שתף קטע נבחר

ראש הממשלה שעובד כרופא בסופי שבוע

אחד הרופאים הטובים ביותר בבהוטן, ממלכה קטנה בהימלאיה, מכהן גם בתפקיד רה"מ. בכל שבת הוא מגיע לבית החולים ומטפל במאושפזים

זה יום שבת בבהוטן, ולוטאי טשרינג בדיוק סיים ניתוח לתיקון שלפוחית השתן של מטופל בבית החולים ג'יגמה דורג'י וונגצ'וק. אבל טשרינג איננו אזרח מהשורה. במהלך השבוע, הוא ראש הממשלה של ממלכת ההימלאיה.

 

"מבחינתי זאת דרך להפיג את המתח", הוא אומר. "יש אנשים שמשחקים גולף, אחרים משתתפים בתחרויות חץ וקשת. אני אוהב לנתח. אני פשוט מעביר כאן את סופי השבוע".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

לוטאי טשרינג ראש ממשלת בהוטן וגם רופא (צילום: AFP)
בחלוק וקרוקס. רה"מ לוטאי טשרינג(צילום: AFP)

לוטאי טשרינג ראש ממשלת בהוטן וגם רופא (צילום: AFP)
האחים והאחיות עובדים כרגיל. טשרינג בודק מטופל(צילום: AFP)
 

  ()

טשרינג בן ה-50 נבחר לראש ממשלת בהוטן, מדינה בודהיסטית שבה חיים 750 אלף איש, בשנה שעברה. זו הייתה הפעם השלישית בלבד שבמדינה נערכות בחירות דמוקרטיות מאז ביטול המונרכיה האבסולוטית שלה ב-2008. 

 

בבית החולים בבירה טהימפהו איש אינו מקדיש תשומת לב מיוחדת לראש הממשלה, שהולך במסדרונות הצפופים כשלגופו חלוק ולרגליו סנדלי קרוקס. האחיות והעובדים ממשיכים בעבודתם כרגיל.

 

טלוויזיה ראשונה ב-1999

בהוטן היא מדינה מבודדת ויוצאת דופן. כך למשל, במקום למדוד את עצמה במונחים של צמיחה כלכלית היא מקפידה למדוד את האושר הלאומי. אחד הקריטריונים המרכזיים שלפיהם מודדת בהוטן את "האושר הלאומי הגולמי" הוא סוגיית השמירה על הסביבה. חוקת בהוטן קובעת כי 60% משטח המדינה יישאר מיוער, והמדינה גם מובילה בתחום התיירות האקולוגית, ובעונת השיא מחייבת כל תייר ב-250 דולר ליום.

קשתות חץ ו קשת ספורט לאומי ב בהוטן (צילום: AFP)
חיצים ואלכוהול. הקשתוּת היא הספורט הלאומי בבהוטן(צילום: AFP)

אילוס אילוסטרציה טהימפהו בירת בהוטן (צילום: shutterstock)
בלי רמזורים. הבירה טהימפהו(צילום: shutterstock)
 

בהוטן ציורי איברי מין זכריים על בתים (צילום: shutterstock)
איברי מין זכריים למזל טוב על קיר בית בבהוטן(צילום: shutterstock)

בבירה טהימפהו אין רמזורים, מכירת הטבק אסורה, והטלוויזיה הראשונה הגיעה למדינה רק ב-1999, אז רק לפחות מרבע מבתי האב בה היה חשמל. הספורט הלאומי של בהוטן הוא הקשתוּת, ותחרויות החץ וקשת, עמוסות באלכוהול, הן שיגעון כלל-ארצי. על בתים ברחבי המדינה מצוירים איברי מין זכריים, בשל האמונה שהם מגרשים רוחות רעות.

 

המעוז האחרון: גם ממלכת הדרקון נכנעה לסלולר

 

אבל ל"ארץ דרקון הרעם", כפי שהיא מכונה, יש כמובן גם בעיות משלה – בהן שחיתות, עוני בכפרים, אבטלה בקרב הצעירים וכנופיות פשע.

 

חיים יותר, שותים יותר

טשרינג, שצבר ניסיון כרופא בבנגלדש, יפן, אוסטרליה וארה"ב, החל את הקריירה הפוליטית שלו ב-2013. בבחירות באותה השנה הפסידה מפלגתו, ואחרי ההפסד הזה מינה אותו המלך ג'יגמה קיזר נאמגייל ואנגצ'וק לראש משלחת רופאים שתבקר עם פמליית המלך בכפרים מרוחקים ותעניק טיפול רפואי בחינם.

 

טשרינג מקפיד להמשיך לטפל בחולים גם עכשיו, כשהוא ראש הממשלה. בשבתות הוא מטפל באזרחים שהופנו אליו, ובימי חמישי בבוקר הוא מייעץ לרופאים ולמתמחים. את ימי ראשון הוא מקדיש למשפחתו. 

לוטאי טשרינג ראש ממשלת בהוטן וגם רופא (צילום: AFP)
פחות מחלות מידבקות, יותר סוכרת. רה"מ ומטופל(צילום: AFP)

לוטאי טשרינג ראש ממשלת בהוטן וגם רופא (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בלשכת ראש הממשלה תלוי חלוק על גב כסאו של טשרינג. החלוק הזה, הוא אומר, הוא תזכורת להבטחת הבחירות שלו להתמקד בשיפור מערכת הבריאות. בבהוטן מטופלים אינם צריכים לשלם על טיפולים רפואיים, אבל טשרינג אומר שיש עוד הרבה עבודה למרות הצעדים הגדולים שכבר נעשו.

 

בבהוטן נרשם שיפור גדול בתוחלת החיים, תמותת התינוקות פחתה ומחלות מידבקות רבות חוסלו, אבל המחלות הקשורות לאורח חיים, בהן אלכוהוליזם וסוכרת, התרבו. "עלינו להגביר עכשיו בהדרגה את ההתמקדות בטיפול רפואי שניוני ושלישוני", אומר טשרינג.

 

פוליטיקאי, רופא – מה ההבדל

בבית החולים, מטופל של טשרינג בשם בומתהפ, גבר בן 40 שעבר ניתוח בן חמש שעות לתיקון שלפוחית השתן שלו, אומר כי הוא מרוצה מהתוצאה. "הוקל לי שמי שניתח אותי הוא ראש הממשלה", אומר בומתהפ לסוכנות הידיעות AFP. "הוא נחשב לאחד הרופאים הטובים במדינה".

לוטאי טשרינג ראש ממשלת בהוטן וגם רופא (צילום: AFP)
רוצה להיות כאן כל יום. טשרינג בבית החולים(צילום: AFP)

העבודה כראש ממשלה, אומר טשרינג, דומה מאוד לעבודה כרופא. "בבית החולים אני בודק את החולים ומטפל בהם, ובממשלה אני בודק את 'בריאותה' של המדיניות ומנסה לשפר אותה. אמשיך לעשות את זה עד שאמות, וחבל לי שאני לא יכול להיות כאן כל יום".

 

בימים, כשהוא נוהג ברחבי הבירה במכונית שלו – במקום להשתמש בנהג הרשמי שמוקצה לו – אוחז בו דחף מוכר כל כך: "בכל פעם שאני נוסע לעבודה במהלך השבוע, אני מרגיש שהלוואי שיכולתי לפנות שמאלה, לבית החולים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים