עזה של הגא״פ הג'יהאד האסלאמי בהאא אבו אל-עטא ()
בהאא אבו-אלעטא (מימין)

מנגד, בכיר הג'יהאד האיסלאמי, ווליד קטאטי, דחה את טענת צה"ל כי ארגונו עומד מאחורי ירי הרקטה, וטען כי ההאשמה נגד הג'יהאד האיסלאמי נועדה להסית נגד הארגון ונגד העומד בראשו.

 

הפניית האצבע המאשימה כלפי הבכיר אבו-אלעטא ופרסום תמונתו היוותה צעד חריג. צה"ל נמנע מלעשות זאת בדרך כלל ויש בכך בהחלט כדי להזהירו מחיסול. לפי צה"ל, אבו-אלעטא מוביל ומעורב בניסיונות של ירי מכוון לעבר שטח ישראל. בצבא אמרו כי "הירי בוצע מאזור אל-עטטרה בצפון הרצועה לעבר הים והנפילה הייתה כמה קילומטרים מהחוף אך לא בקרבתו. זהו ירי מכוון של ארגון הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני".

 

התקיפה הנוכחית יחד עם השיגורים לעבר ישראל באים על רקע המגעים להסדרה בין ישראל לחמאס. יודגש כי לפני כמה ימים ציינו בצה"ל כי הג'יהאד האיסלאמי פועל בתקופה האחרונה לבצע פיגועים "בחתימה נמוכה" מבלי שיידעו שזה הוא באופן שיכול לדרדר את המצב ברצועה ולפגוע בהליכים אזרחיים.

 

 
פעילי הג'יהאד האיסלאמי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פעילי הג'יהאד האיסלאמי(צילום: AFP)

פרשננו רון בן ישי מוסיף כי אנשי הארגון, בעיקר אלה שממוקמים בצפון הרצועה, החליטו כנראה לפני כמה שבועות לפתוח בסדרת פעולות שבאמצעותן הם רוצים להשיג שתי מטרות: למנוע הסדרה ארוכת טווח בתיווך מצרי ולקלקל לתל אביב את חגיגות האירוויזיון, וכן את אירועי יום העצמאות וימי הזיכרון לשואה ולנופלים במערכות ישראל.

 

בתחילת החודש שעבר דיווח עיתון "אל-קודס" הפלסטיני כי הפלגים ברצועת עזה - ובראשם חמאס והג'יהאד האיסלאמי - החליטו להורות לפעיליהם להפסיק את הפעולות האלימות כלפי ישראל. לפי הפרסום, ההחלטות התקבלו לאחר שברצועה ראו כי ההבנות להקלת המצור פועלות על-פי המתוכנן וללא עיכובים.

 

כמה ימים לאחר מכן שיגר מנהיג חמאס ברצועת עזה, יחיא סינוואר, אזהרה לישראל ואמר כי "אם הרצועה תיגרר למלחמה, ישראל תסבול. היא לא תפנה רק את יישובי עוטף עזה, אלא גם את אשדוד ואשקלון ואפילו את תל אביב". דבריו מגיעים ברקע המגעים להבנות רגיעה עם ישראל - תמורת הקלות על הרצועה - שלפי איסמעיל הנייה, מנהיג חמאס, מתקדמות באופן חיובי.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : AFP
תקיפה ברצועה. ארכיון
צילום : AFP
מומלצים